Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wysypka u noworodka i niemowlaka

Złagodzić podrażnienie skóry

Nie spotkałam dziecka, które w jakimś czasie swojego życia nie miałoby krostek, wysypki lub czerwonych plamek - na brzuchu, na twarzy, na klatce piersiowej czy wręcz na całym ciele.  Pojawiają się one bardzo często z powodu infekcji lub uczulenia na jakiś składnik pokarmowy, kosmetyk, proszek do prania albo lekarstwo.

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Fot.BE&W

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Wysypka: sposoby na złagodzenie

Skóra z podrażnieniem zawsze wymaga delikatnej pielęgnacji. Pamiętaj o dodatkowej porcji cierpliwości. Dziecko z podrażnieniami na skórze jest niespokojne i rozdrażnione, płacze, bo coś je swędzi, a nie umie się podrapać.

Jedno z moich dzieci (jak się potem okazało alergiczne) miało skórne problemy już w pierwszym miesiącu życia. Pielęgnacja kosmetykami dziecięcymi dodatkowo podrażniała skórę. Najbardziej łagodząco działały w tym czasie kąpiele w krochmalu. Przygotowuje się ją bardzo szybko. Trochę krochmalu gotowałam przed kąpielą i odpowiednią ilość dolewałam do wody w wanience (już po dwóch eksperymentalnych kąpielach będziesz wiedziała, ile krochmalu potrzebujesz dodać do codziennej kąpieli).

Na odparzenia, np. pod szyją czy w pachwinach, dobrze działa mąka ziemniaczana, której niewielką ilość (tak jak zasypkę) musisz rozprowadzić w zaczerwienionych miejscach.

 

Wysypka u niemowlaka: zasady pielęgnacji

Po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka i zmienione miejsca nasmaruj delikatnym kremem. Zapytaj pediatry, co najlepiej stosować (może być np. Pudroderm, Sudocrem czy Alantan). Nie używaj żadnych kremów, maści i kosmetyków, jeśli zmiany na skórze są ropne lub coś się z nich sączy. Wtedy musisz skonsultować się z lekarzem.

W ogóle nie przesadzaj z maściami czy kremami. Nie trzeba wysmarować całej tubki maści sterydowej przepisanej przez lekarza. Wystarczy posmarować zmienione miejsca dwa razy dziennie przez dwa, trzy dni. W przypadku uczulenia na proszek do prania wcale nie musisz używać maści sterydowych. Wystarczy zmienić proszek, a uczulenie ustąpi.

Ta sama zasada dotyczy niewielkich zmian skórnych na pupie, które pojawiają się z powodu podrażnienia skóry przez mocz czy kupki. Wymień pieluszki, poszukaj takich, które będą odpowiadały twojemu dziecku. Wysypki i podrażnienia od pieluszek zdarzają się bardzo często. Żeby je ograniczyć, pamiętaj – osuszaj dokładnie pupkę po umyciu, zapinaj luźno pieluszkę, myj wodą pupę po zrobieniu przez dziecko kupki, często wietrz pupę, pieluszki tetrowe pierz w delikatnych proszkach i zawsze płucz dwa razy, miej zawsze pod ręką krem typu Tormentiol (bez recepty).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj