Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiła wrodzona. Choroba, która wciąż istnieje

Kiłą można zarazić się też przez pocałunek

Zachorowalność na kiłę od kilku lat wzrasta i coraz częściej dotyczy nienarodzonych jeszcze dzieci. Najlepiej, żeby każda kobieta, która planuje urodzić dziecko, wykonała badania w kierunku kiły, zanim jeszcze zajdzie w ciążę.

Nie tylko kobiety z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na kiłę powinny przed zajściem w ciążę zbadać się czy na kiłę nie chorują.

Fot. iStockphoto

Nie tylko kobiety z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na kiłę powinny przed zajściem w ciążę zbadać się czy na kiłę nie chorują.

 

 

Faktu występowania kiły nie wolno lekceważyć

 

Kiła nie jest już tak groźna jak kiedyś, bo znamy na nią lekarstwo. Stosunkowo często zażywamy antybiotyki, a te zwalczając inne infekcje, przy okazji leczą syfilis. Niezwykle rzadko mamy więc do czynienia ze skrajnymi przypadkami choroby.

- To jednak nadal podstępna choroba – mówi dr Szenborn. – Wyniszcza organizm stopniowo. Po pierwszym etapie, w którym występują widoczne objawy w miejscu zakażenia, przechodzi w kolejne, inaczej objawiające się stadia. Osoby chore mają różne dolegliwości, ale zanim zostanie u nich rozpoznana kiła, zdążą zarazić wiele kolejnych. Brak przekonania o zagrożeniu ze strony tej choroby, również wśród lekarzy, jest bardzo niebezpieczny – dodaje. - Niektóre zmiany towarzyszące kile, np. w układzie kostnym, są przyczyną deformacji, a także kalectwa różnego stopnia i są nieodwracalne. A i skrajne przypadki wciąż się niestety zdarzają. Pamiętam, jak przygotowywaliśmy z kolegami atlas chorób zakaźnych. Do zilustrowania objawów kiły wrodzonej brakowało nam jedynie rzekomego porażenia Parrota. Dwa tygodnie później trafiło do nas dziecko z kiłą, u którego zdiagnozowaliśmy tę patologię. Mieliśmy też sześcioletniego pacjenta z kiłą wrodzoną, który był leczony przez lekarzy różnych specjalności, ale żaden z nich nie rozpoznał u niego kiły. Leczono u niego sepsę, rozsiane zapalenie kości, ropnie wątroby i zapalenie ucha środkowego – opowiada.

- Każda kobieta, która planuje urodzić dziecko bezwzględnie powinna wykonać badania w kierunku kiły, zanim jeszcze zajdzie w ciążę – podkreśla dr Szenborn. - Powtarzanie takich testów zaleca się również w czasie trwania ciąży. Kiedyś były one powszechne. Przez całe lata wykonywał je w ramach badań okresowych każdy pracownik. Obecnie znów są obowiązkowe, ale my luźniej niż kiedyś traktujemy się do zaleceń. I to właśnie doprowadziło do odrodzenia się kiły, jako choroby zagrażającej zdrowiu dorosłych i dzieci – ubolewa dr Szenborn.

Uwaga! Jeśli lekarz prowadzący waszą ciążę nie zaleci wam badania w kierunku kiły, macie obowiązek upomnieć się o skierowanie: może ono uratować życie waszemu dziecku.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża, choroby, bakterie, badania, antybiotyki

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj