Nieprzestrzeganie godzin podawania leków, pomijanie zapisanych dawek, skracanie lub wydłużanie kuracji, dodawanie medykamentów do posiłków i dużych ilości płynów, niedokładne odmierzanie dawki — to najczęstsze błędy, które popełniają rodzice chorych dzieci.
Nie łączyć z jedzeniem
Niektóre składniki pożywienia wchodzą w interakcje z lekarstwami, przez co osłabiają lub wzmacniają ich działanie. O tym lekarze zazwyczaj nie informują. Trzeba wiedzieć, że niektórych antybiotyków nie powinno popijać się sokiem pomarańczowym i mlekiem, gdyż te płyny osłabiają działanie leku. Dzieci leczone na astmę nie mogą pić herbaty, która w połączeniu z preparatem leczniczym, może wywołać kołatanie serca. Soku grejpfrutowego nie podaje się podczas brania specyfików na alergię, gdyż może wywołać bóle głowy lub znacznie obniżyć ciśnienie. — Najbezpieczniej jest popijać wszystkie lekarstwa zwykłą wodą, która nie zmienia ich właściwości — mówi lekarka. Gdy malec zwymiotuje dawkę zaraz po podaniu, trzeba powtórnie ją odmierzyć i podać.
***
Jak podawać leki:
Czopki — malucha kładziemy na plecach. Jedną rękę unosimy pupę, drugą wprowadzamy lekko ogrzany w dłoniach czopek (węższym końcem) i na chwilę złączamy pośladki, by się nie wysunął. Warto robić to szybkim i zdecydowanym ruchem, wtedy dziecko nawet nie poczuje.
Krople do oka — wpuszczamy w pozycji leżącej. Powieki należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, pamiętając, by robić to od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Dopiero po oczyszczeniu można podać krople. Powieki rozchylamy, do kącika przy nosie, wpuszczamy krople i lekko złączamy powieki, by rozprowadziły się po gałce ocznej. Malec w tym czasie powinien być unieruchomiony.
Krople do ucha — wpuszczamy, gdy dziecko siedzi i ma lekko przechyloną głowę, ponieważ ułatwia to wniknięcie leku do uszka. Po wpuszczeniu kropli, należy odczekać chwilę z głową przechyloną na bok, by lek mógł spłynąć.
Maści — lekarz powinien powiedzieć w jakich ilościach nakładać na skórę. Warto też zapytać czy maść może powodować jakieś skutki uboczne, gdy dziecko np. ją zliże.
Sprej do nosa — Malucha kładziemy na plecach i odchylamy głowę do tyłu, najlepiej by zwisała z łóżka. Sprawnym ruchem psikamy do noska.
Tabletki — zazwyczaj nie przepisuje się im dzieciom do 4. roku życia, by się nie zakrztusiły. Jeśli jednak lekarz je przepisał malcowi, należy ją rozkruszyć na czystej łyżce i wymieszać z przegotowaną, ostudzoną wodą lub innym płynem, o ile lekarz na to zezwoli. Lek należy podawać trzymając dziecko w pozycji siedzącej.
konsultacja: dr Alicja Mażarska, pediatra-neonatolog z Centrum Medycznego Damiana