Nie każde danie, pomimo że składa się z warzyw, zawiera witaminową bombę. Żeby zapobiec stratom witamin, trzeba właściwie przygotować posiłek.
Witaminy są bardzo ważne w diecie malucha, ale lepiej podawać mu je w pożywieniu, a nie w preparatach z apteki.
Gdzie kupować zdrowe produkty?
Po pierwsze owoce i warzywa najlepiej kupować na bazarach od rolników, zaś mięso w sklepach ekologicznych lub od sprawdzonych dostawców.
Najwięcej witamin mają surowe owoce i jarzyny. Już siedmiomiesięczny maluch będzie umiał gryźć jabłuszko, a roczniak czy dwulatek zje marchewkę czy kalarepkę. Dzieciom trzeba dość grubo obierać skórkę, chociaż pod nią jest najwięcej witamin, bo pod skórą gromadzą się zanieczyszczenia. Surówki, np. z marchewki, jabłka i selera przyrządza się tuż przed podaniem, ponieważ witamina C szybko utlenia się pod wpływem światła.
Lepsza warzywa z mrożonki
Jarzyny powinno się przygotowywać zaraz po zakupie, bo długie przechowywanie obniża ich jakość. Warto więc kupować je w małych ilościach, by starczyły na jeden dzień, a następnego dnia udać się po świeże. Jeśli nie mamy świeżych, można użyć mrożonek. Są tak samo zdrowe. Tylko nie należy ich rozmrażać przed gotowaniem, a wrzucić do garnka zamrożone, żeby nie straciły składników odżywczych. Dziecku nie podaje się warzyw z puszek. Zamiast groszku konserwowego podaj maluszkowi mrożony, lekko podgotowany. Ma ładniejszy zapach, kolor i dużo lepiej smakuje. Moja córka go uwielbia.
Gotowanie na parze
Warzywa i owoce myje się i obiera dopiero tuż przed ich przyrządzaniem. Gotuje się w małej ilości lekko osolonej wody, możliwie jak najkrócej. Długie gotowanie w słonej wodzie pozbawia warzywa około 40 procent zawartości witamin i składników mineralnych. Z wody, w której gotowały się warzywa można zrobić sos lub zupę. Szkoda wylewać wywar, który ma tyle witamin. Ważne jest też jakie garnki mamy w kuchni. Najlepsze są naczynia ze stali nierdzewnej. Najgorsze miedziane, bo pozbawiają potrawy witamin C, E oraz kwasu foliowego. Najbardziej polecane jest gotowanie na parze, ponieważ posiłki zachowują wówczas witaminy, kolor i mają zapach. Pachnąca ugotowana marchewka z dodatkiem oliwy z oliwek może być świetnym przysmakiem malucha.
Posiłki dla dziecka - pieczone, duszone, gotowane
Smażone potrawy są dla dziecka zbyt ciężkostrawne i niezdrowe. Zamiast używania patelni, warto na codzień wziąć naczynie żaroodporne i obiad przygotować w piekarniku. Pieczone mięso czy warzywa zachowują o wiele więcej witamin (zwłaszcza C i z grupy B) niż smażone potrawy, a do tego nie tuczą.
Warzywa, np. kukurydzę można piec w folii aluminiowej, będą bardziej miękkie i soczyste. Również ryby powinno się malcom gotować na parze lub zapiekać w folii. Są wtedy najzdrowsze, a mamy mogą być spokojne, że dają dziecku to co najlepsze dla niego.
Rozszerzanie diety dzieckanie musi być skomplikowane. Na eBobas.pl znajdziesz porady eksperta, schematy karmienia niemowląt żywionych mlekiem modyfikowanym i karmionych mieszankami a także opisy poszczególnych miesięcy. Sprawdź, jak zmienia się jadłospis dziecka miesiąc po miesiącu!