Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Podróże rodzinne. Terra Mitica, Puy du Fou i Camelot

Historia w formie zabawy

Terra Mitica w Hiszpanii, Puy du Fou we Francji i brytyjski Camelot – jeśli chcemy zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do dawnych dziejów, warto zacząć od któregoś z tych miejsc. Łączą w sobie elementy edukacyjne z rozrywkowymi, co sprawia, że dzieci je lubią.

Terra Mitica zawiera 5 części  starożytny Egipt, Grecję, Rzym oraz Iberię i Wyspy

Fot. Terra Mitica

Terra Mitica zawiera 5 części starożytny Egipt, Grecję, Rzym oraz Iberię i Wyspy

Ziemia mitycznych bogów

W zeszłym roku Hubert i Ewa spędzali wakacje z synami, 6. letnim Borysem i 8. letnim Sebastianem w hiszpańskim Alicante, pięknym mieście portowym, mającym jedną z najpopularniejszych plaż na Costa Blanca. O istnieniu oddalonego o niecałe 50 km parku rozrywkowego z historią w tle, dowiedzieli się na miejscu. - Postanowiliśmy odwiedzić Terra Mitica, choć nie spodziewaliśmy się po tej wycieczce zbyt wiele - mówi Hubert. – Ale na miejscu oniemieliśmy z wrażenia, gdy zobaczyliśmy potężny roller-coaster, który wyglądał, jakby wyrastał z piaskowej góry. A potem było coraz ciekawiej.

Terra Mitica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie popularnego kurortu Benidorm. Zawiera 5 części: starożytny Egipt, Grecję, Rzym oraz Iberię i Wyspy Śródziemnomorskie. W każdej znajdują się kopie słynnych, antycznych budowli, odbywają się widowiska, nawiązujące do konkretnych historycznych wydarzeń i są oczywiście karuzele, kolejki i wiele innych atrakcji rozrywkowych. 300 aktorów codziennie, w ponad 20 przedstawieniach, przybliża wielkie wydarzenia, zapisane na kartach historii. - Chłopcom najbardziej podobały się walki gladiatorów – opowiada Hubert. Wyglądały autentycznie, choć oczywiście nie lała się krew. Tło dla nich stanowiła kopia rzymskiego Koloseum. W Labiryncie Minotaura Borys mocno ściskał mamę za rękę, a Sebastian śmiał się mówiąc, że potwory są niezłe, ale że w grach komputerowych można zobaczyć lepsze efekty.
Chłopcy znakomicie bawili się także w podczas podróży śladami Ulissesa. Płynąc pontonem odwiedzili mityczny świat starych greckich bogów i syren morskich. Dotarli nawet do mrocznej krainy Hadesa.
Później obejrzeli taniec kapłanek Izydy w świątyni Karnak oraz show odbywające się na statku, w wykonaniu słynnego pirata Rudobrodego i jego kompanii. - Duże wrażenie zrobiło na nas także widowisko Tarantella – balet, cyrk i żywiołowa muzyka z dodatkiem efektów specjalnych.
Rodzinie z Polski nie wystarczyło już czasu na atrakcje o charakterze czysto rozrywkowym, a na uwagę zasługują: SynKope – kołujący dysk poruszający się z prędkością 90 km/h i osiągający wysokość 35 m, Inferno – kolejka z ostro pnącymi się w górę pętlami oraz Magnuss Colossus – potężny roller-coaster, którym pędzi się z prędkością 100 km/h.

 

Rycerze, wikingowie i muszkieterowie

Po tej przygodzie z historią Hubert z Ewą planują w przyszłym roku odwiedzić wraz z synami Park Puy du Fou w zachodniej Francji, nad Oceanem Atlantyckim. W Parku Puy du Fou wędrówkę warto zacząć od odwiedzenia rekonstrukcji średniowiecznego miasta - niskie, proste zabudowania znajdują się za warownym murem z fosą, basztami, bramą i zwodzonym mostem. Są tu piaszczyste, czasem brukowane ulice, przy których przycupnęli różnej maści rzemieślnicy. Możemy więc podglądać pracę rzeźbiarzy, cieśli, kobiety ręcznie zdobiące tkaniny. Nie brakuje też ulicznych kuglarzy i widowisk teatralnych.

Czasy, kiedy na Francję najechali wikingowie, przedstawione są w parku za pomocą okazałego widowiska z wikińskimi łodziami na pierwszym planie. Z kolei w części parku poświęconej XV wiekowi, obejrzeć można potyczki rycerskie i woltyżerkę w najlepszym stylu. XVII wiek, który symbolizuje kardynał Richelieu i muszkieterowie przedstawiono za pomocą wielkiego teatralnego widowiska, pełnego szermierczych potyczek, intryg na królewskim dworze i pięknych kobiet rozkochanych w mistrzach szpady.
Wieczorami w Puy Du Fou odbywa się słynny na całą Europę, imponujący swoim rozmiarem spektakl The Cinescenie, który w dynamicznych odsłonach przedstawia dzieje kraju Franków.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj