Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy sepsą można się zarazić?

Twój Ekspert Mikrobiolog

Sepsą, znaną też jako posocznica, nie można się zarazić, bo nie jest chorobą. To zespół objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie.

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Zakazić można się bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogą wywołać zakażenie prowadzące do sepsy.

Sepsę wywołaną przez bakterie można wyleczyć, jednak skutek leczenia zależy od tego jak szybko została rozpoznana i jak szybko zastosowano odpowiednią terapię antybiotykową.

Śmiertelność w inwazyjnych zakażeniach przebiegających pod postacią sepsy jest wysoka i może przekraczać 50 proc. przypadków. Jeśli jednak leczenie przeciwbakteryjne włączone zostanie u chorego wcześnie (w tych wypadkach liczą się godziny, a nawet minuty), rokowania są korzystne.

Najlepszym sposobem ochrony przed zakażeniami, które w pewnych okolicznościach mogą rozwinąć się w sepsę, są szczepienia ochronne. Te jednak są dostępne jedynie przeciwko niektórym drobnoustrojom. W pewnych przypadkach, jak na przykład w zakażeniach okołoporodowych wywoływanych przez paciorkowce grupy B (Streptococcus agalactiae), zapobieganie zakażeniu u noworodka polega (w przypadku wykrycia w kanale rodnym ciężarnej nosicielstwa paciorkowców grupy B) na profilaktycznym podaniu antybiotyku matce w czasie rozpoczęcia akcji porodowej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sepsa, pneumokoki, meningokoki, choroby, bakterie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Taping u dzieci

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj