Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy uczyć małe dziecko czytać? Jak nauczyć dziecko czytać?

Dla kilkulatka najważniejszy jest ruch

Jeśli twoje dziecko interesuje się literkami, zachęcaj je do różnych zabaw z nimi. Ale pamiętaj, to powinna być tylko zabawa.

Przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny.

Fot. iStockphoto

Przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny.

- Dobrze, jeśli rodzice znajdą złoty środek i wyczekają na odpowiedni moment, kiedy to samo dziecko naprowadzi ich na to, że jest gotowe do nauki czytania – mówi psycholog Monika Miciak z Pracowni Psychologiczno – Pedagogicznej „Rozwój” w Warszawie.
Mózg dziecka w pierwszych latach życia przyswaja informacje z ogromną szybkością i bez najmniejszego wysiłku. Zabawa z dzieckiem w czytanie rozwija intelekt dziecka, a także daje dziecku niezwykle cenny czas poświęcony tylko jemu.


Psychologowie dziecięcy podkreślają, że każde dziecko trzeba traktować indywidualnie. Dzieci bowiem nie muszą, w tym samym czasie, umieć robić to samo. Jeden 5-latek będzie szybko zawiązywał sznurówki, a drugi nie, ale za to będzie umiał czytać.
- Zawsze, gdy dziecko daje sygnał, że czymś się interesuje, literkami czy cyferkami, trzeba mu wyjść naprzeciw – uważa psycholog Monika Miciak. – Jeśli chce czytać, bawmy się z nim puzzlami czy klockami z literkami, piszmy mu literki, pokazujmy te, o które pyta. Jeśli bawią go literki w gazecie dla dorosłych, to nie wciskajmy mu książeczek dla dzieci. Niech rozwija swoje zainteresowanie czytaniem na tym, co mu się podoba – dodaje.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Takie formy zabawy dotyczą dzieci w każdym wieku. – Mój siostrzeniec sam czytał, jak skończył 4 lata – opowiada Małgorzata. Najpierw, jeszcze przed drugimi urodzinami, Lolek chętnie bawił się klockami i puzzlami z literkami. Potem, mama i dziadek, pisali na tablicy drukowane litery, sylaby, proste słowa - a Lolek je odczytywał. Szybko zaczął czytać też krótkie wyrazy - np. nazwy ulic czy szyldy sklepowe. "Lekcji" czytania pozazdrościła Lolkowi młodsza siostra, i jako dwulatka domagała się zabawy w czytanie.

Psychologowie radzą, żeby nie uczyć dzieci czytać, jeśli nie są czytaniem zainteresowane. - Prawda jest taka, że przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny – wyjaśnia psycholog Monika Miciak. - Tak więc przede wszystkim dajmy się naszym maluchom wybiegać, niech jeżdżą na rowerze, rolkach, hulajnodze, niech wspinają się po płotach i drzewach, a to przyniesie im więcej pożytku niż realizowanie ambicji rodziców, żeby ich cztero- czy pięciolatek samodzielnie czytał – mówi.

M jak mama

W przedszkolu pięciolatki zaczynają poznawać literki, a sześciolatki się już ich obowiązkowo uczą. Nauka polega na kojarzeniu literki z prostym i znanym dziecku wyrazem, np. „m” jak mama, „b” jak balon, „c” jak cytryna, itd.

Dzieci bawią się w wymyślanie wyrazów zaczynających się od danej literki. Zanim dzieci zaczną czytać sylaby, najpierw sylabizują różne słowa, np. własne imiona. Następnym etapem jest czytanie prostych dwusylabowych słów.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • bebe82 | 27-04-2015 13:46:20

  Ja uważam, że jednak im wczesniej tym lepiej - oczywiście 3 latka to za mało ale w wieku 5 lat na pewno zacznę uczyć swojego malucha czytania, na początku poprzez zabawę, ale potem na pewno bardziej powaznie. Myślę, że kiedy dziecko idzie do szkoły - powinno już umiec czytać, bo to mu bardzo ułatwia funkcjonowanie w niej.
 • alikrysiak | 23-08-2015 22:37:25

  Mój synek (4 lata) nie chodzi do przedszkola, ale przerabia ze mną takie karty pracy: Dzięki temu wiem, że jest na prawidłowym etapie rozwoju i powoli przygotowujemy się do nauki czytania.
 • Sandra222 | 07-12-2015 21:43:23

  My z mężem naszego 6 letniego synka postanowiliśmy zacząć uczyć języka chińskiego, ale w ciekawy sposób poprzez gry i zabawy, taki jak umozliwia nam program za na prawdę niewielkie pieniądze, a na prawdę jest to dobrze zrobione nasz synek już po wersji demo teraz zaczęliśmy program
 • horikoshi | 25-01-2016 14:25:21

  Moja Maja nie mówiła nic do 2 roku życia. Jak miała 3 latka to czytała już wszystko

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, przedszkole, nauka, książeczki, czytanie

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj