Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy uczyć małe dziecko czytać? Jak nauczyć dziecko czytać?

Dla kilkulatka najważniejszy jest ruch

Jeśli twoje dziecko interesuje się literkami, zachęcaj je do różnych zabaw z nimi. Ale pamiętaj, to powinna być tylko zabawa.

Przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny.

Fot. iStockphoto

Przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny.

- Dobrze, jeśli rodzice znajdą złoty środek i wyczekają na odpowiedni moment, kiedy to samo dziecko naprowadzi ich na to, że jest gotowe do nauki czytania – mówi psycholog Monika Miciak z Pracowni Psychologiczno – Pedagogicznej „Rozwój” w Warszawie.
Mózg dziecka w pierwszych latach życia przyswaja informacje z ogromną szybkością i bez najmniejszego wysiłku. Zabawa z dzieckiem w czytanie rozwija intelekt dziecka, a także daje dziecku niezwykle cenny czas poświęcony tylko jemu.


Psychologowie dziecięcy podkreślają, że każde dziecko trzeba traktować indywidualnie. Dzieci bowiem nie muszą, w tym samym czasie, umieć robić to samo. Jeden 5-latek będzie szybko zawiązywał sznurówki, a drugi nie, ale za to będzie umiał czytać.
- Zawsze, gdy dziecko daje sygnał, że czymś się interesuje, literkami czy cyferkami, trzeba mu wyjść naprzeciw – uważa psycholog Monika Miciak. – Jeśli chce czytać, bawmy się z nim puzzlami czy klockami z literkami, piszmy mu literki, pokazujmy te, o które pyta. Jeśli bawią go literki w gazecie dla dorosłych, to nie wciskajmy mu książeczek dla dzieci. Niech rozwija swoje zainteresowanie czytaniem na tym, co mu się podoba – dodaje.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Takie formy zabawy dotyczą dzieci w każdym wieku. – Mój siostrzeniec sam czytał, jak skończył 4 lata – opowiada Małgorzata. Najpierw, jeszcze przed drugimi urodzinami, Lolek chętnie bawił się klockami i puzzlami z literkami. Potem, mama i dziadek, pisali na tablicy drukowane litery, sylaby, proste słowa - a Lolek je odczytywał. Szybko zaczął czytać też krótkie wyrazy - np. nazwy ulic czy szyldy sklepowe. "Lekcji" czytania pozazdrościła Lolkowi młodsza siostra, i jako dwulatka domagała się zabawy w czytanie.

Psychologowie radzą, żeby nie uczyć dzieci czytać, jeśli nie są czytaniem zainteresowane. - Prawda jest taka, że przez pierwsze sześć lat, dziecko przede wszystkim rozwija się ruchowo i to właśnie stymulacja ruchowa wpływa na rozwój intelektualny – wyjaśnia psycholog Monika Miciak. - Tak więc przede wszystkim dajmy się naszym maluchom wybiegać, niech jeżdżą na rowerze, rolkach, hulajnodze, niech wspinają się po płotach i drzewach, a to przyniesie im więcej pożytku niż realizowanie ambicji rodziców, żeby ich cztero- czy pięciolatek samodzielnie czytał – mówi.

M jak mama

W przedszkolu pięciolatki zaczynają poznawać literki, a sześciolatki się już ich obowiązkowo uczą. Nauka polega na kojarzeniu literki z prostym i znanym dziecku wyrazem, np. „m” jak mama, „b” jak balon, „c” jak cytryna, itd.

Dzieci bawią się w wymyślanie wyrazów zaczynających się od danej literki. Zanim dzieci zaczną czytać sylaby, najpierw sylabizują różne słowa, np. własne imiona. Następnym etapem jest czytanie prostych dwusylabowych słów.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • bebe82 | 27-04-2015 13:46:20

    Ja uważam, że jednak im wczesniej tym lepiej - oczywiście 3 latka to za mało ale w wieku 5 lat na pewno zacznę uczyć swojego malucha czytania, na początku poprzez zabawę, ale potem na pewno bardziej powaznie. Myślę, że kiedy dziecko idzie do szkoły - powinno już umiec czytać, bo to mu bardzo ułatwia funkcjonowanie w niej.
  • alikrysiak | 23-08-2015 22:37:25

    Mój synek (4 lata) nie chodzi do przedszkola, ale przerabia ze mną takie karty pracy: Dzięki temu wiem, że jest na prawidłowym etapie rozwoju i powoli przygotowujemy się do nauki czytania.
  • Sandra222 | 07-12-2015 21:43:23

    My z mężem naszego 6 letniego synka postanowiliśmy zacząć uczyć języka chińskiego, ale w ciekawy sposób poprzez gry i zabawy, taki jak umozliwia nam program za na prawdę niewielkie pieniądze, a na prawdę jest to dobrze zrobione nasz synek już po wersji demo teraz zaczęliśmy program
  • horikoshi | 25-01-2016 14:25:21

    Moja Maja nie mówiła nic do 2 roku życia. Jak miała 3 latka to czytała już wszystko

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, przedszkole, nauka, książeczki, czytanie

Polecamy

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Aspiryna, która działa atnyprostaglandynowo albo lek no-spa zmniejszają ból menstruacyjny. Niektóre kobiety doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Menstruacja. Bolesna, zbyt obfita lub zbyt skąpa, nieregularna

Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: mechaniczne rozciągnięcie mięśnia macicy sprawia, że nie wraca on do kondycji sprzed porodu, co ułatwia przepływ krwi, no i układ hormonalny jest w pełni dojrzały.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj