Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nagość nie powinna być tabu

Skrajności niewskazane

Do którego roku dziecka, rodzice mogą przy nim chodzić nago bez obawy, że poczuje się zniesmaczone lub zgorszone? — to pytanie często trapi dorosłych. Odpowiedź jest prosta. Należy zachować umiar i nie epatować golizną. Ale też się jej nie wstydzić.

W domu, w którym rodzice nie wstydzą się swojego ciała, ale nie eksponują go też bez potrzeby, malec ma szansę poznać swoje ciało, normy społeczne i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W domu, w którym rodzice nie wstydzą się swojego ciała, ale nie eksponują go też bez potrzeby, malec ma szansę poznać swoje ciało, normy społeczne i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wśród specjalistów z zakresu rozwoju dzieci oraz seksuologii, można znaleźć osoby, które uważają, że prezentowanie nagości maluchowi może być przyczyną późniejszych problemów w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w życiu intymnym. Jest jednak druga grupa, według której nagi rodzic jest dla dziecka naturalnym obrazem i takie doświadczenie nie będzie miało wpływu na jego życie. - Prawdopodobnie prawda leży pośrodku, przy czym istotne nie jest to, że dziecko widzi rodzica nago, a raczej jak często go takim widzi i w jakim kontekście - mówi Tomasz Krasuski, psycholog dzieci i młodzieży.

To, czy nasze dziecko będzie wstydzić się swojego ciała, czy też będzie traktować je zupełnie naturalnie, w dużej mierze zależy właśnie od zachowania rodziców. Jeśli czują się swobodnie ze swoją nagością, to dziecko również będzie miało takie odczucia. Jeśli zaś, wolą ukrywać się pod ręcznikiem, są zażenowani czy zdenerwowani, gdy dziecko podejrzy ich bez ubrania, jest prawdopodobne, że dorosłe dziecko będzie zachowywać się podobnie. — Nagość prezentowana dziecku jest bardzo ważnym elementem jego rozwoju. Zachowanie rodziców wobec dziecka jest dla niego informacją o normach społecznych. Ale problemem nie jest sama nagość rodziców, a ich stosunek do nagości - podkreśla psycholog.

 

Ciało nie jest złe

Są domy, w których rodzice wstydzą się swojego ciała, bo np. tak zostali wychowani. Według nich nagość jest czymś złym, nie rozmawiają na ten temat, a tym bardziej nie eksponują swojego ciała. Tacy rodzice nie tylko strzegą swojej nagości przed dzieckiem, ale także ograniczają nagość dziecka i nie pozwalają mu biegać po domu bez ubranka. — Dziecko w takiej rodzinie, dowiaduje się, że ciała należy się wstydzić, nie wolno go pokazywać ani o nim rozmawiać. To może prowadzić do poważnych konsekwencji, bo dziecko może nie mówić dorosłemu o tym, że coś złego dzieje się z jego ciałem, np. pojawi się wysypka, pieczenie, skaleczenie, ponieważ wydaje mu się, że złamie normę panującą w domu — wyjaśnia Krasuski. Ponadto dziecko może mieć w przyszłości wiele kompleksów, o których będzie się wstydziło rozmawiać. Problemem dla niego będą także pytania dotyczące m.in. różnic między mężczyznami i kobietami, czy zachodzących zmian w jego organizmie, np. podczas dojrzewania. Wtedy zamiast do rodziców, pójdzie po informacje np. do kolegów czy też sięgnie po gazety lub internet.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: morawinka.

Komentarze

  • donnavito | 25-01-2015 23:19:31

    To jest świetny artykuł, w tych czasach strach malucha na plazy puścić bez majteczek, nie mówiąc o robieniu mu fotek w kąpieli itp., a rodzic który chodzi nago przy maluchu, np. myjąc się, dla niektórych to kompletna patologia. A w ten sposób łatwo zrazić dziecko do ciała w ogóle, wiadomo, ze golizna się nie epatuje, ale jak nam malec wejdzie do lazienki, gdy bierzemy prysznic, to nie róbmy z t...
  • wojtaszek | 28-01-2015 21:10:14

    U mnie w domu nagość była tematem tabu i pamiętam że w przedszkolu niechcący weszłam do toalety koleżance ( do dziś pamiętam jak się nazywała) i ta tak mnie okrzyczała że o wszystkim powie pani, moim rodzicom że mnie z przedszkola wywalą że ja z nerwów zaczełam obgryzać paznokcie. W domu wstydziałam się o tym zdażeniu opowiedzieć i dusiłam to w sobie, więc oprócz kontekstu wychowawczego i tego ...
  • Doris85 | 05-04-2015 12:36:09

    Dla mnie nagość nie jest tematem tabu, trzeba oswajać dziecko z ciałem i takimi tematami. Jeśli dziecko nagle wejdzie do łazienki kiedy się będę kąpała czy przebierała - nie będę robić z tego powodu afery, ale nie jestem zwolenniczką paradowania nago po domu. Nie jestem również za tym, aby dzieci biegały nago po plaży. I nie wynika to z poczucia wstydu zakorzenionego w dzieciństwie, a raczej św...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj