Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego rodzice boją się szczepić dzieci?

Twój Ekspert od szczepień

Rodzice, a i niektórzy lekarze, najbardziej boją się nieznanego - im więcej wiedzą, tym rzadziej i mniej się boją. Strach dotyczy przede wszystkim możliwości zachorowania po szczepieniu, bólu przy wkłuciu oraz przeciążenia układu odpornościowego.

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Tak zwani antyszczepionkowcy dorabiają do tego filozofię i szukają pseudonaukowego uzasadnienia dla swoich koncepcji. Mówią, że zawarte w szczepionkach rtęć, aluminium, wirus odry czy świnki wywołują alergię czy choroby układu nerwowego. A nie ma żadnych dowodów na takie działanie wymienionych składników szczepionek. Nie oznacza to, że nigdy nie zachodzi związek między szczepieniem a wystąpieniem jakiejś choroby. Ale to bardzo rzadkie przypadki i nie jest to związek przyczynowo-skutkowy.

Szczepienie może być tylko bodźcem wywołującym objawy choroby, która była u dziecka w fazie ukrytej i jest najczęściej uwarunkowana genetycznie. Jednak takim czynnikiem wywołującym chorobę może być także infekcja wirusowa czy bakteryjna, a nie szczepionka.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Jeśli jest ciepło, niemowlę może mieć gołe stópki.

Jak dbać o stopy dziecka?

Gdy malec zacznie stawiać pierwsze kroki, czyli zwykle około 13-15 miesiąca, warto udać się z nim do ortopedy, który skontroluje pozycję ustawienia kości piętowej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj