Przedszkolak choruje nawet raz w miesiącu. Zwykle są to infekcje wirusowe – katar, kaszel, podwyższona temperatura, która może utrzymywać się nawet do tygodnia. Takie dziecko można przez dzień, dwa obserwować i podawać bezpieczne leki.
Koniecznie jednak trzeba iść z dzieckiem do lekarza, jeśli objawy się nasilają albo pojawiają się dodatkowe, na przykład ból ucha.
Na co - jakie leki? Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:
Gorączka, przeziębienie – Paracetamol i Ibuprofen w syropie lub czopki.
Ibuprofen syrop 10-15 kg - 100 mg trzy razy na dobę co osiem godzin, 16-20 kg - 150 mg trzy razy na dobę co osiem godzin, 21-29 kg - 200 mg trzy razy na dobę co osiem godzin, Ibuprofen czopki 12,5-17 kg jeden czopek co osiem godzin nie przekraczać 375 mg na dobę, 17-20,5 kg - jeden czopek co sześć godzin (nie przekraczać 500 mg na dobę).
Przeziębienie – leki homeopatyczne – Oscillococcinum, krople L-52 lub Dagomed 46. Dzieci w tym wieku mogą dostawać witaminę c w tabletkach po 100 mg albo w kroplach (Cebion, Cevikap czy Juvit C), krople do nosa do dłuższego stosowania: homeopatyczne Euphorbium w aerozolu i/ lub Nasivin soft 0,01 proc. lub Otrivin 0,05 proc.
Pomocna przy katarze jest sól morska (także do higieny nosa i do nawilżania w klimatyzowanych pomieszczeniach i podczas podróży). Delikatne rozpylacze dla dzieci mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar.
Kaszel – syrop Stodal, Drosetux czy Malia Kaszel lub Prawoślazowy. Flegamina w kroplach lub Mucosolvan czy Ambrosol lub Flavamed należy zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną. Prospan syrop dla tych dzieci, u których kaszel prowokuje wymioty.
Zaczerwienione i bolesne gardło - aerozol Tantum verde lub lek homeopatyczny Homeogene 9. Od 4 roku życia na ból gardła może być do ssania orofar (w infekcjach wirusowych gardła) czy suplement diety activ angidin (zwłaszcza przy chrypie).
Choroba lokomocyjna – od 5 lat można podawać Aviomarin (1/2 tabletki) oraz homeopatyczne Cocculine czy Lokomotiv pastylki do ssania powyżej 3-go roku życia lub plastry akupresurowe Transway.
Pracę jelit poprawia Dicoman junior (obniża ryzyko zaparć, preparat na bazie błonnika i bakterii probiotycznych) - dla dzieci powyżej 3-go roku życia czy Alvia Zaparcia, syrop który można stosowac od 6. miesiąca życia, a który usuwa objawy towarzyszące zaparciom, takie jak: wzdęcia, ból brzucha, wyschnięty i zbity stolec wydalany z trudem.