Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Szkoła kołysanek dla przyszłych i obecnych mam

Chodź wyśpiewam ci bajeczkę

Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko zaczyna słyszeć i najchętniej słucha głosu swojej mamy, szczególnie, gdy mu śpiewa. Tylko co zrobić, kiedy mama się uparła i tkwi w przekonaniu, że nie umie śpiewać?

Każda mama może nauczyć się śpiewać. Może nawet zapisać się na zajęcia nauki śpiewania kołysanek!

Fot. iStockphoto

Każda mama może nauczyć się śpiewać. Może nawet zapisać się na zajęcia nauki śpiewania kołysanek!

„Można nauczyć się śpiewać”, mówią pedagodzy ze Studia Muzykoterapii dla kobiet w ciąży przy Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia Mozart w Krakowie.
 

– Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko zaczyna słyszeć, a skoro tak jest, to przyszła mama powinna mieć świadomy wpływ na to, co słucha maluszek w jej łonie – mówi Anna Magiera, pedagog ze specjalnością muzyczną. – Już wtedy można mu śpiewać kołysanki. Dziecko przecież najlepiej zna głos swojej mamy, która przemawia do niego, kiedy malec kopie albo ssie palec. Kiedy kobieta będzie śpiewać dziecku, na pewno łatwiej się ono uspokoi jeszcze w brzuszku. Ale niektóre mamy nie robią tego, bo są perfekcjonistkami i uważają, że „słoń nadepnął im na ucho”, albo chciałyby zaśpiewać kołysankę, ale nie pamiętają ani słów, ani melodii. „Był sobie król, był sobie paź, i była też królewna...” to piosenka, którą najlepiej pamiętam z dzieciństwa, bo śpiewała mi ją moja mama. Pełniła rolę kołysanki, ale każda mama może śpiewać swojemu dziecku utwór, który najlepiej lubi lub umie śpiewać. Jest tyle pięknych piosenek: „ Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga” (pamiętają ją zwykle babcie), albo „ Kaczka dziwaczka”, „ Była sobie żabka mała” czy „O mój rozmarynie rozwijaj się” (patriotyczny repertuar).

Uczestniczki zajęć uczą się też nowego repertuaru znanych artystów polskich.
- Kursy muzykoterapeutyczne, które proponujemy, to nasz program autorski i obejmują muzykoterapię receptywną i aktywną - wyjaśnia Maja Minecka współautorka pomysłu warsztatów dla mam i flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. – Czerpiemy z doświadczeń Darii Motuk, specjalistki muzykoterapii.

Zajęcia dla przyszłych mam:
 

- uczą jak prawidłowo śpiewać, czyli jak oddychać przeponą,
- zawierają ćwiczenia rozluźniające i elementy tańca
- uczą przy akompaniamencie pianina gry na prostych instrumentach: dzwonkach chromatycznych, marakasach, klawesach (drewienkach), tamburinie czy bębenkach

Natomiast w ramach muzykoterapii receptywnej uczestniczki zajęć słuchają muzyki różnej, zwłaszcza klasycznej np. Mozarta, którego utwory według wielu badań mają zbawienny wpływ na rozwój dzieci (badania: „efektu Mozarta” przez dr Dror Mandel w Uniwersytecie w Tel Awiwie nad wcześniakami) i psychikę dorosłych.
 

Podczas warsztatów kobiety rozmawiają o swoich emocjach, jakie budzą w nich usłyszane utwory muzyczne.
Szczególny nacisk postawiony jest jednak na muzykoterapię aktywną, ćwiczenia rozluźniające, terapię ruchem, ćwiczenia oddechowe z elementami masażu, ogólnousprawniające i wzmacniające.
Studio Muzykoterapii dla przyszłych mam pomyślane jest jako dwumiesięczne warsztaty, obejmujące kurs ośmiu albo czterech zajęć.

 

*Anna Magiera – współzałożycielka Szkoły Muzycznej MOZART, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w specjalnościach: Dyrygentura Chóralna oraz Edukacja Artystyczna Szkolna. Doświadczenie pedagogiczne zdobywała w kilku krakowskich szkołach muzycznych oraz przedszkolach.

*Maja Minecka – gra na flecie poprzecznym,
współzałożycielka Szkoły Muzycznej MOZART. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki. Jako stypendystka Socrates-Erasmus doskonaliła swoje umiejętności w klasie prof. Irmeli Bossler w Hochschule fur Musik und Theater w Lipsku oraz na mistrzowskich kursach fletowych m.in. u prof. Barbary Świątek-Żelazny.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 15-01-2015 19:17:00

  Ja mojemu synkowi Wojtusiowi śpiewałam i śpiewam kołysankę - z popielnika na Wojtusia, a odkąd zostałam mamom nauczyłam się wielu pięknych kołysanek
 • teresa211186 | 16-01-2015 15:08:01

  Przed ciążą nie znałam wielu kołysanek, a teraz jak jestem mamą to znam ich dużo, a do tego jeszcze sama staram się coś wymyślać i śpiewać dzieciom.
 • mikaa997 | 17-02-2015 19:52:41

  Zawsze jak śpiewam kołysankę to mój mąz pyta skąd ją znam. No właśnie, skąd? Sama nie wiem, wydaje mi się, że chyba od własnej mamy czy babci
 • Doris85 | 04-04-2015 13:48:11

  Duzo kolysanek pamietam z dziecinstwa. Mam mlodsza siostre, ktorej mama czesto spiewala i teksty zapadły w pamiec. Teraz ja spiewam do brzuszka Hit nr 1 - idzie niebo ciemna noca

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Trening dla kilkulatka to przede wszystkim okazja do zabawy z rówieśnikami, ale i nauka dyscypliny.

Wychowanie przez sport

Nie ma co z dziecka w wieku wczesnoszkolnym robić wyczynowego sportowca, ale można spróbować zarazić je sportem. Nie tylko sprzyja rozwoju fizycznemu, ale uczy też dyscypliny, systematyczności, zdrowej rywalizacji.

czytaj

Sowa, mądra głowa. A gdy jest jeszcze taka kolorowa? Świetna jako przytulanka! Sówka na dobranoc, światło i dźwięk. Lamaze

Zabawki dla dzieci powyżej roku. I dla przedszkolaków

Dzieci, które skończyły roczek, mają już swoje preferencje zabawkowe. Większość chłopców zaczyna się fascynować autkami, pociągami, koparkami. Maszyny rządzą! Dziewczynki wyciągają rączki po lale. Ale jeszcze długo będą się sprawdzać uniwersalne zabawki...

czytaj

Mamom bliźniaków przysługuje dłuższy urlop macierzyński.

Na co może liczyć mama bliźniaków

Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj