Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Szkoła kołysanek dla przyszłych i obecnych mam

Chodź wyśpiewam ci bajeczkę

Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko zaczyna słyszeć i najchętniej słucha głosu swojej mamy, szczególnie, gdy mu śpiewa. Tylko co zrobić, kiedy mama się uparła i tkwi w przekonaniu, że nie umie śpiewać?

Każda mama może nauczyć się śpiewać. Może nawet zapisać się na zajęcia nauki śpiewania kołysanek!

Fot. iStockphoto

Każda mama może nauczyć się śpiewać. Może nawet zapisać się na zajęcia nauki śpiewania kołysanek!

„Można nauczyć się śpiewać”, mówią pedagodzy ze Studia Muzykoterapii dla kobiet w ciąży przy Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia Mozart w Krakowie.
 

– Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko zaczyna słyszeć, a skoro tak jest, to przyszła mama powinna mieć świadomy wpływ na to, co słucha maluszek w jej łonie – mówi Anna Magiera, pedagog ze specjalnością muzyczną. – Już wtedy można mu śpiewać kołysanki. Dziecko przecież najlepiej zna głos swojej mamy, która przemawia do niego, kiedy malec kopie albo ssie palec. Kiedy kobieta będzie śpiewać dziecku, na pewno łatwiej się ono uspokoi jeszcze w brzuszku. Ale niektóre mamy nie robią tego, bo są perfekcjonistkami i uważają, że „słoń nadepnął im na ucho”, albo chciałyby zaśpiewać kołysankę, ale nie pamiętają ani słów, ani melodii. „Był sobie król, był sobie paź, i była też królewna...” to piosenka, którą najlepiej pamiętam z dzieciństwa, bo śpiewała mi ją moja mama. Pełniła rolę kołysanki, ale każda mama może śpiewać swojemu dziecku utwór, który najlepiej lubi lub umie śpiewać. Jest tyle pięknych piosenek: „ Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga” (pamiętają ją zwykle babcie), albo „ Kaczka dziwaczka”, „ Była sobie żabka mała” czy „O mój rozmarynie rozwijaj się” (patriotyczny repertuar).

Uczestniczki zajęć uczą się też nowego repertuaru znanych artystów polskich.
- Kursy muzykoterapeutyczne, które proponujemy, to nasz program autorski i obejmują muzykoterapię receptywną i aktywną - wyjaśnia Maja Minecka współautorka pomysłu warsztatów dla mam i flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. – Czerpiemy z doświadczeń Darii Motuk, specjalistki muzykoterapii.

Zajęcia dla przyszłych mam:
 

- uczą jak prawidłowo śpiewać, czyli jak oddychać przeponą,
- zawierają ćwiczenia rozluźniające i elementy tańca
- uczą przy akompaniamencie pianina gry na prostych instrumentach: dzwonkach chromatycznych, marakasach, klawesach (drewienkach), tamburinie czy bębenkach

Natomiast w ramach muzykoterapii receptywnej uczestniczki zajęć słuchają muzyki różnej, zwłaszcza klasycznej np. Mozarta, którego utwory według wielu badań mają zbawienny wpływ na rozwój dzieci (badania: „efektu Mozarta” przez dr Dror Mandel w Uniwersytecie w Tel Awiwie nad wcześniakami) i psychikę dorosłych.
 

Podczas warsztatów kobiety rozmawiają o swoich emocjach, jakie budzą w nich usłyszane utwory muzyczne.
Szczególny nacisk postawiony jest jednak na muzykoterapię aktywną, ćwiczenia rozluźniające, terapię ruchem, ćwiczenia oddechowe z elementami masażu, ogólnousprawniające i wzmacniające.
Studio Muzykoterapii dla przyszłych mam pomyślane jest jako dwumiesięczne warsztaty, obejmujące kurs ośmiu albo czterech zajęć.

 

*Anna Magiera – współzałożycielka Szkoły Muzycznej MOZART, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w specjalnościach: Dyrygentura Chóralna oraz Edukacja Artystyczna Szkolna. Doświadczenie pedagogiczne zdobywała w kilku krakowskich szkołach muzycznych oraz przedszkolach.

*Maja Minecka – gra na flecie poprzecznym,
współzałożycielka Szkoły Muzycznej MOZART. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki. Jako stypendystka Socrates-Erasmus doskonaliła swoje umiejętności w klasie prof. Irmeli Bossler w Hochschule fur Musik und Theater w Lipsku oraz na mistrzowskich kursach fletowych m.in. u prof. Barbary Świątek-Żelazny.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 15-01-2015 19:17:00

  Ja mojemu synkowi Wojtusiowi śpiewałam i śpiewam kołysankę - z popielnika na Wojtusia, a odkąd zostałam mamom nauczyłam się wielu pięknych kołysanek
 • teresa211186 | 16-01-2015 15:08:01

  Przed ciążą nie znałam wielu kołysanek, a teraz jak jestem mamą to znam ich dużo, a do tego jeszcze sama staram się coś wymyślać i śpiewać dzieciom.
 • mikaa997 | 17-02-2015 19:52:41

  Zawsze jak śpiewam kołysankę to mój mąz pyta skąd ją znam. No właśnie, skąd? Sama nie wiem, wydaje mi się, że chyba od własnej mamy czy babci
 • Doris85 | 04-04-2015 13:48:11

  Duzo kolysanek pamietam z dziecinstwa. Mam mlodsza siostre, ktorej mama czesto spiewala i teksty zapadły w pamiec. Teraz ja spiewam do brzuszka Hit nr 1 - idzie niebo ciemna noca

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Najmilsza rzecz w czasie tych wakacji to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj