Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój przedszkolaka

Królestwo wyobraźni

Jednym z kroków ku samodzielności przedszkolaka jest urządzenie mu pokoju, który będzie jego królestwem.

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Fot. Meblik

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Szafki, szuflady, półki i skrzynie pomagają małemu dziecku utrzymać porządek w pokoju.
Obok szafek naszemu przedszkolakowi przyda się również stolik i krzesełka. Dużo wygodniej będzie mu się na nim rysowało niż na podłodze.

 

Łatwe sprzątanie

Nie chcąc ograniczać dziecka twórczości, musicie pogodzić się z tym, że w jego pokoju czasami panuje bałagan. Na podłodze wylana jest woda, a stół lepi się od plasteliny. Bez własnych doświadczeń dziecko nie jest w stanie poznawać świata czy być kreatywnym. Ważne, by chciało i potrafiło samo posprzątać. Dlatego podłoga, ściany i meble powinny być łatwe w czyszczeniu. Wykładzina czy dywan, choć dają wrażenie przytulności i tłumią hałas, są uciążliwe w sprzątaniu. Najlepsza jest goła podłoga, którą łatwo zmyć. Alternatywą może być wykładzina korkowa, która jest materiałem naturalnym, świetnym izolatorem termicznym, a ponadto nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Ściany pomalujcie zmywalną farbą, ewentualnie połóżcie tapetę, która nie boi się wilgotnej ściereczki.

 

Szczególne dodatki

Kiedyś byłam u znajomych i zwróciłam uwagę na jeszcze jedną rzecz, która przyda się małemu dziecku. A mianowicie włączniki na takim poziomie, by mogło sobie samo zapalać światło. Znajomy obniżył je w całym domu, twierdząc, że tak jest wygodniej również dla niego i jego żony. Żeby włączyć górne światło, nie muszą podnosić ręki. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia, ale jeśli zależy wam, by dziecko i w tej kwestii było niezależne, można je przekuć i umieścić na poziomie biodra. Wszystkie kontakty natomiast zabezpieczcie specjalnymi wkładkami, by wasz chętny do eksperymentów przedszkolak nie mógł włożyć w nie na przykład śrubokrętu. A na koniec, do okien zamontujcie blokady, by nie można ich było otworzyć na oścież, albo wybierzcie klamki zamykane na kluczyk. Tak na marginesie, nie dają im rady nie tylko dzieci, ale i złodzieje.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • rewelka | 16-04-2019 18:21:14

    Jak często pierzecie dywan z pokoju dziecka? Czy oddajecie go do tego typu firm- ?
  • MagdaOlech | 09-03-2020 10:52:24

    Cieszę się, że znalazłam tutaj te porady. jestem akurat na etapie szukania łóżeczka i bardzo podobają mi się oferty z tego sklepu:
  • Roksana13jj | 30-09-2020 13:47:27

    Inspiracji można też poszukać na gdzie podpowiadają jak zaaranżować pokój przedszkolaka.
  • kamyki_80 | 09-11-2020 09:04:54

    Ciekawe inspiracje, porady i recenzje znajdziesz na tym blogu: Zajrzyj, bo naprawdę warto

Polecamy

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Kiedy dziecko się wstydzi

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj