Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój przedszkolaka

Królestwo wyobraźni

Jednym z kroków ku samodzielności przedszkolaka jest urządzenie mu pokoju, który będzie jego królestwem.

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Fot. Meblik

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Szafki, szuflady, półki i skrzynie pomagają małemu dziecku utrzymać porządek w pokoju.
Obok szafek naszemu przedszkolakowi przyda się również stolik i krzesełka. Dużo wygodniej będzie mu się na nim rysowało niż na podłodze.

 

Łatwe sprzątanie

Nie chcąc ograniczać dziecka twórczości, musicie pogodzić się z tym, że w jego pokoju czasami panuje bałagan. Na podłodze wylana jest woda, a stół lepi się od plasteliny. Bez własnych doświadczeń dziecko nie jest w stanie poznawać świata czy być kreatywnym. Ważne, by chciało i potrafiło samo posprzątać. Dlatego podłoga, ściany i meble powinny być łatwe w czyszczeniu. Wykładzina czy dywan, choć dają wrażenie przytulności i tłumią hałas, są uciążliwe w sprzątaniu. Najlepsza jest goła podłoga, którą łatwo zmyć. Alternatywą może być wykładzina korkowa, która jest materiałem naturalnym, świetnym izolatorem termicznym, a ponadto nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Ściany pomalujcie zmywalną farbą, ewentualnie połóżcie tapetę, która nie boi się wilgotnej ściereczki.

 

Szczególne dodatki

Kiedyś byłam u znajomych i zwróciłam uwagę na jeszcze jedną rzecz, która przyda się małemu dziecku. A mianowicie włączniki na takim poziomie, by mogło sobie samo zapalać światło. Znajomy obniżył je w całym domu, twierdząc, że tak jest wygodniej również dla niego i jego żony. Żeby włączyć górne światło, nie muszą podnosić ręki. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia, ale jeśli zależy wam, by dziecko i w tej kwestii było niezależne, można je przekuć i umieścić na poziomie biodra. Wszystkie kontakty natomiast zabezpieczcie specjalnymi wkładkami, by wasz chętny do eksperymentów przedszkolak nie mógł włożyć w nie na przykład śrubokrętu. A na koniec, do okien zamontujcie blokady, by nie można ich było otworzyć na oścież, albo wybierzcie klamki zamykane na kluczyk. Tak na marginesie, nie dają im rady nie tylko dzieci, ale i złodzieje.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj