Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój przedszkolaka

Królestwo wyobraźni

Jednym z kroków ku samodzielności przedszkolaka jest urządzenie mu pokoju, który będzie jego królestwem.

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Fot. Meblik

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Szafki, szuflady, półki i skrzynie pomagają małemu dziecku utrzymać porządek w pokoju.
Obok szafek naszemu przedszkolakowi przyda się również stolik i krzesełka. Dużo wygodniej będzie mu się na nim rysowało niż na podłodze.

Są dwie zasady, o których powinniście pamiętać, urządzając pokój dziecka. Pierwsza – musi być bezpieczny. Dzięki temu będziecie mogli dać maluchowi trochę swobody, a on nie będzie czuł ciągłego nadzoru. Wy zyskacie więcej czasu dla siebie, on wiarę w swoje możliwości.

Druga zasada – pokój musi być łatwy do sprzątania. Dopiero wtedy ze spokojnym sercem i umysłem pozwolicie dziecku malować farbkami, stawiać pieczątki, lepić figurki z plasteliny czy bawić się w gotowanie. Pamiętajcie, że pokój dziecka powinien być jego królestwem, w którym będzie mogło dać upust swojej wyobraźni. Tym bardziej, że w wieku przedszkolnym wzrasta potrzeba kreacji i ważne jest, by tego nie zniszczyć. Starajcie się wręcz podsycać ciekawość świata i podtykać dziecku przedmioty, które wzbudzą jego zainteresowanie, pobudzą do myślenia. Na ścianie można powiesić kolorową mapę świata. Oprócz walorów edukacyjnych, będzie wspaniałą dekoracją. Zamiast zwykłej lampki, można postawić lampkę-globus. Jeżeli dziecko lubi zwierzęta, do korkowej tablicy można przypiąć kilka zdjęć zwierząt, których jeszcze nie zna.

 

Meble bez kantów

Jeżeli chodzi o meble, to najlepiej wybrać te o zaokrąglonych kształtach, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, uderzając się o ostry róg. Ewentualnie można nakleić na nie specjalne nakładki. Drzwi i szuflady powinny mieć mechanizmy uniemożliwiajace przytrzaśniecie palców. No i najważniejsze - meble powinny być tej wielkości, by maluch sam sięgał po książkę, sweterek czy piżamę. To dobry sposób na uczenie samodzielności. Jeśli regał jest wyższy, potrzebne dziecku rzeczy lepiej ułożyć na dolnych półkach. Górne mogą zostać na razie puste, ewentualnie posłużyć jako przechowalnia rzeczy mniej przydatnych. Ponieważ dzieciom do głowy przychodzą różne szalone pomysły, (wyobraźnia podpowiada im, że podłoga może być morzem a regał górą, którą koniecznie trzeba zdobyć), więc wysokie meble warto przytwierdzić do ściany śrubami, by nie upadły na wspinającego się malucha. Przyda się też nieduży stolik i dwa krzesła. Jedno dla gościa. Choć dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, zdrowiej i wygodniej, żeby rysowały siedząc przy stoliku.
Jeśli postanowicie zmienić łóżko, najlepsze są takie rosnące z dzieckiem. Dzięki temu za dwa, trzy lata nie będzie trzeba kupować następnego. W małym pokoju sprawdza się piętrowe, ponieważ pod nim możemy umieścić szafkę z ubraniami, półki na książki albo kartony z zabawkami. Ale lepiej by nie spało w nim dziecko, które się mocno wierci. Barierka zabezpieczająca może okazać się niewystarczająca, by uchronić malucha przed spadnięciem.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • bylena1 | 15-10-2014 18:45:44

  Witam. Bardzo fajny artykuł.Ja mam dla Was pytanie. Mój przedszkolak jest bardzo aktywny i kreatywny w każdym wymiarze tego słowa heheheh więc chciałabym zeby w swoim pokoju mógł szkolic swoje pasje. Myslę o ścianach.pewnie coś takiego jest ale nie wiem jak sie to nazywa.Chciałbym żeby mógł po niej malować kredkami , farbami. kreda odpada bo dużo niepotrzebnego pyłu ale zmywalna ściana jak najb...
 • kasztanka2 | 10-11-2014 10:19:18

  Fajny pomysł z tym obniżeniem włączników światła, szkoda, że o tym nie pomyśleliśmy, gdy robiliśmy pokój dla synka. W sumie po 3 latach użytkowania pokoju już by się przydał remont i chętnie skorzystam z zamieszczonych w artykule pomysłów
 • JustynaM | 06-11-2018 15:50:47

  My właśnie jesteśmy po zmianie mebli, wybraliśmy polskiego producenta mebli drewnianych, Nizio Home: , są w kolorze szarym z kolekcji Simple: Jestem zachwycona wykonaniem i stabilnością mebli, dla nas najważniejsze było, żeby wybrać meble, króre będą uniwersalne i długo nam posłużą Polecam też bawełniany dywan, który można prać w pralce. Wszystko wybraliśmy w Nizio Home, mają teraz sklep na Wi...
 • rewelka | 16-04-2019 18:21:14

  Jak często pierzecie dywan z pokoju dziecka? Czy oddajecie go do tego typu firm- ?

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj