Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój przedszkolaka

Królestwo wyobraźni

Jednym z kroków ku samodzielności przedszkolaka jest urządzenie mu pokoju, który będzie jego królestwem.

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Fot. Meblik

Jeśli dziecko ma łatwy dostęp do okna, trzeba założyć ograniczniki, które nie pozwolą go otworzyć na ościerz, albo klamki na kluczyk.

Szafki, szuflady, półki i skrzynie pomagają małemu dziecku utrzymać porządek w pokoju.
Obok szafek naszemu przedszkolakowi przyda się również stolik i krzesełka. Dużo wygodniej będzie mu się na nim rysowało niż na podłodze.

Są dwie zasady, o których powinniście pamiętać, urządzając pokój dziecka. Pierwsza – musi być bezpieczny. Dzięki temu będziecie mogli dać maluchowi trochę swobody, a on nie będzie czuł ciągłego nadzoru. Wy zyskacie więcej czasu dla siebie, on wiarę w swoje możliwości.

Druga zasada – pokój musi być łatwy do sprzątania. Dopiero wtedy ze spokojnym sercem i umysłem pozwolicie dziecku malować farbkami, stawiać pieczątki, lepić figurki z plasteliny czy bawić się w gotowanie. Pamiętajcie, że pokój dziecka powinien być jego królestwem, w którym będzie mogło dać upust swojej wyobraźni. Tym bardziej, że w wieku przedszkolnym wzrasta potrzeba kreacji i ważne jest, by tego nie zniszczyć. Starajcie się wręcz podsycać ciekawość świata i podtykać dziecku przedmioty, które wzbudzą jego zainteresowanie, pobudzą do myślenia. Na ścianie można powiesić kolorową mapę świata. Oprócz walorów edukacyjnych, będzie wspaniałą dekoracją. Zamiast zwykłej lampki, można postawić lampkę-globus. Jeżeli dziecko lubi zwierzęta, do korkowej tablicy można przypiąć kilka zdjęć zwierząt, których jeszcze nie zna.

 

Meble bez kantów

Jeżeli chodzi o meble, to najlepiej wybrać te o zaokrąglonych kształtach, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, uderzając się o ostry róg. Ewentualnie można nakleić na nie specjalne nakładki. Drzwi i szuflady powinny mieć mechanizmy uniemożliwiajace przytrzaśniecie palców. No i najważniejsze - meble powinny być tej wielkości, by maluch sam sięgał po książkę, sweterek czy piżamę. To dobry sposób na uczenie samodzielności. Jeśli regał jest wyższy, potrzebne dziecku rzeczy lepiej ułożyć na dolnych półkach. Górne mogą zostać na razie puste, ewentualnie posłużyć jako przechowalnia rzeczy mniej przydatnych. Ponieważ dzieciom do głowy przychodzą różne szalone pomysły, (wyobraźnia podpowiada im, że podłoga może być morzem a regał górą, którą koniecznie trzeba zdobyć), więc wysokie meble warto przytwierdzić do ściany śrubami, by nie upadły na wspinającego się malucha. Przyda się też nieduży stolik i dwa krzesła. Jedno dla gościa. Choć dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, zdrowiej i wygodniej, żeby rysowały siedząc przy stoliku.
Jeśli postanowicie zmienić łóżko, najlepsze są takie rosnące z dzieckiem. Dzięki temu za dwa, trzy lata nie będzie trzeba kupować następnego. W małym pokoju sprawdza się piętrowe, ponieważ pod nim możemy umieścić szafkę z ubraniami, półki na książki albo kartony z zabawkami. Ale lepiej by nie spało w nim dziecko, które się mocno wierci. Barierka zabezpieczająca może okazać się niewystarczająca, by uchronić malucha przed spadnięciem.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • rewelka | 16-04-2019 18:21:14

    Jak często pierzecie dywan z pokoju dziecka? Czy oddajecie go do tego typu firm- ?
  • MagdaOlech | 09-03-2020 10:52:24

    Cieszę się, że znalazłam tutaj te porady. jestem akurat na etapie szukania łóżeczka i bardzo podobają mi się oferty z tego sklepu:
  • Roksana13jj | 30-09-2020 13:47:27

    Inspiracji można też poszukać na gdzie podpowiadają jak zaaranżować pokój przedszkolaka.
  • kamyki_80 | 09-11-2020 09:04:54

    Ciekawe inspiracje, porady i recenzje znajdziesz na tym blogu: Zajrzyj, bo naprawdę warto

Poczytaj również

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj