Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój małego alergika

Im mniejszy kontakt z alergenami, tym zdrowiej

Dziecku z alergią należy maksymalnie ograniczyć kontakt z silnymi alergenami. Mieszkanie, a przede wszystkim pokój malucha musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Pokój dziecka alergią musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Fot. BE&W

Pokój dziecka alergią musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Odpowiednia aranżacja pomieszczenia ułatwi częste sprzątanie, a przez to zmniejszy ilość alergenów. Dzięki temu skóra dziecka będzie miała zdrowszy wygląd, nos dziecka będzie rzadziej lub mniej zatkany, a jego oddech będzie mniej ciężki. Alergenami mogą być roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie czy pyłki roślin. W momencie, kiedy okaże się, że dziecko jest uczulone, koniecznie trzeba zacząć od zmian w jego pokoju.

 

Jak najmniej tkanin

W pokoju małego alergika powinny znaleźć się tylko potrzebne meble o gładkiej powierzchni, z których łatwo zetrzeć kurz. Trzeba je tak ustawić, by łatwo można było dostać się za nie i wytrzeć np. ścianę z tyłu. — Podłoga koniecznie musi być zmywalna, niech to będą np. panele, parkiet, deski. Unikać należy dywanów, wykładzin dywanowych, które są siedliskiem kurzu, a jeśli chcemy, aby leżał mały dywanik na podłodze, zaopatrzmy się w odkurzacz z filtrem HEPA, który dezynfekuje powietrze lub z filtrem wodnym — radzi dr Maria Bielecka-Zylbersztejn, alergolog, pediatra, specjalista chorób płuc. Osoby uczulone na roztocza nie powinny mieć w oknach zasłon ani firan. Również niewskazane są wyściełane meble. Jeśli zdecydujemy się mimo to na firankę, trzeba ją często prać. Co najmniej raz w miesiącu.

 

Zdrowe materiały

Najbezpieczniejszymi materiałami, które można zastosować w mieszkaniu, bo nie powodują uczuleń są płytki ceramiczne, szkło, marmur, kamień, metale, drewno, korek. Ściany powinny być pokryte ekologicznymi, wodnymi farbami a nie tapetą, która może być siedliskiem pleśni. Powinny być suche. Dlatego, aby zapobiec pleśni i grzybom na ścianach, mieszkanie musi być często wietrzone, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

 

Zdrowe spanie

W pokoju alergika lepiej nie stawiać kwiatów doniczkowych, szczególnie tych, które wymagają intensywnego podlewania. Najważniejsze jednak jest łóżko dziecka. — Materac powinien być ze sztucznego tworzywa, pokryty materiałem nie przepuszczającym roztoczy, a do tego należy go wymieniać co 3 lata — instruuje dr Bielecka-Zylbersztejn. Uczulać mogą materace wypełnione trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, lnem lub włóknami palmowymi. W sklepach na szczęście jest duży wybór materacy dla alergików. Pościel powinna być wykonana ze sztucznych materiałów. Przeciwwskazana jest ta z kory, z wełny i wypełniona pierzem. Najlepsza jest pościel, którą można prać w temp. 60 stopni w proszku, który jest przeznaczony dla alergików, np. jelp. Warto ją zmieniać raz w tygodniu i wietrzyć po każdym spaniu. Zimą powietrze wymrozi roztocza.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj