Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Materacyk do łóżeczka dla niemowląt

Zdrowy kręgosłup od kołyski

Materacyk dla noworodka i niemowkaka powinien być dopasowany do łóżeczka, średnio twardy i z naturalnych surowców.

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka, czyli na około 3 lata.

Fot. iStockphoto

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka, czyli na około 3 lata.

Materace dla dzieci dostępne są najczęściej w dwóch wymiarach 120/60cm i 140/70 cm.

Materac dla dziecka, niezależnie od tego, w jakim rozmiarze jest kupowany, powinien przylegać ściśle do szczebelków lub boków łóżeczka na tzw. wcisk. — Dla małego kręgosłupa najlepszy jest materac średnio twardy, w którym po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia w okolicy główki czy pupy. Dziecko musi spać na równej powierzchni, a nie pofałdowanej — mówi mgr Ewa Łukasik, starszy specjalista w Dziale Ocen i Certyfikacji Instytutu Matki i Dziecka.

— Dla noworodka najlepiej wybrać materacyk z łuski gryczanej, ponieważ nie uczula, jest przewiewny, więc nie nawilgnie, gdy dziecko się spoci i nie nagrzewa się — zauważa dr Maciej Brodowski, konsultant ds. ortopedii Enel-Med. Według niego, materace z tworzyw sztucznych mogą powodować uczulenie. Jako wypełnienie materacy stosowane są także:

- pianka lateksowa,

- pianka poliuretanowa mocno spieniona,

- kokos,

- trawa morska.

Jeśli dziecko nie ma uczulenia, można wybrać materace z innych niż gryka surowców.

 

Materacyk do łóżeczka dla niemowląt

Ważne jest także, by nowy materacyk był dobrze wywietrzony tzn. pozbawiony zapachów poprodukcyjnych lub tych, które zyskał w trakcie przechowywania go w foliowym, szczelnym worku. - Np. materacyk z łuski gryczanej najlepiej kupić zanim dziecko przyjdzie na świat i dobrze wywietrzyć — radzi Ewa Łukasik.

Kupując materac warto sprawdzić czy jest wykonany z bezpiecznych materiałów, czy producent zrobił badania potwierdzające odpowiednią jakość użytych surowców i czy sprawdził jego walory użytkowe tzn. sprężystość, odporność na odkształcenia i zniszczenie. Niektóre wyroby mają atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), który świadczy o bezpieczeństwie higienicznym surowców zastosowanych w produkcji materaca. Posiadanie atestu nie jest konieczne. Często producenci posługują się także świadectwem Eko-tex, który poświadcza dokładnie to samo co atest PZH.

— Na metce wyrobu powinny znajdować się informacje nt. wykorzystanych surowców, wymiarów wyrobu, przeznaczenia, przepis prania pokrowca i przede wszystkim dane producenta odpowiadającego za wyrób. Często podawane są także informacje nt. antyalergiczności materacy, ale nie zawsze potwierdzone przeprowadzonymi badaniami — mówi Ewa Łukasik.

Najlepiej, żeby każde dziecko miało nowy materac, a jeśli już musi mieć po innym dziecku, to taki, który nie stracił swojej sprężystości. Trzeba pamiętać, że poprzednie dziecko nie tylko spało na swym materacu, ale też uczyło się wstawać i stawiać pierwsze kroki.

Dobry materacyk na ogół wystarcza dziecku aż do wyrośnięcia z łóżeczka szczebelkowego, tzn. do około 3. roku życia. W tym czasie materac należy często obracać i przekładać na drugą stronę, by zapobiec utrwaleniu się wgnieceń. — Gdy zauważymy trwałe wgłębienia, powinniśmy kupić dziecku nowy materac, bowiem kształtujący się kręgosłup podatny jest na skoliozę i nieodpowiednie napięcie mięśniowe na poszczególnych jego odcinkach — radzi Ewa Łukasik.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: iskierka81.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj