Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ostrożnie z zabawkami

Małe magnesy są groźne

Połknięcie magnesu przez malucha może się skończyć nawet perforacją jelit. Tymczasem zabawki z magnesami są rynkowym hitem. Wśród nich są książeczki z ruchomymi magnesowymi obrazkami. Magnesy - często niewielkie, łatwe do połknięcia - są także w gadżetach dołączanych do chrupek, jogurtów, ciastek.

Trzeba mieć pewność, że materiał z którego zrobiona jest zabawka, nie ma toksycznych domieszek lub barwników.

Fot. BE&W

Trzeba mieć pewność, że materiał z którego zrobiona jest zabawka, nie ma toksycznych domieszek lub barwników.

W 2008 roku w Stanach Zjednoczonych 20-miesięczne dziecko zmarło po połknięciu magnesu, który odpadł od zabawki. Kilka podobnych nieszczęśliwych wypadków zdarzyło się w Europie, ale na szczęście dzieci uratowano. - Kilka połkniętych magnesów w brzuchu dziecka przyciąga się i tworzą duży przedmiot, który trzeba usuwać operacyjnie – wyjaśnia Łukasz Bystrzyński z Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie. Głośnym echem odbiła się akcja wycofywania we wrześniu 2008 r. z rynku zabawek firmy Mattel. Tylko z Europy wycofano ich ponad 10 milionów sztuk. Z wyprodukowanych w Chinach zabawek odpadały magnesy. Drugą ich wadą była nadmierna ilość ołowiu.

 

Sam znak CE nie daje gwarancji

Do tej pory nie ma normy europejskiej, która wyznaczałaby standardy bezpieczeństwa dla gadżetów z magnesami dołączanych do produktów spożywczych dla dzieci. - Znak CE, który powinien być umieszczony na każdym produkcie znajdującym się na rynku w krajach państw Unii Europejskiej, nie gwarantuje niestety właściwego bezpieczeństwa, bo importerzy albo sami producenci oszukują i naklejają znak CE, choć zabawka nie spełnia norm bezpieczeństwa – twierdzi Łukasz Bystrzyński. – I to właśnie m.in. kontroluje Inspekcja Handlowa.

Główna Inspekcja Handlowa sprawdziła pod względem bezpieczeństwa 1200 zabawek w ostatnim kwartale 2008 roku. Były to przede wszystkim zabawki tzw. konstrukcyjne, układanki, samochodziki i pojazdy mechaniczne, gry, zabawki składające się z wielu elementów, np. gotowe modele. – Pięćset zabawek, spośród tych kontrolowanych w 2008 r., które wydały się nam najbardziej podejrzane, sprawdziliśmy dodatkowo w naszym Specjalistycznym Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie, z czego w ostatnim kwartale 2008 roku 33 zabawki zostały zakwestionowane – mówi Łukasz Bystrzyński.

W konsekwencji są wycofane ze sprzedaży, a ich produkcja (lub sprowadzanie do Polski np. z Chin) wstrzymana. W 2008 roku GIIH zakwestionował co trzecią przebadaną zabawkę. Pracownicy laboratorium stwierdzili, że zabawki te nie spełniały wymogów podstawowych dotyczących rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych. - Najwięcej uwag zwykle dotyczy braku właściwego oznaczenia zabawek przez producenta, tzn. instrukcji po polsku i opisu dla jakiej kategorii wieku jest zabawka lub braku symbolu CE na opakowaniu – wyjaśnia Łukasz Bystrzyński.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 07-02-2015 23:05:15

    No wiadomo że trzeba uważać na to co się kupuje. Jeżeli zabawka ma pełno ruchomych elementów słabo zamocowanych to nie powinno się jej brać, bo stwarza ryzyko. Moja córka ma na razie same zabawki całościowe z których nic nie może odpaść, zobaczymy jak to będzie w przyszłości. Obawiam się że babcie będą kupowały jakieś tanie zabawki ze słabego materiału które mogą się połamać szybko na kawałeczk...
  • joanka106259 | 19-02-2015 12:02:04

    Przy zabawkach trzeba zwracać uwagę na małe elementy. U nas, gdy Marcel był mały sprawdzały się zabawki Fisherprice, gdyż są naprawdę wytrzymałe. Wiele razy spadały na podłogę, były rzucone przez Marcela i nic się z nimi nie działo. Niektóre z nich dostawał po starszych dzieciach znajomych czy rodziny a potem ja podałam je dalej i wytrzumują więcej niż jedno dziecko. Fajne są też wspomniane prz...
  • mikaa997 | 03-03-2015 13:14:18

    Przede wszystkim kupujmy zabawki z atestem i najlepiej jakieś firmowe a nie z nieznanego źródła.
  • Baby_Jane | 14-04-2015 13:17:16

    Ja jestem wielką fanką drewnianych zabawek - klocków, puzzli, układanek, pojazdów - bardzo teraz zresztą modnych. Są bezpieczne i bardziej wszechstronne niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Fajne propozycje ma Skip Hop, np. taka zabawka do ciągnięcia złożona z klocków, które można przekładać albo sowa, rusza skrzydłami. _thumbs/b_420_420_16777215_00_images_Playtime_Wood-Toys_Alphabet-Zoo_AZ_Roc...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj