Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2012 roku

Moda na Julki wciąż trwa

Rodzice nie są zbyt pomysłowi w kwestii nadawania imion swoim pociechom. Od ponad 10 lat piaskownice okupują Julki i Kubusie. Jedynie w 2011 roku sytuacja uległa zmianie i urodziło się najwięcej dziewczynek o imieniu Lena oraz chłopców o imieniu Szymon. Jednak z danych za poprzedni rok wynika, że Julia i Jakub znów wrócili na pierwsze miejsca - urodziło się prawie 13 tys. Julek i ponad 10 tys. Jakubów.

W 2012 roku, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych imion żeńskich pojawiło się tylko jedno nowe imię - Maria (na 15. pozycji)

Fot. BE&W

W 2012 roku, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych imion żeńskich pojawiło się tylko jedno nowe imię - Maria (na 15. pozycji)

W 2012 roku, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych imion żeńskich pojawiło się tylko jedno nowe imię - Maria (na 15. pozycji). Nie było go w zestawieniu z 2011 roku.

Z najnowszego rankingu wypadła natomiast Marta, która jeszcze w 2011 roku zajmowała 17 pozycję. Wówczas urodziło się ponad 2,5 tys. dziewczynek o tym imieniu.

Poza tymi zmianami, dziewczynki pozamieniały się jedynie miejscami. I tak Julia, która ostatnio była na czwartej pozycji, zastąpiła Lenę, która spadła na drugie miejsce, na trzecim pojawiła się Maja, która w 2011 roku była na drugim miejscu.

Na czwartym znalazła się Zuzia, która w 2011 roku była w pierwszej trójce najczęściej nadawanych imion. Z 11 na 17 spadła Martyna. Zastąpiła ją Hanna, która w 2011 roku zajmowała 15 pozycję. Spadek zanotowała Anna - w 2012 roku znalazła się na 16 miejscu, gdzie jeszcze w 2011 była na 12 pozycji.

Miejscami pozamieniali się także chłopcy. Ranking otwiera Jakub, zaraz za nim sąr Kacper ip Filip. W 2011 roku to Szymon był na pierwszej pozycji, zaraz za nim uplasowali się Jakub, Filip i Kacper.

Szymon w najnowszym zestawieniu znalazł się na czwartej pozycji. Na piąte miejsce powędrował Jan, który wcześniej był na 10 miejscu. W górę o 7 oczek poszybował Antoni zajmując 7 miejsce. Wyżej niż ostatnio pojawił się też Aleksander (z 18 na 13). O cztery oczka w dół spadł Wiktor (z 12 na 16), a na jego miejsce wskoczył Piotr. Spadek zanotował też Dawid (z 13 na 17 miejsce). Na ostatnim miejscu pojawił się Maciej, który w 2011 roku wypadł z rankingu.

Przed Maciejem znalazł się także Franciszek, którego nie było w pierwszej dwudziestce w ostatnim zestawieniu. Wypadli z pierwszej dwudziestki: Kamil i Karol.

Nastia i Xawier nie cieszą się popularnością. Wśród najrzadziej nadawanych przez rodziców imion żeńskich w 2012 roku znalazły się: Karmen, Eryka, Bernadeta, Manuela, Bogumiła, Eleonora, Bogusława, Halszka, Lukrecja, Balbina, Brygida, Ludmiła, Stanisława, Zyta, Emanuela, Jagienka, Kamelia, Ludwika, Nastia i Dobrosława.

Chłopcom rodzice rzadko nadawali takie imiona: Waldemar, Mieczysław, Zygmunt, Lew, Bartek, Bazyli, Xawier, Zachary, Zenon, Leopold, Marian, Tycjan, Wawrzyniec, Benedykt, Zdzisław, Hieronim, Anatol, Lesław, Zachariasz, Bożydar.

Przepisy się nie zmieniły O wyborze imienia dla dziecka decydują rodzice. Przepisy mówią, że nie może być ono ośmieszające, nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej oraz niepozwalające odróżnić płci dziecka. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia też przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion. Rodzice, którzy nie zgadzają się z odmową wpisania wybranego imienia do aktu urodzenia wydaną przez kierownika urzędu stanu cywilnego, mogą się odwołać do wojewody. Mogą też zmienić nadane i zarejestrowane imię, ale przed upływem sześciu miesięcy. Należy złożyć oświadczenie u kierownika USC, gdzie sporządzony był akt urodzenia dziecka. Jeśli natomiast od rejestracji minęło więcej niż pół roku, zmiana imienia dokonywana jest w trybie administracyjnym, na podstawie decyzji wydanej przez kierownika USC. Przy czym decyzję taką wydaje kierownik USC w miejscu zamieszkania, a nie tam, gdzie sporządzono akt.

Imiona żeńskie najczęściej nadawane w 2012 roku:

1. Julia 12.772

2. Lena 10.991

3. Maja 9.362

4. Zuzanna 8.132

5. Wiktoria 6.380

6. Amelia 6.021

7. Oliwia 5.829

8. Aleksandra 5.596

9. Natalia 5.392

10. Zofia 5.392

11. Hanna 4.854

12. Alicja 3.992

13. Emilia 3.721

14. Nikola 3.572

15. Maria 3.560

16. Anna 3.514

17. Martyna 3.187

18. Gabriela 3.168

19. Nadia 2.975

20. Milena 2.861

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • izabelka0308 | 20-03-2013 14:20:41

  My mamy Nikolkę - mąż się strasznie uparł na to imię choć mi osobiście nigdy się nie podobało, ale teraz jest oczywiście dla mnie najpiękniejsze Obecnie spodziewamy się drugiego maluszka, nie znamy jeszcze płci, ale dla dziewczynki podoba mi się Nina, Lena, Nadia, Oliwia i jeszcze pewnie kilka innych... I tutaj mąż dał mi wolną rękę. Ze względu na popularność muszę odrzucić na pewno Lenę (u...
 • CarAllowa | 25-05-2013 11:35:02

  czesc! U nas było tak, że to tatus zdecydował o imieniu dla synka za to ja wybiore dla córki- o ile bede miec córcie. podobaja mi sie bardzo: Karina, Klara, Laura.. te wszystkie julki, natalki, wiktorie, weroniki, lenki.. itd sa zbyt przereklamowane. to prawda ze rodzice nie są zbyt pomyslowi w nadawaniu imion.. wg mnie to jest na zasadzie, że taka mamusia z tatusiem wchodzi na ranking najp...
 • beatrix | 31-05-2013 20:55:30

  jestem mamą Remigiusza i ingdy nie zamieniłabym mu imienia.Własnie dlatgo ze wokól pełno jest Kubusiów,Julek itd i w całym przedszkolu bedzie jedynym osobnikiem je posiadającym. zauważyłam(głownie w mojej okolicy i wsród znajomych )ze coraz częściej dziewczynkom nadaje się imię Laura i ja chyba tez tak nazwe córkę o ile bede miala, bo dla brata dla Remka nie mam pomysłu,dlatego chyba się nie ...
 • Magdalen5 | 04-11-2013 14:34:52

  mi najbardziej podobają się niepospolite imiona: Jagoda, Blanka, Kosmo

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj