Dieta dziecka kończącego roczek powinna powoli się zmieniać. Dziecko zna już wiele smaków i zapachów, podawajmy mu zatem różnorodne jedzenie, a nie tylko takie, które sami lubimy.
Zdarza się, że mamy nie dają dziecku potraw, za którymi one same nie przepadają. To błąd – dziecko powinno próbować wszystkiego (oczywiście w granicach rozsądku, lista produktów niewskazanych dla dziecka ciągle jest jeszcze długa).
Nie można zrażać się i wyrokować, że dziecko czegoś nie lubi. Rozszerzanie diety dziecka zakłada, że określony produkt trzeba podać kilkanaście razy (w jedno-dwudniowych odstępach czasowych) i dopiero wtedy, jeśli rzeczywiście go nie zaakceptuje, można mówić, że dziecko tego nie chce jeść.
Karmienie dziecka po 12 miesiącu – porady
Co robić, jeśli dziecko nie chce jeść jakiegoś dania? Na tym etapie rodzic musi bywać już podstępny. Dziecko nie akceptuje warzyw w zupie? Miksujemy je na krem, i dziecko zjada pożywną i bogatą w minerały zupę. Kluczem jest inwencja i podawanie nielubianych przez dziecko produktów w innej postaci, inaczej przyprawionych.
Rozszerzanie diety dziecka po 12 miesiącu - nowości
Po pierwszych urodzinach, przynajmniej teoretycznie, możemy dać dzieciom małe ilości: miodu, kakao i orzechów oraz cytrusy. Jadłospis dziecka rozszerza się o zupełnie nowe smaki.
Są to jednak produkty, które mogą uczulać, więc podajemy je w małych ilościach i obserwujemy czy dziecko dobrze się po nich czuje. Każdy z tych produktów może wywoływać i wysypkę, i ból brzuszka (a często jedno i drugie). Jeśli dziecko źle zareaguje na jeden z tych produktów, nie warto się spieszyć z podawaniem kolejnego – prawdopodobnie reakcja będzie podobna. W takich wypadkach warto poczekać nawet do trzecich urodzin. A jeśli okaże się, że dziecko reaguje identycznie? Prawdopodobnie, tak było w przypadku mojej córki, testy alergiczne wykażą, że dziecko jest na nie uczulone.
Uwaga! Z takiej alergii pokarmowej dziecko może „wyrosnąć”. Po kilku latach, gdy moja córka zjadła orzechy i pomarańcze, nie było już żadnych kłopotów a powtórzone testy wykazały, że alergia zniknęła. Ale na wszelki wypadek te produkty i dziś podaję dziecku z umiarem.
Dziecko po pierwszych urodzinach nadal powinno otrzymywać mleko modyfikowane, a jeśli mama decyduje się nadal karmić piersią - mleko naturalne. Mleko krowie jest w drugim roku życia dziecka ciągle na liście produktów zakazanych! Nie dawajmy też dzieciom słodyczy. Im dłużej nie będą ich znały, tym będą zdrowsze!
kasztanka2 | 09-01-2015 10:11:39
joanka106259 | 25-01-2015 21:36:25
waldek45 | 26-02-2017 21:41:58
soja | 16-09-2018 15:31:07