Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie dziecka po 12 miesiącu

Sporo nowych smakołyków

Dieta dziecka kończącego roczek powinna powoli się zmieniać. Dziecko zna już wiele smaków i zapachów, podawajmy mu zatem różnorodne jedzenie, a nie tylko takie, które sami lubimy.

Orzechy są zdrowe i dziecku, które skończyło rok można zacząć podawać je w małych ilościach. Jednak uwaga - mogą uczulać!

Fot. Fotolia.pl

Orzechy są zdrowe i dziecku, które skończyło rok można zacząć podawać je w małych ilościach. Jednak uwaga - mogą uczulać!

Zdarza się, że mamy nie dają dziecku potraw, za którymi one same nie przepadają. To błąd – dziecko powinno próbować wszystkiego (oczywiście w granicach rozsądku, lista produktów niewskazanych dla dziecka ciągle jest jeszcze długa).

Nie można zrażać się i wyrokować, że dziecko czegoś nie lubi. Rozszerzanie diety dziecka zakłada, że określony produkt trzeba podać  kilkanaście razy (w jedno-dwudniowych odstępach czasowych) i dopiero wtedy, jeśli rzeczywiście go nie zaakceptuje, można mówić, że dziecko tego nie chce jeść.

Karmienie dziecka po 12 miesiącu – porady

Co robić, jeśli dziecko nie chce jeść jakiegoś dania? Na tym etapie rodzic musi bywać już podstępny. Dziecko nie akceptuje warzyw w zupie? Miksujemy je na krem, i dziecko zjada pożywną i bogatą w minerały zupę. Kluczem jest inwencja i podawanie nielubianych przez dziecko produktów w innej postaci, inaczej przyprawionych.

Rozszerzanie diety dziecka po 12 miesiącu - nowości

Po pierwszych urodzinach, przynajmniej teoretycznie, możemy dać dzieciom małe ilości: miodu, kakao i orzechów oraz cytrusy. Jadłospis dziecka rozszerza się o zupełnie nowe smaki. 

Są to jednak produkty, które mogą uczulać, więc podajemy je w małych ilościach i obserwujemy czy dziecko dobrze się po nich czuje. Każdy z tych produktów może wywoływać i wysypkę, i ból brzuszka (a często jedno i drugie). Jeśli dziecko źle zareaguje na jeden z tych produktów, nie warto się spieszyć z podawaniem kolejnego – prawdopodobnie reakcja będzie podobna. W takich wypadkach warto poczekać nawet do trzecich urodzin. A jeśli okaże się, że dziecko reaguje identycznie? Prawdopodobnie, tak było w przypadku mojej córki, testy alergiczne wykażą, że dziecko jest na nie uczulone.

Uwaga! Z takiej alergii pokarmowej dziecko może „wyrosnąć”. Po kilku latach, gdy moja córka zjadła orzechy i pomarańcze, nie było już żadnych kłopotów a powtórzone testy wykazały, że alergia zniknęła. Ale na wszelki wypadek te produkty i dziś podaję dziecku z umiarem.

Dziecko po pierwszych urodzinach nadal powinno otrzymywać mleko modyfikowane, a jeśli mama decyduje się nadal karmić piersią - mleko naturalne. Mleko krowie jest w drugim roku życia dziecka ciągle na liście produktów zakazanych! Nie dawajmy też dzieciom słodyczy. Im dłużej nie będą ich znały, tym będą zdrowsze!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kasztanka2 | 09-01-2015 10:11:39

  Tylko jak podać dziecku orzechy jeśli ono ma dopiero 4 ząbki? nie da rady przecież samo pogryźć, jedynie może połknąć, a to już niebezpieczne.
 • joanka106259 | 25-01-2015 21:36:25

  U nas nie było problemu z rozszerzaniem diety Marcelowi wszystko smakowało Dobrze, że zwrócona została uwaga na to, iż nie powinno się dziecku podawać mleka krowiego, gdyż ja spotykałam się ze zdziwieniem, że kupuję modyfikowane jak Mały skończył roczek. Marcel był i na piersi i na modyfikowanym, który dodawaliśmy do płatków czy kubeczka.
 • waldek45 | 26-02-2017 21:41:58

  Mój synek 1,5 roczku żona mu gotuje sama zupki codziennie
 • soja | 16-09-2018 15:31:07

  Mam pytanie do kiedy można podawać dziecku mleko modyfikowane jeśli nie karmię piersią?

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj