Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie dziecka po 12 miesiącu

Sporo nowych smakołyków

Dieta dziecka kończącego roczek powinna powoli się zmieniać. Dziecko zna już wiele smaków i zapachów, podawajmy mu zatem różnorodne jedzenie, a nie tylko takie, które sami lubimy.

Orzechy są zdrowe i dziecku, które skończyło rok można zacząć podawać je w małych ilościach. Jednak uwaga - mogą uczulać!

Fot. Fotolia.pl

Orzechy są zdrowe i dziecku, które skończyło rok można zacząć podawać je w małych ilościach. Jednak uwaga - mogą uczulać!

Zdarza się, że mamy nie dają dziecku potraw, za którymi one same nie przepadają. To błąd – dziecko powinno próbować wszystkiego (oczywiście w granicach rozsądku, lista produktów niewskazanych dla dziecka ciągle jest jeszcze długa).

Nie można zrażać się i wyrokować, że dziecko czegoś nie lubi. Rozszerzanie diety dziecka zakłada, że określony produkt trzeba podać  kilkanaście razy (w jedno-dwudniowych odstępach czasowych) i dopiero wtedy, jeśli rzeczywiście go nie zaakceptuje, można mówić, że dziecko tego nie chce jeść.

Karmienie dziecka po 12 miesiącu – porady

Co robić, jeśli dziecko nie chce jeść jakiegoś dania? Na tym etapie rodzic musi bywać już podstępny. Dziecko nie akceptuje warzyw w zupie? Miksujemy je na krem, i dziecko zjada pożywną i bogatą w minerały zupę. Kluczem jest inwencja i podawanie nielubianych przez dziecko produktów w innej postaci, inaczej przyprawionych.

Rozszerzanie diety dziecka po 12 miesiącu - nowości

Po pierwszych urodzinach, przynajmniej teoretycznie, możemy dać dzieciom małe ilości: miodu, kakao i orzechów oraz cytrusy. Jadłospis dziecka rozszerza się o zupełnie nowe smaki. 

Są to jednak produkty, które mogą uczulać, więc podajemy je w małych ilościach i obserwujemy czy dziecko dobrze się po nich czuje. Każdy z tych produktów może wywoływać i wysypkę, i ból brzuszka (a często jedno i drugie). Jeśli dziecko źle zareaguje na jeden z tych produktów, nie warto się spieszyć z podawaniem kolejnego – prawdopodobnie reakcja będzie podobna. W takich wypadkach warto poczekać nawet do trzecich urodzin. A jeśli okaże się, że dziecko reaguje identycznie? Prawdopodobnie, tak było w przypadku mojej córki, testy alergiczne wykażą, że dziecko jest na nie uczulone.

Uwaga! Z takiej alergii pokarmowej dziecko może „wyrosnąć”. Po kilku latach, gdy moja córka zjadła orzechy i pomarańcze, nie było już żadnych kłopotów a powtórzone testy wykazały, że alergia zniknęła. Ale na wszelki wypadek te produkty i dziś podaję dziecku z umiarem.

Dziecko po pierwszych urodzinach nadal powinno otrzymywać mleko modyfikowane, a jeśli mama decyduje się nadal karmić piersią - mleko naturalne. Mleko krowie jest w drugim roku życia dziecka ciągle na liście produktów zakazanych! Nie dawajmy też dzieciom słodyczy. Im dłużej nie będą ich znały, tym będą zdrowsze!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj