Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Należy pamiętać, że astma jest chorobą na całe życie, z której się nie wyrasta. - To problem, którego w Polsce często nie uświadamiają sobie ani rodzice chorych dzieci ani nauczyciele. Alergia i astma bywają bagatelizowane, bo wiedza na temat psychologicznych problemów cierpiących na nie dzieci i młodzieży nie jest rozpowszechniona – mówi dr Renata Zubrzycka, współautorka poradnika „Dziecko z astmą w rodzinie i szkole”.

Ze statystyk wynika, że obie choroby są jedną z głównych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Dlatego bardzo ważna jest wiedza nauczycieli, wychowawców i rodziców chorego na temat przebiegu i leczenia astmy i chorób alergicznych. – Nauczyciel, który nie wie, że dziecko jest przewlekle chore, nie zdaje sobie sprawy, że w pewnych okresach roku, czy na pewnych etapach leczenia, może ono mieć obniżoną wydolność i to nie tylko fizyczną, ale też intelektualną.

Uczeń, który cierpi na alergiczny nieżyt nosa wywołany przez pyłki roślin w okresach pylenia, kiedy przyjmuje leki antyhistaminowe, może mieć większe trudności z koncentracją uwagi - mówi dr Zubrzycka. Dziecko z astmą, które w nocy miało atak duszności może następnego dnia przyjść do szkoły zmęczone, mieć kłopoty z koncentracją. Warto, by nauczyciel znał powód takiej niedyspozycji. Rodzice powinni dostarczyć nauczycielom oraz pielęgniarce wszelkich informacji o przyjmowanych lekach, o ich działaniu na zachowanie i samopoczucie dziecka. Warto też zostawić nauczycielowi lub pielęgniarce opakowanie leku (na wypadek, gdyby dziecko zapomniało z domu zabrać lek).

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj