Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Należy pamiętać, że astma jest chorobą na całe życie, z której się nie wyrasta. - To problem, którego w Polsce często nie uświadamiają sobie ani rodzice chorych dzieci ani nauczyciele. Alergia i astma bywają bagatelizowane, bo wiedza na temat psychologicznych problemów cierpiących na nie dzieci i młodzieży nie jest rozpowszechniona – mówi dr Renata Zubrzycka, współautorka poradnika „Dziecko z astmą w rodzinie i szkole”.

Ze statystyk wynika, że obie choroby są jedną z głównych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Dlatego bardzo ważna jest wiedza nauczycieli, wychowawców i rodziców chorego na temat przebiegu i leczenia astmy i chorób alergicznych. – Nauczyciel, który nie wie, że dziecko jest przewlekle chore, nie zdaje sobie sprawy, że w pewnych okresach roku, czy na pewnych etapach leczenia, może ono mieć obniżoną wydolność i to nie tylko fizyczną, ale też intelektualną.

Uczeń, który cierpi na alergiczny nieżyt nosa wywołany przez pyłki roślin w okresach pylenia, kiedy przyjmuje leki antyhistaminowe, może mieć większe trudności z koncentracją uwagi - mówi dr Zubrzycka. Dziecko z astmą, które w nocy miało atak duszności może następnego dnia przyjść do szkoły zmęczone, mieć kłopoty z koncentracją. Warto, by nauczyciel znał powód takiej niedyspozycji. Rodzice powinni dostarczyć nauczycielom oraz pielęgniarce wszelkich informacji o przyjmowanych lekach, o ich działaniu na zachowanie i samopoczucie dziecka. Warto też zostawić nauczycielowi lub pielęgniarce opakowanie leku (na wypadek, gdyby dziecko zapomniało z domu zabrać lek).

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Kate_88 | 13-11-2014 11:51:24

    o tak, sport to przede wszystkim, wiadomo ze z umiarem ale nie ograniczajmy dziecku ruchu, znam nie jedna osobe ktore trenowala dana dyscypline majac zaawansowana astme ( pływanie, a zaraz po skonczonym biegu brała srodek wziewny by złapac oddech, ale odnosiła duze sukcesy). innym przykladem jest małe dziecko ktore od momentu gdy zaczelo chodzic na nauke plywania jego astma sie oslabila nie je...
  • martynka002 | 11-01-2015 15:27:09

    astma jest naprawde uciazliwa choroba dla dziecka. u nas w rodzine ma ją kuzyn i nie jest mu łatwo
  • moniaijulka | 02-02-2015 21:51:14

    Wychowawczyni mojego brata wie że na w-fie nie może on wykonywać wszystkich ćwiczeń, wie również gdzie brat ma inhalator, kiedy i jak ma go użyć. Brat również sam wie co robić w wypadku duszności. Najgorzej jest wiosną bo dochodzi alergia, drzewa i trawy pylą, brat ma wtedy straszny katar i non stop kicha, masakra

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj