Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

 

Szkoła to siedlisko alergenów
 

Jesień i zima to okresy nasilenia się alergii na roztocze kurzu domowego. Jest to alergia całoroczna, ale sezon grzewczy powoduje, że jej objawy mogą się nasilić. Nagły wzrost temperatury w pomieszczeniach powoduje bowiem, że zwiększa się ilość alergenów w powietrzu (ich źródłem są odchody i produkty będące efektem rozpadu martwych roztoczy). Ale roztocza mają się świetnie również w szkole. Wiele alergenów jest np. w pracowniach biologicznych (zasuszone i żywe rośliny, wypchane zwierzęta, plansze), w pracowniach chemicznych (np. gazy i odczynniki chemiczne), w pracowniach technicznych (leje, farby, lakiery). Nauczyciel, który wie, że ma w klasie ucznia z astmą lub alergią powinien częściej wietrzyć klasę, chorzy uczniowie nie powinni uczestniczyć także w pracach porządkowych np. przy odkurzaniu sal, ścieraniu tablicy czy grabieniu liści jesienią, a w okresie pylenia roślin nie powinni ćwiczyć na powietrzu.

Jesień i zima to także czas, w którym często diagnozuje się alergię i rozpoczyna leczenie czyli odczulanie. Dla dzieci, które rozpoczynają immunoterapię, może się to wiązać z częstszą absencją w szkole, spowodowaną koniecznymi wizytami u specjalisty. W pierwszej fazie leczenia częstsze wizyty u specjalisty są konieczna zarówno w przypadku stosowania metody iniekcyjnej jak i nowocześniejszej immunoterapii podjęzykowej. W pierwszym przypadku dziecko musi regularnie przyjmować zastrzyki, w drugim chodzi o ustalenie optymalnej dawki alergenu podawanego pod język (w postaci kropel lub tabletek), którą potem pacjent będzie przyjmował już w domu.

 

Nie unikać sportu
 

Specjaliści podkreślają, że dla dziecka z astmą bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, które korzystnie wpływają na zdrowie i wydolność organizmu. - Dużym problemem, nie tylko w Polsce, jest nadużywanie przez rodziców zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Warto wiedzieć, że wysiłek poprawia pojemność płuc i wydolność organizmu, a wysportowane dziecko lepiej potem znosi okresy zaostrzeń choroby. Astma nie przeszkodziła np. wielu sportowcom w zdobyciu tytułu mistrza świata. Dlatego dziecko chore powinno ćwiczyć, przestrzegając zaleceń związanych z przebiegiem i leczeniem choroby - mówi dr Renata Zubrzycka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym   ustępuje samoistnie.

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie. Przyczyny, zapobieganie

W kilka tygodni po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać, gdyż w organizmie matki spada poziom estrogenów. Oczywiście nasilenie tego zjawiska jest indywidualne, bowiem wszystko zależy od organizmu kobiety, oraz od poziomu hormonów. Niektóre młode matki...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj