Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

 

Szkoła to siedlisko alergenów
 

Jesień i zima to okresy nasilenia się alergii na roztocze kurzu domowego. Jest to alergia całoroczna, ale sezon grzewczy powoduje, że jej objawy mogą się nasilić. Nagły wzrost temperatury w pomieszczeniach powoduje bowiem, że zwiększa się ilość alergenów w powietrzu (ich źródłem są odchody i produkty będące efektem rozpadu martwych roztoczy). Ale roztocza mają się świetnie również w szkole. Wiele alergenów jest np. w pracowniach biologicznych (zasuszone i żywe rośliny, wypchane zwierzęta, plansze), w pracowniach chemicznych (np. gazy i odczynniki chemiczne), w pracowniach technicznych (leje, farby, lakiery). Nauczyciel, który wie, że ma w klasie ucznia z astmą lub alergią powinien częściej wietrzyć klasę, chorzy uczniowie nie powinni uczestniczyć także w pracach porządkowych np. przy odkurzaniu sal, ścieraniu tablicy czy grabieniu liści jesienią, a w okresie pylenia roślin nie powinni ćwiczyć na powietrzu.

Jesień i zima to także czas, w którym często diagnozuje się alergię i rozpoczyna leczenie czyli odczulanie. Dla dzieci, które rozpoczynają immunoterapię, może się to wiązać z częstszą absencją w szkole, spowodowaną koniecznymi wizytami u specjalisty. W pierwszej fazie leczenia częstsze wizyty u specjalisty są konieczna zarówno w przypadku stosowania metody iniekcyjnej jak i nowocześniejszej immunoterapii podjęzykowej. W pierwszym przypadku dziecko musi regularnie przyjmować zastrzyki, w drugim chodzi o ustalenie optymalnej dawki alergenu podawanego pod język (w postaci kropel lub tabletek), którą potem pacjent będzie przyjmował już w domu.

 

Nie unikać sportu
 

Specjaliści podkreślają, że dla dziecka z astmą bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, które korzystnie wpływają na zdrowie i wydolność organizmu. - Dużym problemem, nie tylko w Polsce, jest nadużywanie przez rodziców zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Warto wiedzieć, że wysiłek poprawia pojemność płuc i wydolność organizmu, a wysportowane dziecko lepiej potem znosi okresy zaostrzeń choroby. Astma nie przeszkodziła np. wielu sportowcom w zdobyciu tytułu mistrza świata. Dlatego dziecko chore powinno ćwiczyć, przestrzegając zaleceń związanych z przebiegiem i leczeniem choroby - mówi dr Renata Zubrzycka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj