Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.
Uczeń z astmą może okresowo wymagać ograniczenia aktywności fizycznej i dostosowania ćwiczeń do jego stanu zdrowia. Może się zdarzyć, szczególnie podczas zajęć na boisku, gdy jest zimno lub sucho oraz gdy w powietrzu jest duże stężenie pyłków, że dojdzie do zaostrzenia choroby. Dlatego nauczyciel w-f powinien być poinformowany o chorobie i o tym, że wysiłek może być przyczyną wystąpienia duszności w trakcie zajęć lub po nich. - Większość dobrze leczonych dzieci z astmą, może bez ograniczeń podejmować tzw. wysiłek interwałowy (intensywny, krótkotrwały). Odradza się natomiast uprawiania sportów wymagających długotrwałego wysiłku w suchym lub zimnym środowisku. Dlatego zalecane dyscypliny to: pływanie, gimnastyka, dyscypliny rzutowe, skoki w dal i wzwyż, tenis, siatkówka. Nie zaleca się z kolei: biegów narciarskich i przełajowych, hokeja na lodzie, kolarstwa, łyżwiarstwa figurowego, piłki nożnej, koszykówki - mówi Zubrzycka. I dodaje, że bardzo ważna jest 10-15 minutowa rozgrzewka przed każdym wysiłkiem.
Nie izolować się
Astma może być przyczyną wystąpienia zaburzeń zachowania i związanych ze sferą emocjonalną. Choroby u niektórych dzieci mogą wywoływać negatywne reakcje na stres, podwyższony lęk czy chwiejność emocjonalną. W wieku szkolnym dzieci nie lubią się odróżniać od rówieśników, a konieczność przyjmowania leków na stałe, wymaga przestrzegania określonych godzin i nierzadko może być przyczyną niepokoju czy zawstydzenia.
- Niektóre dzieci z astmą mogą mieć również trudności z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Oczywiście musimy pamiętać, że nie jest to regułą. To, czy któreś z tych zaburzeń wystąpi zależy od wielu różnych czynników. Z jednej strony od samego przebiegu choroby i metod jej leczenia, z drugiej, w dużej mierze, także od podejścia rodziców czy opiekunów małego pacjenta – dodaje dr Zubrzycka. Warto pamiętać, że z astmą można normalnie funkcjonować. Warto nauczyć chorego jak postępować w razie nagłych duszności i jak im zapobiegać.