Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

 

Uczeń z astmą może okresowo wymagać ograniczenia aktywności fizycznej i dostosowania ćwiczeń do jego stanu zdrowia. Może się zdarzyć, szczególnie podczas zajęć na boisku, gdy jest zimno lub sucho oraz gdy w powietrzu jest duże stężenie pyłków, że dojdzie do zaostrzenia choroby. Dlatego nauczyciel w-f powinien być poinformowany o chorobie i o tym, że wysiłek może być przyczyną wystąpienia duszności w trakcie zajęć lub po nich. - Większość dobrze leczonych dzieci z astmą, może bez ograniczeń podejmować tzw. wysiłek interwałowy (intensywny, krótkotrwały). Odradza się natomiast uprawiania sportów wymagających długotrwałego wysiłku w suchym lub zimnym środowisku. Dlatego zalecane dyscypliny to: pływanie, gimnastyka, dyscypliny rzutowe, skoki w dal i wzwyż, tenis, siatkówka. Nie zaleca się z kolei: biegów narciarskich i przełajowych, hokeja na lodzie, kolarstwa, łyżwiarstwa figurowego, piłki nożnej, koszykówki - mówi Zubrzycka. I dodaje, że bardzo ważna jest 10-15 minutowa rozgrzewka przed każdym wysiłkiem.

 

Nie izolować się
 

Astma może być przyczyną wystąpienia zaburzeń zachowania i związanych ze sferą emocjonalną. Choroby u niektórych dzieci mogą wywoływać negatywne reakcje na stres, podwyższony lęk czy chwiejność emocjonalną. W wieku szkolnym dzieci nie lubią się odróżniać od rówieśników, a konieczność przyjmowania leków na stałe, wymaga przestrzegania określonych godzin i nierzadko może być przyczyną niepokoju czy zawstydzenia.

- Niektóre dzieci z astmą mogą mieć również trudności z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Oczywiście musimy pamiętać, że nie jest to regułą. To, czy któreś z tych zaburzeń wystąpi zależy od wielu różnych czynników. Z jednej strony od samego przebiegu choroby i metod jej leczenia, z drugiej, w dużej mierze, także od podejścia rodziców czy opiekunów małego pacjenta – dodaje dr Zubrzycka. Warto pamiętać, że z astmą można normalnie funkcjonować. Warto nauczyć chorego jak postępować w razie nagłych duszności i jak im zapobiegać.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym   ustępuje samoistnie.

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie. Przyczyny, zapobieganie

W kilka tygodni po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać, gdyż w organizmie matki spada poziom estrogenów. Oczywiście nasilenie tego zjawiska jest indywidualne, bowiem wszystko zależy od organizmu kobiety, oraz od poziomu hormonów. Niektóre młode matki...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj