Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma i alergia. Jak radzić sobie z nimi w szkole

Rodzice i nauczyciele muszą pomóc przewlekle choremu uczniowi

Alergia i astma to jedne z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkole. Stałe leczenie może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci. Niektóre leki mogą osłabiać koncentrację, powodować senność, gorsze samopoczucie. Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa, wymagają stałego lub sezonowego leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole.

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

Fot. Fotolia.pl

Dzieci z astmą muszą przyjmować wiele leków. Już samo to może powodować, że czują się inne, gorsze od rówieśników.

 

Uczeń z astmą może okresowo wymagać ograniczenia aktywności fizycznej i dostosowania ćwiczeń do jego stanu zdrowia. Może się zdarzyć, szczególnie podczas zajęć na boisku, gdy jest zimno lub sucho oraz gdy w powietrzu jest duże stężenie pyłków, że dojdzie do zaostrzenia choroby. Dlatego nauczyciel w-f powinien być poinformowany o chorobie i o tym, że wysiłek może być przyczyną wystąpienia duszności w trakcie zajęć lub po nich. - Większość dobrze leczonych dzieci z astmą, może bez ograniczeń podejmować tzw. wysiłek interwałowy (intensywny, krótkotrwały). Odradza się natomiast uprawiania sportów wymagających długotrwałego wysiłku w suchym lub zimnym środowisku. Dlatego zalecane dyscypliny to: pływanie, gimnastyka, dyscypliny rzutowe, skoki w dal i wzwyż, tenis, siatkówka. Nie zaleca się z kolei: biegów narciarskich i przełajowych, hokeja na lodzie, kolarstwa, łyżwiarstwa figurowego, piłki nożnej, koszykówki - mówi Zubrzycka. I dodaje, że bardzo ważna jest 10-15 minutowa rozgrzewka przed każdym wysiłkiem.

 

Nie izolować się
 

Astma może być przyczyną wystąpienia zaburzeń zachowania i związanych ze sferą emocjonalną. Choroby u niektórych dzieci mogą wywoływać negatywne reakcje na stres, podwyższony lęk czy chwiejność emocjonalną. W wieku szkolnym dzieci nie lubią się odróżniać od rówieśników, a konieczność przyjmowania leków na stałe, wymaga przestrzegania określonych godzin i nierzadko może być przyczyną niepokoju czy zawstydzenia.

- Niektóre dzieci z astmą mogą mieć również trudności z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Oczywiście musimy pamiętać, że nie jest to regułą. To, czy któreś z tych zaburzeń wystąpi zależy od wielu różnych czynników. Z jednej strony od samego przebiegu choroby i metod jej leczenia, z drugiej, w dużej mierze, także od podejścia rodziców czy opiekunów małego pacjenta – dodaje dr Zubrzycka. Warto pamiętać, że z astmą można normalnie funkcjonować. Warto nauczyć chorego jak postępować w razie nagłych duszności i jak im zapobiegać.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Kate_88 | 13-11-2014 11:51:24

    o tak, sport to przede wszystkim, wiadomo ze z umiarem ale nie ograniczajmy dziecku ruchu, znam nie jedna osobe ktore trenowala dana dyscypline majac zaawansowana astme ( pływanie, a zaraz po skonczonym biegu brała srodek wziewny by złapac oddech, ale odnosiła duze sukcesy). innym przykladem jest małe dziecko ktore od momentu gdy zaczelo chodzic na nauke plywania jego astma sie oslabila nie je...
  • martynka002 | 11-01-2015 15:27:09

    astma jest naprawde uciazliwa choroba dla dziecka. u nas w rodzine ma ją kuzyn i nie jest mu łatwo
  • moniaijulka | 02-02-2015 21:51:14

    Wychowawczyni mojego brata wie że na w-fie nie może on wykonywać wszystkich ćwiczeń, wie również gdzie brat ma inhalator, kiedy i jak ma go użyć. Brat również sam wie co robić w wypadku duszności. Najgorzej jest wiosną bo dochodzi alergia, drzewa i trawy pylą, brat ma wtedy straszny katar i non stop kicha, masakra

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, choroby, alergia, alergeny

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj