Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy alergia jest chorobą?

Twój Ekspert Pulmonolog

Na początku XX wieku termin alergia określał mechanizm patofizjologiczny polegający na pojawieniu się nadwrażliwości u uczulanych organizmów. Od tego czasu definicja alergii zmieniła się, choć mam wrażenie, że wielu lekarzy tego nie dostrzega.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Tymczasem traktowanie alergii i nadwrażliwości jako synonimów jest groźne, bo może pociągać za sobą błędne diagnozy i co za tym idzie niewłaściwe terapie.

Podzielam zdanie prof. Michała Kurka, który dobitnie podkreśla, że nie ma jednej choroby alergicznej. Jest to też stanowisko Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI), która wręcz używa określenia „allergic diseases” – „choroby alergiczne”. Europejska Akademia zaleca, żeby nie zakładać z góry, że nieżyt nosa czy astma to choroba alergiczna.

Te zmiany w podejściu do alergii od czasu, kiedy po raz pierwszy użyto tego terminu, zmierzają do jednego: współcześnie nie chodzi o to, by rozpoznać lub wykluczyć alergię, a żeby rozpoznać stany nadwrażliwości, które prowadzą do objawów chorobowych i wskazać, jakie czynniki je wyzwalają. Dopiero potem można mówić o nadwrażliwości alergicznej lub niealergicznej.

Co ma robić mama, gdy pediatra stawia diagnozę: - To może być alergia! Po pierwsze, nie panikować. Po drugie, pytać o wszystko, czego nie jest się pewnym. Po trzecie, poprosić o skierowanie do specjalisty. Po czwarte, przeprowadzić badania. Wreszcie, gdy już wiadomo, na co dziecko jest uczulone – trzeba się stosować do zaleceń i współpracować z pediatrą prowadzącym małego pacjenta.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj