Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pielęgnacja noworodka. Porady na pierwsze tygodnie

Do wprawy dochodzi się szybko

Patrzysz na delikatne, kruche ciałko swojego nowonarodzonego dziecka i zastanawiasz się czy będziesz potrafiła wszystko przy nim właściwie zrobić? Takie wątpliwości ma każda mama i to nie tylko przy pierwszym dziecku. Pierwszy raz jest najtrudniejszy – pierwsze przewijanie, pierwsza kąpiel, pielęgnacja pępka.

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne to kąpiel i przewijanie.

Fot. iStockphoto

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne to kąpiel i przewijanie.

Zwykle jednak po raz pierwszy te czynności wykonuje się jeszcze w szpitalu pod okiem położnej lub obserwuje, jak ona to robi. Warto zadać wówczas każde nasuwające się pytanie. Mimo że przygotowywałaś się do macierzyństwa: czytałaś książki, czasopisma, uczestniczyłaś w zajęciach szkoły rodzenia.

Po powrocie do domu

Czas na debiut. Nie ma co się bać. Mama dziecku krzywdy nie zrobi, a jeśli coś nie wypadnie od razu idealnie, to i tak zaufanie, i miłość maluszka do mamy nie doznają uszczerbku. Najważniejsze czynności pielęgnacyjne to kąpiel i przewijanie.

U noworodka karmionego piersią na początku pojawiać się może duża liczba stolców. Niby małe, ale dla skóry stanowią zagrożenie, warto więc wkrótce po każdym karmieniu sprawdzić zawartość pampersa. Jeśli jest zabrudzony, trzeba go zmienić. Technicznie wygląda to tak: rozpinamy śpioszki i sprawdzamy czystość pampersa, przekładamy ostrożnie dziecko na neutralny grunt (np. przewijak, który łatwo wymyć), oczyszczamy skórę zmoczonym wacikiem lub specjalną chusteczką do pielęgnacji niemowląt i przekładamy na czystego pampersa.

Przy przewijaniu należy pamiętać o kilku sprawach:

- nie podnosić ciała dziecka za nóżki, a wkładać jedynie dłoń pod pupę i ją lekko unosić,

- pampersa nie zapiąć za ciasno,

- ubranko ułożyć bez fałdek i zagięć.

Wiem z doświadczenia, że na początku wydaje się to bardzo skomplikowane, ale do wprawy dochodzi się szybko.

 

Pielęgnacja pępka

Specjalnej pielęgnacji u noworodka wymaga kikut pępowiny. Dopóki nie odpadnie, a następuje to samoistnie w ciągu kilku do kilkunastu dni po urodzeniu. Nie ma co się niepokoić – pępek odpadnie w swoim czasie – ja, u Olka, czekałam na to całe trzy tygodnie.

Kikut należy przede wszystkim przemywać 70% spirytusem i to często, nawet przy każdym przewijaniu dziecka. Sygnałem alarmowym, po którym należy skontaktować się z lekarzem, jest pojawienie się w okolicach pępka krwi lub ropnej wydzieliny.

 

Obcinanie paznokci

Obcinanie noworodkowi paznokci wywołuje chyba największy lęk. Jak to zrobić, żeby nie skaleczyć maleństwa? Czytałam kiedyś w jednym z poradników, że bezpiecznie jest je noworodkowi obgryźć. Nie próbowałam.

Jak wiele mam, przekazałam tę czynność tatusiowi. Mnie przeraził zakupiony specjalny przyrząd, który mi się wydał za gruby i nie zaryzykowałam. Tata natomiast robi to nożyczkami od początku wzorowo, no i często, bo maleńkie paznokietki odrastają zadziwiająco szybko.

 

Oczywiście, pielęgnacja chłopca różni się nieco od pielęgnacji dziewczynki - poczytaj nasze porady, jak pielęgnować noworodki obojga płci.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Renata Gabryszuk

      Położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

    Sześć przykazań dla mamy noworodka

    Pępek przemywaj tylko jałowymi gazikami, które kupić można w aptekach.

    Małżowinę noworodka przemywaj nawilżonym wacikiem, natomiast z wnętrza ucha usuwaj (też wacikiem) tylko tę wydzielinę, którą widać.

    Do przemycia każdego oka (solą fizjologiczną lub wodą destylowaną, kupioną w aptece) użyć można tylko jednego wacika. Jeśli trzeba oczko przemyć jeszcze raz, to tylko nowym wacikiem. Przemywaj oko zawsze od zewnętrznej strony do przynosowego kącika.

    Nie wyściełaj wanienki gąbką, ponieważ bywa siedliskiem drobnoustrojów. Nie kąp dziecka w dużej wannie ze względu na groźbę zarażenia, szczególnie dziewczynek, drożdżycą.

    Używaj jak najmniej kosmetyków (pachnące, częściej podrażniają). W pierwszych tygodniach życia wystarczy sól fizjologiczna, mydło, parafina. Noworodek ma suchą skórę, którą trzeba natłuszczać, ale kiedy jest potrzeba, niekoniecznie codziennie. Pupka szczególnie potrzebuje natłuszczania, żeby kupa i mocz nie wysuszały delikatnej skóry. Każdy nowy kosmetyk najpierw użyj na małej powierzchni ciała, np. na przedramieniu, żeby upewnić się, czy nie pojawia się odczyn alergiczny.

    Pupę dziewczynek myj lub wycieraj od przodu do tyłu, żeby bakterie z kału nie przedostawały się do pochwy i cewki moczowej.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • zebrrra | 27-07-2009 20:15:39

    My kąpiemy we dwójkę- ja i mąż Tak jest trochę łatwiej- mąż trzyma, a ja myję. No ja jestem też od zabawiania Kilka razy kąpałam sama i nie było tak źle, ale trochę niewygodnie.
  • martaleszno | 31-10-2014 21:52:17

    Kąpanie oddaję tacie - tak było z pierwszym dzieckiem i mam nadzieję, teraz też. Musi przecież mieć czynność zarezerwowaną tylko dla siebie. Ja mam karmienie on kąpanie. Syn ma już prawie 6 lat i kąpiele to nadal działka taty. Nie zwalniałam go z tej czynności, no chyba, że musiał być akurat w pracy.
  • mysia83 | 03-02-2015 08:23:04

    My maluchy kąpaliśmy razem, a teraz się zmieniamy jak już są większe Zresztą większością obowiązków się dzielimy. Za to obcinanie paznokci należy tylko do mnie
  • donnavito | 01-03-2015 14:39:11

    Jak się widzi, jak położne myją dziecko, to się juz niczego nie boi

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj