Czy pracownik może odpracować czas nieobecności związanej z krótkim zwolnieniem w pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej po godzinach normalnej pracy?
W aktualnym stanie prawnym pracownik może odpracować tzw. "wyjścia prywatne" po normalnych godzinach pracy i jest to możliwe również po wypracowaniu pełnej normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.
Przepisami, które regulują zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. ( Dz.U. Nr 60, poz. 281 z późn.zm. ). Jednakże przepisy te nie określają kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy dla celów prywatnych pracownika. Ich udzielanie ma więc charakter uznaniowy i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.
Do chwili obecnej, gdy odpracowanie miało miejsce w innym dniu niż zwolnienie od pracy i naruszało normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy, było traktowane jak praca nadliczbowa. Jednakże od dnia 23 sierpnia 2013 r. kwestia ta doczekała się uregulowania i nie stanowi już pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 2 ¹ kodeksu pracy.
Pamiętać należy jednak, iż w dalszym ciągu odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.