Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy można odpracować po godzinach

Gdy trzeba pójść do lekarza lub załatwić sprawę w urzędzie

Czy pracownik może odpracować czas nieobecności związanej z krótkim zwolnieniem w pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej po godzinach normalnej pracy?

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

Fot. Fotolia.pl

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

W aktualnym stanie prawnym pracownik może odpracować tzw. "wyjścia prywatne" po normalnych godzinach pracy i jest to możliwe również po wypracowaniu pełnej normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.

Przepisami, które regulują zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. ( Dz.U. Nr 60, poz. 281 z późn.zm. ). Jednakże przepisy te nie określają kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy dla celów prywatnych pracownika. Ich udzielanie ma więc charakter uznaniowy i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Do chwili obecnej, gdy odpracowanie miało miejsce w innym dniu niż zwolnienie od pracy i naruszało normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy, było traktowane jak praca nadliczbowa. Jednakże od dnia 23 sierpnia 2013 r. kwestia ta doczekała się uregulowania i nie stanowi już pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 2 ¹ kodeksu pracy.

Pamiętać należy jednak, iż w dalszym ciągu odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kodeks pracy

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj