Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy można odpracować po godzinach

Gdy trzeba pójść do lekarza lub załatwić sprawę w urzędzie

Czy pracownik może odpracować czas nieobecności związanej z krótkim zwolnieniem w pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej po godzinach normalnej pracy?

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

Fot. Fotolia.pl

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

W aktualnym stanie prawnym pracownik może odpracować tzw. "wyjścia prywatne" po normalnych godzinach pracy i jest to możliwe również po wypracowaniu pełnej normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.

Przepisami, które regulują zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. ( Dz.U. Nr 60, poz. 281 z późn.zm. ). Jednakże przepisy te nie określają kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy dla celów prywatnych pracownika. Ich udzielanie ma więc charakter uznaniowy i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Do chwili obecnej, gdy odpracowanie miało miejsce w innym dniu niż zwolnienie od pracy i naruszało normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy, było traktowane jak praca nadliczbowa. Jednakże od dnia 23 sierpnia 2013 r. kwestia ta doczekała się uregulowania i nie stanowi już pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 2 ¹ kodeksu pracy.

Pamiętać należy jednak, iż w dalszym ciągu odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kodeks pracy

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba poinformować je o śmierci bliskiej osoby. Mówimy prawdę, że ktoś umarł a nie, np. że wyjechał.

Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj