Infekcje okolic intymnych u małych dziewczynek oraz chłopców mogą się pojawić, gdy dziecko ma obniżoną odporność, nie przestrzega zasad higieny lub robi to w niewłaściwy sposób, oraz w trakcie lub po zakończeniu terapii antybiotykowej.
- Maluchom najczęściej przytrafiają się infekcje grzybicze wywołane grzybami z grupy Candidia lub bakteryjne. U chłopców źródłem zakażenia są głównie grzyby - mówi dr med. Marcin Opławski, ginekolog-położnik.
Oznaki infekcji
Córka ma zaczerwienione okolice pochwy, często się drapie, dotyka. Oprócz tego, może pojawić się wydzielina (żółta lub zielonkawa przy infekcjach bakteryjnych, a w przypadku rzęsistkowicy pienista) i świąd. To główne objawy infekcji. Gdy mamy do czynienia z owsicą, zaczerwieniony jest także odbyt. U dziewczynki zakażonej grzybicą, można zaobserwować dodatkowo serowate upławy, a w przypadku infekcji wywołanych bakteriami beztlenowymi, wyczuwalny jest charakterystyczny nieprzyjemny (rybi) zapach. Grzybica u chłopców objawia się głównie świądem i czerwonymi wypryskami. Objawy infekcji można spróbować złagodzić w domu, stosując nasiadówki z preparatami, które można kupić w aptece. Rozpuszcza się je w ciepłej wodzie i sadza dziecko w misce na około 20 minut. Należy to powtarzać przez kilka dni. Nie poleca się kąpieli w rumianku, bo może powodować uczulenie.
Nie myć przed wizytąu lekarza
Każdy specjalista ginekologii i położnictwa może zbadać kilkulatkę. - Najlepiej jeśli będzie to kobieta, która ma dobry kontakt z dzieckiem, wtedy wizyta dla pacjentki nie będzie tak krępująca. Rodzic przed wizytą powinien uprzedzić córkę, dokąd idą i na czym będzie polegało badanie i że mama będzie razem z nią. Bardzo ważne jest, by w dniu badania nie kąpać ani nie podmywać okolic intymnych, gdyż lekarz będzie pobierał materiał do badań i czystość pochwy może zamazać dokładny obraz choroby - mówi dr med. Opławski. Po pobraniu wymazu, lekarz pod mikroskopem bada przyczynę infekcji. - Sprawdza się czy przyczyną są grzyby, bakterie tlenowe czy beztlenowe. Oprócz badania biologicznego, powinno się wykonać także posiew, by dokładnie poznać przyczynę infekcji i dobrać odpowiednie leczenie. Wynik posiewu mamy po kilku dniach, ale wstępne leczenie wdrażamy od razu - mówi.
kasztanka2 | 11-11-2014 11:17:51
Kate_88 | 13-11-2014 12:06:28
martynka002 | 12-01-2015 17:58:38