Infekcje okolic intymnych u małych dziewczynek oraz chłopców mogą się pojawić, gdy dziecko ma obniżoną odporność, nie przestrzega zasad higieny lub robi to w niewłaściwy sposób, oraz w trakcie lub po zakończeniu terapii antybiotykowej.
Konieczna konsultacja medyczna
Częstą dolegliwością wieku dziecięcego jest sklejenie warg sromowych tzw. synechia. - Dochodzi do tego, gdyż wargi sromowe małej dziewczynki są cienkie i łatwo się sklejają, gdy nie przestrzegamy higieny. Czasem wystarczy umycie okolic intymnych, by się bezboleśnie rozkleiły. Zaniedbanie tego, może wymagać bolesnej interwencji ginekologa - przestrzega lekarz.
Czasami zrośnięcie warg sromowych stwierdza się zaraz po urodzeniu dziecka i konieczne jest ich chirurgiczne rozdzielenie.
Po poradę należy udać się także, gdy u kilkulatki zauważymy włosy łonowe, nagle zacznie krwawić czy też zaobserwujemy zmiany w wyglądzie narządów płciowych. - Tego typu objawy mogą świadczyć o problemach z poziomem hormonów lub przedwczesnym dojrzewaniu. Odpowiednia terapia hormonalna powinna zapobiec problemom - mówi ginekolog.
Myć ręką nie gąbką
Większości infekcji da się zapobiec, przestrzegając zasad higieny. Pierwsza to mycie pupy po każdej kupce lub chociaż dokładne wycieranie nawilżającymi, mokrymi chusteczkami. Do podmywania należy używać płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla dzieci lub delikatnego mydła nawilżającego. Myjąc córkę, należy to robić czystą ręką, zawsze od przodu ku tyłowi, by nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy. Tak samo postępujemy, przy wycieraniu pupy. Po drugie, wszelkie gąbki, myjki są siedliskiem bakterii i nie powinno się ich stosować. Po umyciu, miękkim ręcznikiem, należy osuszyć pupę, nie pocierając nim okolic intymnych i jeśli skóra w okolicach odbytu jest podrażniona, można posmarować ją maściami natłuszczającymi. Dziecko, które ma skłonność do podrażnień, powinno być podcierane miękkimi chusteczkami, a nie papierem toaletowym. Należy też pamiętać, że lepiej wybierać papier biały, bezzapachowy, bo ten kolorowy może uczulać. - Istotne jest też to, by każdy maluch miał swój ręcznik. Używanie wspólnego ręcznika z rodzicami, zwiększa ryzyko infekcji. Podobnie jak wspólne kąpiele z mamą czy tatą - przestrzega lekarz. Rodzice powinni też pamiętać o utrzymywaniu czystości w toalecie.
Nie zsuwać napletka na siłę
U chłopców ujścia odbytu i cewki moczowej są od siebie oddalone, więc pielęgnacja jest łatwiejsza. Kierunek podcierania nie ma znaczenia. Ważne, by dokładnie oczyścić pupę po kupce, pamiętając o każdorazowym wytarciu moszny, fałdek pachwin. Siusiaka myje się tylko z wierzchu, pamiętając, by nie ściągać napletka na siłę. U niemowląt często ciasno przywiera do żołędzi i nie da się go swobodnie zsunąć. Dopiero rocznemu chłopcu, można ostrożnie próbować myć żołądź. Napletek odkleja się sam, gdy dziecko kończy dwa, trzy lata.