2. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Obserwuj organizm

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Już w tym tygodniu teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Wszystko zależy, jak długi (i jak regularny) masz cykl. Z całą pewnością natomiast twoje ciało na ciążę intensywnie się przygotowuje. W jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Macica pokrywa się wewnątrz warstwą silnie ukrwionej błony śluzowej – jest gotowa na przyjęcie jajeczka. Jeśli zostanie ono zapłodnione i zarodek zagnieździ się w macicy, będziesz mogła powiedzieć: Jestem w ciąży!
  Obserwuj śluz – gdy jest bardziej przejrzysty i rozciągliwy to znak, że zaczynają się dni płodne. Pamiętaj o dobrych postanowieniach na okres ciąży. Pamiętaj o rzuceniu palenia, nawet niewielka ilość wypalanych papierosów może zaszkodzić Twojemu dziecku. Nie musisz natomiast rezygnować zupełnie z kawy, choć tu obowiązuje zdrowy rozsądek – mocne espresso lepiej zamienić na łagodną kawę z mlekiem.

Zdaniem Mamy

Koniec z drinkiem i dymkiem

2 tydzień ciąży. Już w tym tygodniu teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Wszystko zależy, jak długi (i jak regularny) masz cykl

Fot. iStockphoto

2 tydzień ciąży. Już w tym tygodniu teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Wszystko zależy, jak długi (i jak regularny) masz cykl

Poczytałam. Co piąta polska kobieta ma problemy z zajściem w ciążę – za kilkanaście lat czeka to już co trzecią. Problemy problemami, a media donoszą jednocześnie o rosnącej liczbie urodzeń – mamy wyż demograficzny! A ja jestem gotowa poprawić te statystyki.

Pewnie, że małe dziecko to wyrzeczenia – trzeba będzie trochę przemeblować życie, pracę, później pomyśleć o pokoiku dla maleństwa… I jeszcze nałogowe wyrzeczenia – tych pozbyłam się bez skrupułów, koniec z wieczornymi drinkami i przerwą na papierosa w pracy – będę udawać zapracowaną. Biorę kwas foliowy, bo lekarze zalecają, by brać go już przed zajściem w ciążę. Wiem, że te wszystkie dodatkowe starania nie pomogą mi zajść w ciążę, ale naprawdę poprawiają samopoczucie: czuję, że o dziecko staram się „na poważnie”. W środku coś mi mówi, że wkrótce się uda.

 

Starania o dziecko. Teraz jest czas na zapłodnienie2. tydzień ciąży to drugi tydzień cyklu, a raczej przełom drugiego i trzeciego tygodnia – to dni, w których kobieta (z regularnym, 28-dniowym cyklem) może, z największym prawdopodobieństwem, zajść w ciążę. Uwaga! Nie każdy stosunek, odbyty nawet w najbardziej odpowiednim momencie, gwarantuje zajście w ciążę. Szanse na zapłodnienie wynoszą ok. 33 proc.

Ważne! Do zapłodnienia może dojść również po stosunku odbytym kilka dni (nawet tydzień) przed owulacją. Wszystko zależy od jakości (żywotności) ejakulatu partnera. Im mężczyzna zdrowszy, im bardziej dba o swoje zdrowie, tym plemniki żyją dłużej – i są w stanie zapłodnić komórkę jajową kobiety nawet siedem dni po stosunku, jednak w większości przypadków plemniki w organizmie kobiety przeżywają nie więcej niż trzy dni.

Z drugiej strony, pary które starają się o dziecko przez dłuższy czas, potrafią bardziej precyzyjnie określić dzień (a nawet porę dnia) owulacji. Metoda termiczna, połączona z obserwacją śluzu szyjkowego daje bardzo precyzyjne wyniki, jeśli chodzi o określanie owulacji i dni płodnych.

W takiej sytuacji, para powinna powstrzymać się od współżycia na 2-4 dni przed momentem jajeczkowania. Lekarze podkreślają, że po takiej abstynencji ejakulat jest bogatszy w plemniki, w dodatku są one bardziej „energetyczne” i mają większe szanse dostać się do jajowodu.

 

Problemy z zajściem w ciążę. Eksperci szacują, że niemal w połowie przypadków, w których para boryka się z niepłodnością, przyczyną jest zła jakość nasienia. Dlatego gdy przez minimum rok starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, badaniom powinni poddać się oboje partnerzy (często przez wiele miesięcy robi to jedynie kobieta). Po stronie kobiet najczęstszym problemem jest praca jajników oraz endometrioza. Przeczytaj porady eksperta, dotyczące leczenia niepłodności i starań o dziecko. Dowiedz się, czym jest naprotechnologia, metoda leczenia niepłodności.


 

Kalkulator dni płodnych - 2. tydzień ciąży to czas na starania o dziecko!

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • agnieszkal30 | 14-01-2011 11:59:23

  Witam ponownie moje drogie!!! W tamtym miesiącu się nie udało i zaczynam porażki drugi od dziś robię testy owulacyjne gdyż chcielibyśmy dziewczynkę bo mamy już dwóch chłopców 8 i 3 latka wiec pora...
 • staraczkaKLA | 30-11-2011 13:53:47

  hej, ja się staram od 4 miesiecy i nic ale mam ogromna nadzieje że przyczynie się do wyżu demograficznego!

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzeci tydzień ciąży

  Pęcherzyk Graffa pękł. Uwolniło się dojrzałe do zapłodnienia jajeczko i wędruje jajowodem w kierunku macicy. Gęsty śluz nie chroni już szczelnie wejścia do macicy, więc plemniki mogą się przedostać przez zaporę. Nie wszystkie – przeszkodę pokonują te najsilniejsze, zdrowe....

  czytaj

 • Czwarty tydzień ciąży

  Embriolog powie teraz o twoim dziecku: blastocysta. Preembrion zagnieździł się już w ścianie macicy. To już zarodek! Ma około milimetra. Na razie otacza go pęcherzyk żółtkowy – dopóki nie wykształci się łożysko, będzie dostarczał dziecku pokarm. Dzięki niemu w zarodku...

  czytaj

 • Piąty tydzień ciąży

  Nie dostałaś miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli planowałaś ciążę - miałaś nadzieję, że tak właśnie się stanie i zapewne nie posiadasz się ze szczęścia. Jeśli dziecko było w planach – ale odleglejszych, możesz czuć się nieco niepewnie. A nawet – bardzo niepewnie. Tak...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj