5. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Na wizytę u lekarza jest jeszcze za wcześnie

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Nie dostałaś miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli planowałaś ciążę - miałaś nadzieję, że tak właśnie się stanie i zapewne nie posiadasz się ze szczęścia. Jeśli dziecko było w planach – ale odleglejszych, możesz czuć się nieco niepewnie. A nawet – bardzo niepewnie. Tak czy owak, to dobry moment na zrobienie domowego testu ciążowego, żeby potwierdzić nadzieje (przypuszczenia).

  Co dalej? Jeśli ciąża nieco Cię zaskoczyła, daj sobie (i partnerowi) czas na oswojenie się z myślą, że zostaliście rodzicami. Nie miej sobie za złe, że nie szalejesz ze szczęścia. To ogromna zmiana, i czasem potrzeba tygodni, żeby się z nią pogodzić. Jednak nie zapominaj, że rozwija się w tobie nowe życie, za które jesteś odpowiedzialna. Jeśli palisz papierosy i pijesz alkohol – odstaw używki. Pamiętaj o kwasie foliowym. To bardzo ważne – w zarodku tworzy się właśnie cewa nerwowa – z niej powstanie mózg i rdzeń kręgowy. Niedostatki kwasu foliowego mogą utrudnić prawidłowe ich wykształcenie.

  Nie musisz jeszcze biec do lekarza – pierwsza wizyta, na której lekarz potwierdzi ciążę ma sens między 8 a 10 tygodniem. Masz więc jeszcze trochę czasu na wybór ginekologa, który będzie się opiekował tobą i dzieckiem przez najbliższe miesiące.

  Twoje dziecko rośnie. Ma już dwa milimetry. I zaczyna się wykształcać pępowina, dzięki której będzie do dnia porodu pobierać od ciebie składniki odżywcze.

Zdaniem Mamy

Druga kreska na teście

5 tydzień ciąży. Jeśli starasz się o dziecko, nic nie powstrzyma cię przed zrobieniem testu

Fot. Archiwum

5 tydzień ciąży. Jeśli starasz się o dziecko, nic nie powstrzyma cię przed zrobieniem testu

Jest! Jest druga kreska! Test zrobiłam zaledwie trzy dni po terminie spodziewanej miesiączki, bo nie mogłam już dłużej czekać. I mam tę drugą kreskę, różową, śliczną… Mężowi pokazałam od razu – pierwszy raz w życiu test ciążowy widział, choć przecież mamy już dzieci. Zapytał, co znaczą te dwie kreski. Jak to co znaczą: będziemy mieli dziecko!

Euforia, radość przeplatana niepewnością, strachem nawet – jak to będzie. Jednego jestem pewna – czuję trudne do opisania szczęście. To tylko test, ale podobno się nie mylą. Mogłabym jeszcze zrobić badanie z krwi dla pewności, tzw. betę. Ale czy ja nie mam pewności? Mam. Od razu czuję drażliwe nabrzmiałe piersi i senność. Chyba, że to działa podświadomość.

 

Objawy ciąży. W piątym tygodniu ciąży duża część kobiet, które jeszcze nie odczuwały żadnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, zaczyna obserwować u siebie pierwsze objawy ciąży. Już nie tylko brak miesiączki, ale obrzmiałe piersi, nudności i zmęczenie wskazują, że w organizmie toczy się wielka rewolucja. Wielka, choć zarodek dopiero pod koniec 5. tygodnia ciąży osiągnie wielkość ok. 2 mm.

Nudności towarzyszą większości ciężarnych tylko rano (jeśli w ogóle), natomiast niektóre kobiety odczuwają je przez cały dzień, a niekiedy owe nudności przeradzają się w wymioty, będące reakcją na widok jakiegokolwiek jedzenia czy nawet silniejsze zapachy. Charakterystyczne dla tego etapu ciąży objawy to również mniejszy apetyt czy uczucie wzdęcia. Ale z drugiej strony – część kobiet już zaczyna odczuwać w 5. tygodniu ciąży niepohamowany apetyt na produkty określonego typu. Ciążowe zachcianki nie są mitem, choć warto nad nimi panować i np. nie pałaszować olbrzymich porcji frytek (fast-foodów zwłaszcza w ciąży trzeba unikać).

Za pojawienie się nudności odpowiada hormon HCG. Dlaczego niektóre kobiety nie odczuwają porannych nudności? Decydującym czynnikiem jest wrażliwość organizmu na podwyższony poziom tego hormonu oraz tempo jego wzrostu. Nie odczuwasz żadnych nudności? Bez obaw, połowa ciężarnych nie rejestruje u siebie tego typu dolegliwości.

Jak sobie radzić z nudnościami? Trzeba pić bardzo dużo wody (niegazowanej) – nawet trzy litry. Szklankę wody (lub lekką herbatkę owocową) warto wypić zanim wstanie się z łóżka. Uniwersalna porada to jedzenie częściej, ale małych posiłków. Kobieta nie powinna również kłaść się spać głodna. Ważnym czynnikiem jest unikanie wszelkich intensywnych zapachów (również we własnej kuchni). Kiepskim pomysłem jest choćby wizyta w perfumerii. Lekarze doradzają też, by kobieta postarała się maksymalnie zrelaksować i odstresować. Stres jest jednym z czynników zaburzających i tak kruchą równowagę hormonalną w organizmie. W Bobopedii znajdziesz więcej sposobów na radzenie sobie z ciążowymi nudnościami.

 

Badanie USG. Jeśli kobieta zgłosi się do ginekologa w tym tygodniu, lekarz dla potwierdzenia ciąży może wykonać badanie USG – powinno ono wykazać obecność pęcherzyka ciążowego. Wielkość pęcherzyka ciążowego może wynosić od 5 do 11 mm. Lekarz może potwierdzić również, czy w pęcherzyku rozwija się pęcherzyk żółtkowy – dopiero jego obecność oznacza rozwijającą się ciążę. Jednak jeśli lekarz stwierdza, że pęcherzyk ciążowy jest pusty, kobieta nie powinna się załamywać – badanie będzie powtórzone za kilka dni i może się okazać, że wszystko jest w porządku. Pod koniec tego tygodnia ciąży niekiedy w pęcherzyku ciążowym można już dostrzec zarodek. Zdjęcia USG mogą nawet pokazywać pracę jego serca.

Lekarz podczas wizyty uczula przyszłą mamę, by jeśli jeszcze tego nie zrobiła, odstawiła na czas ciąży wszelkie substancje toksyczne, które mogą zdecydować o rozwoju dziecka. Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym alkohol, nikotyna, narkotyki czy niektóre leki mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia rozwijającego się płodu, doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
 

 

Jesteś w ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • Lolka1414 | 30-04-2013 09:02:58

  Witam wszystkie szczęśliwe przyszłe mamy, bardzo milo mi dołączyć do was, ekipy 5 tygodnia! wczoraj zrobiłam test, oczywiście dwie kreseczki, troszkę spodziewałam się tego , w końcu myślę, że mó...
 • Dasia | 04-05-2013 16:24:14

  Witam dziewczyny Ja też nie mogę uwieżyć, że jestem w ciąży chociaż nadal to do mnie nie dociera bo boje się jeszcze cieszyć rok temu poroniłam. Później zaczeliśmy sie leczyc w klinice dokladnie od...
 • AniA07121987 | 23-06-2013 21:30:52

  Cześć dziewczyny dzisiaj się dowiedziałam się że po raz 2 zostanę mama. Wg obliczeń to już 5 tydzień . Mam nadzieję że wszystko się dobrze skończy To będzie moje 2 dzieciatko Po 5 dniach niepewno...
 • angela160 | 04-10-2015 00:21:19

  Mam 21 lat i okazało sie że jestem w ciąży niewiem co mam robić jestem załamana ;( co prawda mam prace na umowe ale nie mam mieszkania , musimy wynajmowac z narzeczonym dodatkowo 24 października b...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Szósty tydzień ciąży

  Jesteś senna? Czujesz się nieustannie zmęczona, albo męczą cię duszności, masz wrażenie, że zemdlejesz? Burza hormonalna daje o sobie znać – cały organizm przestawia się na „tryb ciążowy”. Nawet kobiety, które całą ciążę będą znosić znakomicie, w okolicach 6. tygodnia ciąży...

  czytaj

 • Siódmy tydzień ciąży

  Zarodek znów podwoił swoją wielkość. Ma 8-10 mm. Można już zauważyć zarys twarzy małego człowieka – zaczątki oczu, nosa i ust. Tworzą się też zalążki nerwów wzrokowych. Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach pojawiają się zaczątki stóp i dłoni (na tym etapie będą...

  czytaj

 • Ósmy tydzień ciąży

  Zarodek może mieć nawet 2 cm długości. Zaczynają się mu wykształcać powieki. Już niedługo twoje dziecko nie będzie zarodkiem, tylko płodem. Zaczyna się tworzyć układ szkieletowy – na tym etapie chrzęstny, ale lada chwila rozpocznie się proces kostnienia – i potrwa prawie...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj