3. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Za wcześnie na test!

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Pęcherzyk Graffa pękł. Uwolniło się dojrzałe do zapłodnienia jajeczko i wędruje jajowodem w kierunku macicy. Gęsty śluz nie chroni już szczelnie wejścia do macicy, więc plemniki mogą się przedostać przez zaporę. Nie wszystkie – przeszkodę pokonują te najsilniejsze, zdrowe. Selekcja jest naprawdę ostra. Z ćwierci miliarda plemników (moment ejakulacji) do jajowodu, gdzie czeka jajeczko dociera około tysiąca. Najsilniejszy plemnik przedziera się przez warstwy chroniące jajeczko i łączy się z nim. To początek nowego życia. Nie ma już jajeczka i plemnika – jest nowa komórka, zygota, która natychmiast zaczyna się dzielić: dwie, cztery, osiem, szesnaście… Po kilku dniach czas malutka, około stukomórkowa kuleczka dociera do macicy – musi się w niej zagnieździć. Udaje się to w połowie przypadków. Jeśli i w waszym przypadku zagnieżdżenie zakończy się sukcesem, będziesz mogła powiedzieć: Jestem w ciąży.
    Jeśli staracie się intensywnie o dziecko, zapewne masz pokusę, żeby w tym tygodniu wykonać test ciążowy. Wstrzymaj się jednak kilka dni – wynik będzie bardziej miarodajny.

Zdaniem Mamy

Pragnienia i obawy

3 tydzień ciąży. Najsilniejszy plemnik przedziera się przez warstwy chroniące jajeczko i łączy się z nim. To początek nowego życia. Nie ma już jajeczka i plemnika – jest nowa komórka, zygota, która natychmiast zaczyna się dzielić: dwie, cztery, osiem, szesnaście…

Fot. iStockphoto

3 tydzień ciąży. Najsilniejszy plemnik przedziera się przez warstwy chroniące jajeczko i łączy się z nim. To początek nowego życia. Nie ma już jajeczka i plemnika – jest nowa komórka, zygota, która natychmiast zaczyna się dzielić: dwie, cztery, osiem, szesnaście…

Za mną Boże Narodzenie. I tak sobie pomyślałam, rozmarzyłam się – kolejna choinka może już będzie w powiększonym gronie. Jeśli... Nie nastawiam się, że udać się musi, ale sama przed sobą przyznaję, że chciałabym bardzo. Jeśli nie uda się do wakacji, to chyba odpuszczę, bo… no nie wiem, wątpliwości też mam – mam 37 lat.

Wiem, że są kobiety, które w moim wieku rodzą pierwsze dziecko, ale czy to jest argument? Że znów przytyję, a właśnie udało mi się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, bo nawyki żywieniowe też trzeba zreformować, że nastoletnie córki nie będą zainteresowane młodszym rodzeństwem w pieluchach, że zapracowany mąż nie znajdzie czasu na pomoc przy maleństwie, że…, że… tak sobie wkręcam bez końca, ale zawsze zwycięża myśl, że decyzja zapadła i to jest dobra decyzja.

 

3. tydzień ciąży. Jeśli w drugim tygodniu cyklu uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, być może właśnie rozpoczął się 3. tydzień ciąży. Jego początek to moment zapłodnienia. Z połączenia komórki jajowej i plemników powstaje nowa, pojedyncza komórka, początek nowego życia. W ciągu następnych godzin i dni będzie się ona wielokrotnie dzielić. Równocześnie ta zapłodniona, dzieląca się komórka wędruje z jajowodu do jamy macicy, gdzie może dojść (choć nie musi) do zagnieżdżenia, czyli implantacji zarodka.

Zarodek dociera do macicy pod koniec 3. tygodnia ciąży. Jest on wielkości 0,02 milimetra. Implantacja polega na tym, że zarodek się przykleja, a następnie wrasta w grubą, rozpulchnioną błonę śluzową macicy.

 

Objawy ciąży. Początek 3. tygodnia ciąży to ciągle za wcześnie, by wystąpiły dające się rozpoznać objawy ciąży, choć ciąża bez wątpienia właśnie się zaczyna. Objawy ciąży dają o sobie znać kilka, czasem nawet kilkanaście dni po tym, jak zarodek rozpocznie proces zagnieżdżania się w macicy – u części kobiet pierwszym objawem ciąży jest tzw. plamienie implantacyjne, które może wystąpić w 3. tygodniu ciąży, choć większość kobiet pierwsze objawy ciąży zaczyna rejestrować u siebie dopiero między 5. a 6. tygodniem ciąży, kiedy nie wystąpi pierwsza po zapłodnieniu oczekiwana menstruacja.

Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży, mogą pojawić się też inne objawy ciąży, czytelne zwłaszcza dla kobiet, które uważnie obserwują swój organizm. Te pierwsze objawy ciąży to drażliwe, nieco powiększone piersi, zmęczenie i podwyższona temperatura.

 

Testy ciążowe. 3. tydzień ciąży to jeszcze zbyt wcześnie na wykonanie testu ciążowego. Nawet prawidłowo wykonany test ciążowy da prawdopodobnie wynik ujemny, nawet jeśli doszło do zapłodnienia. Powód? Zbyt niskie stężenie hormonu HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) w krwi. Po zagnieżdżeniu poziom hormonu HCG we krwi zaczyna podwaja swoją wartość co dwa, trzy dni. Jeśli kobieta stara się o dziecko pod opieką ginekologa, i kontroluje każdy cykl, może już stwierdzić ciążę – wykonując badanie beta HCG. (Badanie to wykonuje się pod koniec 3. tygodnia). Pod koniec czwartego tygodnia stężenie hormonu będzie czytelne już dla domowych testów ciążowych.

 

Starania o dziecko. Uwaga! W pierwszych tygodniach ciąży kobieta, która stara się o dziecko lub przypuszcza, że może zajść w ciążę, powinna zwrócić szczególną uwagę na odstawienie wszystkich substancji, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się zarodkowi – nikotyna, alkohol, narkotyki to oczywiste trucizny, ale warto pamiętać też, że wiele leków ma działanie bardzo szkodliwe dla rozwoju ciąży.
 

 

Starasz się o dziecko? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

  • Czwarty tydzień ciąży

    Embriolog powie teraz o twoim dziecku: blastocysta. Preembrion zagnieździł się już w ścianie macicy. To już zarodek! Ma około milimetra. Na razie otacza go pęcherzyk żółtkowy – dopóki nie wykształci się łożysko, będzie dostarczał dziecku pokarm. Dzięki niemu w zarodku...

    czytaj

  • Piąty tydzień ciąży

    Nie dostałaś miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli planowałaś ciążę - miałaś nadzieję, że tak właśnie się stanie i zapewne nie posiadasz się ze szczęścia. Jeśli dziecko było w planach – ale odleglejszych, możesz czuć się nieco niepewnie. A nawet – bardzo niepewnie. Tak...

    czytaj

  • Szósty tydzień ciąży

    Jesteś senna? Czujesz się nieustannie zmęczona, albo męczą cię duszności, masz wrażenie, że zemdlejesz? Burza hormonalna daje o sobie znać – cały organizm przestawia się na „tryb ciążowy”. Nawet kobiety, które całą ciążę będą znosić znakomicie, w okolicach 6. tygodnia ciąży...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj