Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Metoda termiczna ustalania dni płodnych wymaga precyzji i doświadczenia

Starania z termometrem

Dla większości kobiet starających się o dziecko termometr to nieodłączny towarzysz. Metoda termiczna określania dni płodnych nie należy do łatwych. Wymaga zaangażowania i doświadczenia w interpretacji wyników pomiarów. Jej popularność wynika z tego, że jest niedroga (wystarczy termometr i przybory do pisania) i dostępna dla niemal każdego.

Przy stosowaniu metody termicznej potrzeba precyzji i cierpliwości

Fot. Fotolia.pl

Przy stosowaniu metody termicznej potrzeba precyzji i cierpliwości

Metoda termiczna pozwala na określenie dni płodnych w cyklu na podstawie codziennych pomiarów podstawowej temperatury ciała. Właśnie na jej podstawie można określić dni płodności, a także dni niepłodności względnej (przedowulacyjnej) i dni niepłodności bezwzględnej – poowulacyjnej. Ma to znaczenie nie tylko dla kobiet, które starają się o dziecko, ale również dla tych, które stosują metodę termiczną jako naturalną metodę antykoncepcji.

- To prawda, że pomiar temperatury ciała może być przydatny przy oznaczaniu prawdopodobnych dni płodnych i niepłodnych kobiety, ale skuteczność tego sposobu jako metody antykoncepcyjnej nie jest niestety wysoka, dlatego mierzenie temperatury powinno być kojarzone z innymi objawami np. z obserwacją śluzu szyjkowego. Najlepiej sposoby te sprawdzają się u pań z regularnymi cyklami i uporządkowanym trybem życia. Wtedy ocenę dni płodnych można ustalić po kilku cyklach obserwacji - podkreśla dr n. med. Joanna Gruszczyńska-Walczak, ginekolog. - Dzisiejsze młode kobiety żyją często bardzo intensywnie. Mordercza wielogodzinna praca zawodowa przerywana krótkim, najczęściej aktywnym odpoczynkiem, nieprzespane noce, alkohol, podróże do innych stref czasowych, stresujące sytuacje uniemożliwiają stosowanie tej metody jako antykoncepcji. Takim kobietom polecam inne sposoby unikania niechcianej ciąży.

Metoda termiczna, albo lepiej objawowo-termiczna, zdaniem eksperta znacznie lepiej sprawdza się w przypadku kobiet planujących ciążę.

 

Precyzja przede wszystkim

Ponieważ różnice w temperaturze ciała kobiety, związane z fazami płodności, są niewielkie (wynoszą ok. 0,4-0,5 st. C), powstały szklane termometry owulacyjne, które dzięki rozciągniętej skali pozwalają na łatwiejsze wychwycenie różnic w temperaturze ciała. Ich następcami są elektroniczne termometry owulacyjne. Jednak dokładne pomiary mogą być wykonane również zwykłym termometrem elektronicznym. Aby metoda termiczna dała wiarygodne wyniki, pomiary muszą być dokonywane bardzo precyzyjnie. Można zmieniać miejsce dokonywania pomiaru – ale tylko pomiędzy cyklami. Kobieta może np. w trakcie jednego cyklu mierzyć temperaturę pod językiem, a w kolejnym – w pochwie. Każdorazowa zmiana miejsca pomiaru wymusza rozpoczęcie cyklu badań od początku; nie można porównywać ze sobą wyników pomiarów temperatury różnych miejsc ciała.

– Gdy staraliśmy się o Kubę, lekarz dokładnie poinstruował mnie, w jaki sposób powinnam mierzyć temperaturę. Po kilku miesiącach prób doszłam do wniosku, że najwygodniej i najpraktyczniej jest mierzyć temperaturę pod językiem, zwykłym elektronicznym termometrem – mówi mama kilkuletniego dziś chłopca.

To nie wszystko. Ważna jest też, by mierzyć temperaturę o tej samej godzinie – najlepiej zaraz po przebudzeniu, leżąc w łóżku. I tym samym termometrem.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • lezka | 06-03-2015 11:05:55

    Sama się wspomagam urządzeniami, specjalnym termometrem bo nie potrafiłam inaczej, metoda opisana w tekście jest bardzo dobra. Nie każda dziewczyna jednak potrafi sobie to dobrze mimo wszystko wyliczyć, więc czasem potrzebuje pomocy lub ułatwień. sama próbowałam pierwszy raz po przeczytaniu dobrego tekstu: co polecam też zrobić na początek bo również jest to bardzo fajnie opisane A dziewczyny...
  • Doris85 | 03-04-2015 09:30:56

    Przy nieregularnym trybie zycia jaki obecnie wioda kobiety, wysokim poziomie stresu nie wyobrazam sobie stosowania takiej metody.
  • Kokoszka88 | 12-02-2019 12:58:13

    Ja do wyznaczania dni płodnych stosuje komputer cyklu myway, jest czuły no i precyzyjnie wyznacza owulację na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Kupiłam go na stronie naturalna płodność
  • Barbara70 | 02-07-2019 09:34:59

    Ja używam komputera cyklu myway, który min. na podstawie temperatury określa moją owulację, mam go już dość długo i jeszcze mnie nie zawiódł. A nawet pomógł podczas starań o dziecko.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ginekolog

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj