-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieWłaśnie masz okres. O tym, że trwa pierwszy tydzień twojej ciąży dowiesz się dopiero za dobrych kilka tygodni. To jeden z paradoksów początku życia – z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się, zanim dojdzie do owulacji i zapłodnienia. Od dnia ostatniej miesiączki ciąża będzie trwać 280 dni (średnio).
Jeśli myślicie z partnerem o dziecku, jeśli je planujecie – zapewne w tym cyklu za kilka dni zaczniecie starania. Zapłodnienie będzie możliwe, gdy pojawi się owulacja. Dojrzałe jajeczko zostanie uwolnione z jajnika, przejdzie przez jajowód – i będzie oczekiwać na plemniki.
Postaraj się jednak nie myśleć o owulacji jako o wyzwaniu, a o zapłodnieniu jako zadaniu do wykonania. Najważniejsza jest bliskość w związku i radość z siebie nawzajem. Oczywiście – jeśli staracie się od dłuższego czasu zapewne łykasz kwas foliowy, witaminy, zdrowo się odżywiasz. A jeśli jesteś palaczką, rzuciłaś nałóg… Jeśli nie – zrób to właśnie teraz. To dobry moment na wyrobienie sobie zdrowych nawyków. Jeśli to rzeczywiście jest pierwszy tydzień twojej ciąży, nie możesz zrobić lepszego prezentu dziecku, na które czekasz. No i sobie.
Odliczanie do ciąży
Mam nadzieję, że nam się uda
Nie mogę się napatrzeć i nazachwycać córeczką mojej siostry. Mam nadzieję, że i mi uda się po raz trzeci zostać mamą, tak jak zaplanowaliśmy. Znów będę bez końca wąchać to pachnące ciałko i całować te małe stópki.
To już czwarty miesiąc od odstawienia tabletek. Nie staramy się „na siłę”, bo trzeba odczekać, żeby mój organizm po hormonach zaczął funkcjonować zgodnie z naturą. Ale myślę o tym coraz bardziej intensywnie. Chyba nie jest za późno? Lekarz, którego odwiedziłam dwa miesiące temu wspomniał co prawda o moim dość dojrzałym wieku, ale wyniki badań krwi i moczu pochwalił, ciśnienie też mam w normie. Mówił też – i to mnie nieco zaniepokoiło – o jakimś niewielkim tyłozgięciu macicy, co podobno utrudnia zajście w ciążę. Proszę, niech mnie to nie dotyczy.
1. tydzień ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej przed zapłodnieniem miesiączki. Tak naprawdę, w 1. tygodniu ciąży kobieta więc – wcale w ciąży nie jest. Trudno więc mówić na przykład, że 1. tydzień ciąży przynosi jakieś objawy . To czas, kiedy – po zakończeniu menstruacji – w czasie dni płodnych może dojść do zapłodnienia.
Medycyna przyjmuje, że prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni – liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która poprzedza ciążę. To zaś oznacza, biorąc pod uwagę kalkulator dni płodnych, że dwa pierwsze tygodnie ciąży to w praktyce dwa pierwsze tygodnie cyklu, który poprzedza owulację i zapłodnienie.
Co dzieje się w tym czasie w organizmie kobiety? Występuje menstruacja. W jednym z jajników rośnie pęcherzyk, z którego w połowie cyklu uwolni się komórka jajowa. Zapłodnienie tej komórki, jeśli do niej dojdzie, jest właściwym początkiem ciąży.
Starania o dziecko. Chcesz zajść w ciążę? Im zdrowszy styl życia, tym szanse na sukces są większe. Zdrowy styl życia to również zdrowe odżywianie. Warto jednak pamiętać, że są produkty, które zwiększają szanse na zapłodnienie. Starasz się o dziecko? Koniecznie poczytaj, co to jest dieta płodności i dlaczego jedzenie skorupiaków zwiększa szanse na posiadanie potomstwa.
Problemy z zajściem w ciążę. Kobiety często martwią się, czy ich budowa anatomiczna nie przeszkadza w zajściu w ciążę i jej utrzymaniu. Sen z powiek spędza im zwłaszcza tyłozgięcie macicy. Tymczasem, jak przekonują ginekolodzy, tyłozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na sam poród czy ułożenie dziecka. W większości przypadków co prawda macica jest przodozgięta, przodopochylona i leży na pęcherzu. Jednak zdarza się, że kobiety mają tyłozgiętą, tyłopochyloną macicę i nie jest to żadną patologią! Kobieta, która ma tyłozgięcie macicy, zwykle uskarża się jednak na bolesne miesiączki, ból brzucha w czasie menstruacji czy tuż przed nią, może również odczuwać dyskomfort przy niektórych pozycjach w czasie uprawiania seksu.
Planowanie płci dziecka. Większość par stara się po prostu o zdrowe dziecko – chłopiec czy dziewczynka, to jest im obojętne. Ale niektórzy po cichu marzą o dziecku określonej płci. Czy planowanie płci dziecka jest możliwe? Na pewno nie ze stuprocentową pewnością, ale na pewno można zrobić niejedno, by zwiększyć szanse na posiadanie chłopca. Dlaczego? Plemniki niosące chromosom Y są delikatniejsze niż te, które niosą chromosom X. A tylko spotkanie plemnika z chromosomem Y z komórką jajową kobiety daje szanse na narodziny chłopca. Aby doczekać się męskiego potomka, mężczyzna powinien o siebie dbać (odstawić papierosy i alkohol, uprawiać sport, prawidłowo się odżywiać etc.)
Kolejne tygodnie ciąży
-
Drugi tydzień ciąży
Już w tym tygodniu teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Wszystko zależy, jak długi (i jak regularny) masz cykl. Z całą pewnością natomiast twoje ciało na ciążę intensywnie się przygotowuje. W jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Macica pokrywa się wewnątrz warstwą silnie... -
Trzeci tydzień ciąży
Pęcherzyk Graffa pękł. Uwolniło się dojrzałe do zapłodnienia jajeczko i wędruje jajowodem w kierunku macicy. Gęsty śluz nie chroni już szczelnie wejścia do macicy, więc plemniki mogą się przedostać przez zaporę. Nie wszystkie – przeszkodę pokonują te najsilniejsze, zdrowe.... -
Czwarty tydzień ciąży
Embriolog powie teraz o twoim dziecku: blastocysta. Preembrion zagnieździł się już w ścianie macicy. To już zarodek! Ma około milimetra. Na razie otacza go pęcherzyk żółtkowy – dopóki nie wykształci się łożysko, będzie dostarczał dziecku pokarm. Dzięki niemu w zarodku...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?
Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Krwawienie i plamienie w ciąży
Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
- Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy
- Ropiejące oczy dziecka po porodzie
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Czy można szczepić dziecko tuż przed sezonem grypowym?
- Kaszel
- Polskie wesołe miasteczka
- Ciemieniucha
- Na co może liczyć mama bliźniaków
- Sesja fotograficzna w ciąży
- Co to znaczy racjonalnie się odżywiać?
- Cukrzyca u dzieci. Przyczyny, leczenie
- Pediatra
- Poród w wodzie
Przebieg ciąży

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka – wskazują...
Pieluchy wielorazowe stają się coraz popularniejszym wyborem wśród świadomych ekologicznie...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj