1. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Odliczanie do ciąży

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Właśnie masz okres. O tym, że trwa pierwszy tydzień twojej ciąży dowiesz się dopiero za dobrych kilka tygodni. To jeden z paradoksów początku życia – z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się, zanim dojdzie do owulacji i zapłodnienia. Od dnia ostatniej miesiączki ciąża będzie trwać 280 dni (średnio).

  Jeśli myślicie z partnerem o dziecku, jeśli je planujecie – zapewne w tym cyklu za kilka dni zaczniecie starania. Zapłodnienie będzie możliwe, gdy pojawi się owulacja. Dojrzałe jajeczko zostanie uwolnione z jajnika, przejdzie przez jajowód – i będzie oczekiwać na plemniki.

  Postaraj się jednak nie myśleć o owulacji jako o wyzwaniu, a o zapłodnieniu jako zadaniu do wykonania. Najważniejsza jest bliskość w związku i radość z siebie nawzajem. Oczywiście – jeśli staracie się od dłuższego czasu zapewne łykasz kwas foliowy, witaminy, zdrowo się odżywiasz. A jeśli jesteś palaczką, rzuciłaś nałóg… Jeśli nie – zrób to właśnie teraz. To dobry moment na wyrobienie sobie zdrowych nawyków. Jeśli to rzeczywiście jest pierwszy tydzień twojej ciąży, nie możesz zrobić lepszego prezentu dziecku, na które czekasz. No i sobie.

Zdaniem Mamy

Mam nadzieję, że nam się uda

1 tydzień ciąży. Właśnie masz okres. O tym, że trwa pierwszy tydzień twojej ciąży dowiesz się dopiero za dobrych kilka tygodni. To jeden z paradoksów początku życia – z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się, zanim dojdzie do owulacji i zapłodnienia

Fot. iStockphoto

1 tydzień ciąży. Właśnie masz okres. O tym, że trwa pierwszy tydzień twojej ciąży dowiesz się dopiero za dobrych kilka tygodni. To jeden z paradoksów początku życia – z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się, zanim dojdzie do owulacji i zapłodnienia

Nie mogę się napatrzeć i nazachwycać córeczką mojej siostry. Mam nadzieję, że i mi uda się po raz trzeci zostać mamą, tak jak zaplanowaliśmy. Znów będę bez końca wąchać to pachnące ciałko i całować te małe stópki.

To już czwarty miesiąc od odstawienia tabletek. Nie staramy się „na siłę”, bo trzeba odczekać, żeby mój organizm po hormonach zaczął funkcjonować zgodnie z naturą. Ale myślę o tym coraz bardziej intensywnie. Chyba nie jest za późno? Lekarz, którego odwiedziłam dwa miesiące temu wspomniał co prawda o moim dość dojrzałym wieku, ale wyniki badań krwi i moczu pochwalił, ciśnienie też mam w normie. Mówił też – i to mnie nieco zaniepokoiło – o jakimś niewielkim tyłozgięciu macicy, co podobno utrudnia zajście w ciążę. Proszę, niech mnie to nie dotyczy.

 

1. tydzień ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej przed zapłodnieniem miesiączki. Tak naprawdę, w 1. tygodniu ciąży kobieta więc – wcale w ciąży nie jest. Trudno więc mówić na przykład, że 1. tydzień ciąży przynosi jakieś objawy . To czas, kiedy – po zakończeniu menstruacji – w czasie dni płodnych może dojść do zapłodnienia.

Medycyna przyjmuje, że prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni – liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która poprzedza ciążę. To zaś oznacza, biorąc pod uwagę kalkulator dni płodnych, że dwa pierwsze tygodnie ciąży to w praktyce dwa pierwsze tygodnie cyklu, który poprzedza owulację i zapłodnienie.

Co dzieje się w tym czasie w organizmie kobiety? Występuje menstruacja. W jednym z jajników rośnie pęcherzyk, z którego w połowie cyklu uwolni się komórka jajowa. Zapłodnienie tej komórki, jeśli do niej dojdzie, jest właściwym początkiem ciąży.

 

Starania o dziecko. Chcesz zajść w ciążę?  Im zdrowszy styl życia, tym szanse na sukces są większe. Zdrowy styl życia to również zdrowe odżywianie. Warto jednak pamiętać, że są produkty, które zwiększają szanse na zapłodnienie. Starasz się o dziecko? Koniecznie poczytaj, co to jest dieta płodności i dlaczego jedzenie skorupiaków zwiększa szanse na posiadanie potomstwa.

 

Problemy z zajściem w ciążę. Kobiety często martwią się, czy ich budowa anatomiczna nie przeszkadza w zajściu w ciążę i jej utrzymaniu. Sen z powiek spędza im zwłaszcza tyłozgięcie macicy. Tymczasem, jak przekonują ginekolodzy, tyłozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na sam poród czy ułożenie dziecka. W większości przypadków co prawda macica jest przodozgięta, przodopochylona i leży na pęcherzu. Jednak zdarza się, że kobiety mają tyłozgiętą, tyłopochyloną macicę i nie jest to żadną patologią! Kobieta, która ma tyłozgięcie macicy, zwykle uskarża się jednak na bolesne miesiączki, ból brzucha w czasie menstruacji czy tuż przed nią, może również odczuwać dyskomfort przy niektórych pozycjach w czasie uprawiania seksu.

 

Planowanie płci dziecka. Większość par stara się po prostu o zdrowe dziecko – chłopiec czy dziewczynka, to jest im obojętne. Ale niektórzy po cichu marzą o dziecku określonej płci. Czy planowanie płci dziecka jest możliwe? Na pewno nie ze stuprocentową pewnością, ale na pewno można zrobić niejedno, by zwiększyć szanse na posiadanie chłopca. Dlaczego? Plemniki niosące chromosom Y są delikatniejsze niż te, które niosą chromosom X. A tylko spotkanie plemnika z chromosomem Y z komórką jajową kobiety daje szanse na narodziny chłopca. Aby doczekać się męskiego potomka, mężczyzna powinien o siebie dbać (odstawić papierosy i alkohol, uprawiać sport, prawidłowo się odżywiać etc.)

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

 • Drugi tydzień ciąży

  Już w tym tygodniu teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Wszystko zależy, jak długi (i jak regularny) masz cykl. Z całą pewnością natomiast twoje ciało na ciążę intensywnie się przygotowuje. W jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Macica pokrywa się wewnątrz warstwą silnie...

  czytaj

 • Trzeci tydzień ciąży

  Pęcherzyk Graffa pękł. Uwolniło się dojrzałe do zapłodnienia jajeczko i wędruje jajowodem w kierunku macicy. Gęsty śluz nie chroni już szczelnie wejścia do macicy, więc plemniki mogą się przedostać przez zaporę. Nie wszystkie – przeszkodę pokonują te najsilniejsze, zdrowe....

  czytaj

 • Czwarty tydzień ciąży

  Embriolog powie teraz o twoim dziecku: blastocysta. Preembrion zagnieździł się już w ścianie macicy. To już zarodek! Ma około milimetra. Na razie otacza go pęcherzyk żółtkowy – dopóki nie wykształci się łożysko, będzie dostarczał dziecku pokarm. Dzięki niemu w zarodku...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj