4. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Zarodek jak ziarnko maku

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Embriolog powie teraz o twoim dziecku: blastocysta. Preembrion zagnieździł się już w ścianie macicy. To już zarodek! Ma około milimetra. Na razie otacza go pęcherzyk żółtkowy – dopóki nie wykształci się łożysko, będzie dostarczał dziecku pokarm. Dzięki niemu w zarodku zaczynają się wykształcać trzy tzw. listki zarodkowe.

  Twoje ciało jeszcze nie sygnalizuje ciąży. Co więcej, możesz czuć dolegliwości podobne, jak przed miesiączką: ogólną drażliwość (PMS), pogorszenie stanu cery, wrażliwość piersi, zatrzymanie wody.

  Dobra wiadomość: w organizmie gwałtownie wzrósł poziom progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży.
  Kula komórek "zapada się do środka", nabrzmienie na dole stanie się zarodkiem, a potem płodem, pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, pęcherzyk żółtkowy zaniknie, na razie - póki nie wykształci się łożysko - dostarcza dziecku pokarmu. Zarodek jest teraz szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina meduzę. Jest wielkości ziarnka maku.

  Teraz wreszcie zarodek będzie mógł otrzymywać więcej pokarmu umożliwiającego mu budowę tkanek i wzrost. W obrębie zarodka formują się grupy komórek układające się w trzech tzw. listkach zarodkowych, z których wykształcą się różne części ciała: z jednego listka - układ nerwowy wraz z mózgiem oraz skóra; z drugiego - układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca; z trzeciego - szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy i większość mięśni.

Zdaniem Mamy

czy to już "TO"?

4 tydzień ciąży. Jeszcze gołym okiem nic nie widać. Ale to już ciąża, USG się nie myli!

Fot. Archiwum

4 tydzień ciąży. Jeszcze gołym okiem nic nie widać. Ale to już ciąża, USG się nie myli!

Poszaleliśmy w górach na nartach. Wiem, wiem - narty są niewskazane dla kobiet w ciąży, ale przecież jeśli w ciąży jestem, to zaledwie od kilku dni. Zresztą jeździłam ostrożnie – może to instynkt? Sylwestrowe szaleństwo wyraźnie było skromniejsze. Zgłosiłam się na kierowcę – nikomu nie musiałam tłumaczyć, dlaczego wolę nie pić. Wypadło to chyba dość naturalnie. Mój mąż w kalendarz nie zagląda i właściwie to chyba nie do końca się orientuje, kiedy moglibyśmy zrobić „TO” skutecznie. Ale pyta, co oznacza, że też czeka. To miłe. Potrzebuję wiedzieć, że to nasza wspólna decyzja i wspólne starania.

Wyjazd mnie zrelaksował, choć frustracja, taka niby podświadoma, przeganiana, ale z miesiąca na miesiąc się pojawia i jej rozmiar jakby większy. Poczytałam o testach ciążowych – takie paseczkowe są ponoć dość wiarygodne, ale dopiero kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki, to jeszcze trochę poczekać trzeba, choć jakieś dziwne przeczucie mam…

 

4. tydzień ciąży. Gdy nie nadchodzi menstruacja, zdecydowana większość kobiet aktywnych seksualnie sięga po test ciążowy. To dobry moment na jego wykonanie, w większości przypadków test – wykonany zgodnie z instrukcją – powinien dać wynik prawidłowy, i jeśli kobieta jest w ciąży – wynik pozytywny. Ale jeszcze na tym etapie ciąży brak dwóch kresek na teście niczego nie przesądza. Jeśli nadal nie ma miesiączki, warto test powtórzyć kilka dni później lub nawet udać się do przychodni by wykonać oznaczenie poziomu beta HCG z krwi.

 

Badanie USG, wielkość pęcherzyka. Zwykle do lekarza na tak wczesnym etapie ciąży trafiają kobiety, które dłużej starają się o dziecko i chcą potwierdzić pierwsze symptomy lub nawet przeczucia, że tym razem się udało. W 4. tygodniu ciąży lekarz może wykonać badanie USG – badanie to wykonane przynajmniej w połowie tygodnia powinno pokazać pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek oraz ciałko żółte, będące „zapleczem zaopatrzeniowym” zarodka.

Ważne! Wielkość pęcherzyka ciążowego pomaga określić wiek ciąży. Jest na to specjalny wzór: wielkości pęcherzyka (w milimetrach) plus 30 = wiek ciąży w dniach. Pęcherzyk rośnie codziennie o 1 mm, poczynając od 31 dnia ciąży. Ten pomiar kończy się w okolicach 9. tygodnia, kiedy lekarz może mierzyć już wielkość zarodka.

Zdarza się jednak, że w 4. tygodniu badanie USG w ogóle nie wykaże obecności pęcherzyka ciążowego. U niektórych kobiet pojawia się on nawet po dwóch tygodniach, co może być związane z pomyłką przy określaniu daty owulacji.

 

Objawy ciąży. Przy regularnych, 28-dniowych cyklach, ostatni dzień 4. tygodnia ciąży powinien być pierwszym dniem kolejnej menstruacji. Jednak hormon beta HCH już działa w organizmie i u zdecydowanej większości kobiet krwawienie w terminie miesiączki nie występuje. Zdarzają się jednak przypadki, w których w terminie miesiączki pojawiają się plamienia – nawet do końca trzeciego miesiąca ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Zarodek, który wrasta w błonę śluzową macicy uszkadza małe naczynka krwionośne. Plamienie implantacyjne nie jest tak obfite jak miesiączka, różni się też kolorem wydzieliny, jednak ponieważ towarzyszą mu podobne bóle podbrzusza, bywa mylone z menstruacją.

Choć większość kobiet zaczyna pierwsze wyraźne objawy dopiero w okolicy 6. tygodnia ciąży, u niektórych kobiet już w czwartym tygodniu pojawiają się takie objawy ciąży jak nudności, częstsze oddawanie moczu, podwyższona temperatura czy bolesność piersi.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • Yvonne | 29-11-2011 21:38:03

  Dziewczyny... Ostatni @ 07.11 - z kalkulatora wynika, że to 4 tydzień... Jednak do niechcianego okresu jeszcze ponad tydzień... Kiedy najszybciej można potwierdzic...? :run_with_baby:
 • szatyneczka | 03-01-2012 18:34:56

  witam ja prawdopodnie tez jestem w 4 tyg ciązy ale nie jestem do końca pewna bo do niechcianego gościa jeszcze kilka dni ale mam przeczucia , ze zostane drugi raz mamą i cieszy mnie to
 • Keeflik29 | 17-02-2012 10:21:50

  Witam dziewczyny pierwszy raz na forum właśnie wróciłam od lekarza i jestem w 4 tygodniu ciąży. Trochę jestem załamana ale tylko dlatego e od 2 lat mamy zaplanowany slub na czerwiec 2012 wszystko j...
 • Apolunka | 25-04-2012 18:48:40

  cześć! Ja chyba też jestem w 4 tc.. chyba, bo @ ma przyjść za 6 dni, więc na test jest jeszcze za wcześnie.. jednakże objawy mam takie, jak w poprzedniej ciąży miałam. Kłucie w szyjce, lekki sku...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Piąty tydzień ciąży

  Nie dostałaś miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli planowałaś ciążę - miałaś nadzieję, że tak właśnie się stanie i zapewne nie posiadasz się ze szczęścia. Jeśli dziecko było w planach – ale odleglejszych, możesz czuć się nieco niepewnie. A nawet – bardzo niepewnie. Tak...

  czytaj

 • Szósty tydzień ciąży

  Jesteś senna? Czujesz się nieustannie zmęczona, albo męczą cię duszności, masz wrażenie, że zemdlejesz? Burza hormonalna daje o sobie znać – cały organizm przestawia się na „tryb ciążowy”. Nawet kobiety, które całą ciążę będą znosić znakomicie, w okolicach 6. tygodnia ciąży...

  czytaj

 • Siódmy tydzień ciąży

  Zarodek znów podwoił swoją wielkość. Ma 8-10 mm. Można już zauważyć zarys twarzy małego człowieka – zaczątki oczu, nosa i ust. Tworzą się też zalążki nerwów wzrokowych. Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach pojawiają się zaczątki stóp i dłoni (na tym etapie będą...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj