11. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Pora na USG genetyczne

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia). U chłopców coraz bardziej widoczne stają się narządy płciowe (u dziewczynki stanie się to za kilkanaście dni).
    Rośnie wątroba, która w najbliższych miesiącach będzie odpowiedzialna za wytwarzanie krwi. Ukształtowane nerki zajmują miejsce przy nadnerczach.

    W tym tygodniu na dopplerowskim USG można już usłyszeć bicie małego serduszka. Można też już przeprowadzić tzw. USG genetyczne – poza ogólną oceną budowy dziecka lekarz dokonuje pomiaru przezierności karkowej i kości nosowej płodu – wyniki pozwalają ustalić prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych (przede wszystkim zespołu Downa, który jest wadą genetyczną najczęstszą i dającą jednocześnie najmniej objawów w badaniu usg). W razie wątpliwości co do wyników badań ciężarna kierowana jest na badania prenatalne do specjalistycznego ośrodka.

    Lekarz na podstawie badania USG ocenia również rozwój płodu – m.in. czynność serca i budowę anatomiczną. Badania USG nie są szkodliwe dla dziecka. Powinny być wykonywane minimum trzy razy w ciąży, ale równie dobrze, jeśli jest taka potrzeba, możesz mieć wykonanych pięć badań – a w niektórych przypadkach (np. ciąże wysokiego ryzyka, ciąże mnogie) rozwój dziecka sprawdza się w ten sposób nawet przy każdej wizycie.

Zdaniem Mamy

Na huśtawce hormonów

11 tydzień ciąży. Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia)

Fot. Archiwum

11 tydzień ciąży. Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia)

Plamienie przeszło po trzech dniach, zniknęły więc obawy. Chyba po to, by ustąpić miejsca następnym. Przypuszczam, że cała ciąża będzie dla mnie okresem wielkiej radości przeplatanej niepokojem. Hormony tylko pogłębiają tę huśtawkę nastrojów. Raz z radością myślę, ze już czas rozpocząć pierwsze zakupy, myśleć nad imieniem dla dzidziusia, to znów mam przed oczyma obrazy dzieci chorych, niepełnosprawnych… dużo rozmawiam z tatusiem i on pomaga mi odpędzać wszelkie czarne myśli. Jemu łatwiej panować nad sytuacją, bo hormony w nim nie buzują.

Jak już jestem przy mężu, muszę wspomnieć, że igraszki są dla nas ostatnio wyjątkowo udane. Może dlatego, że nie obawiamy się zajścia w przypadkową ciążę :) Seks w ciąży, o ile ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych zagrożeń, może być szczególnie radosny. Dla nas jest. Zwłaszcza poprzedzony wieczornymi rozmowami o tym, jak to będzie, kiedy przyjdzie na świat nasze najmniejsze szczęście.

 

Rozwój płodu. W 11. tygodniu ciąży płód może mieć już 4,5 cm długości (mierzone od ciemienia do miednicy, na zdjęciach USG jest to wymiar CRL). Waga płodu może osiągać 7 gram. Przez tydzień wymiary zwiększą się odpowiednio o 0,5 cm i 1 gram. Są to oczywiście wymiary średnie, płód może być nieco większy lub nieco mniejszy i mieścić się w normie.

Ważne! Wymiar CRL to nie jest „długość” płodu – lekarz mierzy odcinek między szczytem czaszki a najniżej położonym punktem miednicy. Nóżki są podkurczone, co uniemożliwia pomiar długości ciała.

11. tydzień to początek kolejnego etapu – zarodek zmienia się w płód. Nadal gwałtownie rozwija się mózg, a zdjęcia USG pokazują, że głowa dziecka to dokładnie połowa wielkości jego ciała. W mózgu tworzą się obszary, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, słuchu. W jedenastym tygodniu ciąży zaczynają się wykształcać zewnętrzne narządy płciowe. Ale podczas badania USG będą one oczywiście jeszcze niewidoczne.

Co oznacza przemiana zarodka w płód? Wszystkie układy i narządy już powstały, teraz będą się rozwijać. Płód zaczyna się poruszać, ale to stanowczo za wcześnie, by czuć jakiekolwiek jego ruchy.

 

Objawy ciąży. W 11. tygodniu ciąży kobieta może zacząć odczuwać dyskomfort układu trawiennego – wzdęcia, uczucie „pełnego brzucha”. To efekt rozluźniania się jelit i powłok brzusznych – organizm przygotowuje miejsce dla rozwijającej się macicy i płodu. Również hormony dają o sobie znać – spowalniają one trawienie i stąd problem wzdęć.

Nadal brzuch, choć dla kobiety widocznie zaokrąglony, nie musi być widoczny dla postronnych osób. Natomiast nie da się ukryć, że pod koniec pierwszego trymestru piersi kobiety powiększają się w sposób znaczący (w ciągu kilku tygodni nawet o dwa rozmiary). Piersi są cały czas bardzo wrażliwe na dotyk, który wręcz może sprawiać kobiecie ból.

Duża część kobiet na tym etapie ciąży unika współżycia – przede wszystkim z powodu uczucia zmęczenia, dyskomfortu jelit, bolesnych piersi i nudności. Jednak panie, które nie skarżą się na te dolegliwości, chętnie uprawiają seks.

Pod koniec pierwszego trymestru ciężarne obserwują, że włosy i paznokcie rosną ekspresowo. Większość kobiet zauważa, że włosy nie tylko rosną szybciej, ale też nie wypadają – ich wygląd się poprawia, są gęstsze i często też w sposób naturalny lśnią. Kobiety mogą się cieszyć pięknymi włosami do porodu – za to w czasie połogu włosy zaczną „wypadać garściami”. To również efekt zmian hormonalnych w organizmie.

 

Badania USG, badania prenatalne. Między 11. tygodniem a początkiem 14. tygodnia ciąży ginekolog powinien wykonać pierwsze (lub kolejne) badanie USG. To czas, w którym można wychwycić dużą część wad rozwojowych płodu. Badania, wykonane wcześniej jedynie potwierdzają ciążę, natomiast teraz jest czas na stwierdzenie, czy rozwija się ona prawidłowo.

Warto pamiętać, że badanie USG nie szkodzi dziecku, specjaliści podkreślają że może być ono wykonywane co miesiąc, lub nawet przy każdej wizycie – jeśli jest to uzasadnione.

Badanie USG wykonywane na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży ma przede wszystkim pomóc lekarzowi ocenić prawidłowość anatomicznej budowy płodu a także dokładnie oszacować wiek ciąży i określić spodziewany termin porodu. Dokonuje się wtedy również potwierdzenie (lub wykluczenie) ciąży mnogiej. Rutynowo lekarz sprawdza, czy serce płodu pracuje prawidłowo.

Lekarz może również zalecić pacjentce wykonanie badań prenatalnych – dzieje się tak, gdy zdjęcia USG pokazują możliwe nieprawidłowości anatomiczne lub kobieta jest w grupie ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną (jednym z kryteriów jest wiek powyżej 35. lat).
 

 

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

  • wysadzonafpowietrze | 30-05-2012 16:16:18

    Ja przyznać muszę ,że początki mojej pierwszej ciąży do dnia dzisiejszego znoszę bardzo ciężko. Od 4 tygodnia zaczęły mnie męczyć silne mdłości i wymioty o każdej porze dnia i nocy, schudłam 6 kg i...
  • Martus1990 | 20-09-2012 09:09:43

    Ja musze powiedzieć że jakbym nie wiedziała że objawy są normalne w ciąży to bym nie wiedziała ja od samego początku ciąży baaardzo dobrze się czuję oprócz bolących piersi nic mi nie jest
  • kaplusgie | 16-11-2013 09:52:51

    Moje samopoczucie troszke wraca do normy. Jestem w stanie wytrzymac do godziny 23 bez snu pierwsze tygodnie wygladaly zupelnie inaczej. W ciagu dnia spalam... no i koniec dnia o godzinie 20:00 albo...
  • izabel52 | 22-06-2017 12:44:54

    Witam :-)to moja druga ciąża po 10latach przerwy :-)obecnie 11 tydzień i wciąż czuję się zmęczona jakbym pracowała po 10 godz dziennie :-(do tego prawie wszystko mi śmierdzi...ale mdli mnie coraz m...

Kolejne tygodnie ciąży

  • Dwunasty tydzień ciąży

    Dziecku zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Wykształcają się też cebulki włosowe. Przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonów. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy....

    czytaj

  • Trzynasty tydzień ciąży

    8-centymetrowe dziecko zaczyna robić pierwsze miny. Marszczy czoło, robi „ryjki” ustami, wydyma policzki – ćwiczy mięśnie twarzy. Być może nawet właśnie po raz pierwszy ssie kciuk (jeśli przypadkiem trafi nim do buzi) – ten odruch będzie dziecku towarzyszył do samego...

    czytaj

  • Czternasty tydzień ciąży

    Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk. To już koniec...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj