12. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Nudności i zmęczenie powinny ustąpić

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecku zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Wykształcają się też cebulki włosowe. Przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonów. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy.
  Zdecydowanie zwiększa się ilość płynu owodniowego, a łożysko dostarcza dziecku coraz więcej składników odżywczych.

  Dobra wiadomość – twoje samopoczucie powinno się już poprawić. Zwykle w 12. tygodniu nudności i uczucie permanentnego zmęczenia ustępują.

  Jeśli jesteś szczupła, być może już widać, że się zaokrągliłaś. Jeśli do tej pory nie mówiłaś o swojej ciąży, znajomi i przyjaciele mogą się zacząć czegoś sami domyślać.

  Obniżenie ciśnienia krwi mogące być przycyzną zawrotów głowy lub nawet omdlenia – zwłaszcza podczas gwałtownej zmiany pozycji (np. podnoszenia się z krzesła).

Zdaniem Mamy

Zdaje się, że jesteś chłopczykiem!

12 tydzień ciąży. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy

Fot. Archiwum

12 tydzień ciąży. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy

Muszę przyznać, że brzuszek zaczyna lekko odstawać. Nic dziwnego, widziałam na USG dzidziusia sporych rozmiarów. Obraz był powiększony, żeby wszystko dokładnie zbadać i obejrzeć. Badanie trwało blisko 20 minut i towarzyszyło mu bicie serduszka. Twojego serduszka. Jesteś śliczny. Masz maluśkie rączki z paluszkami i nóżki ze słodkimi stópkami i główkę, taką kształtną i brzuszek i wszystko takie kochane.

A między nóżkami też coś masz… zdaje się, że jesteś chłopczykiem. Fragment nagrania z usg, na którym z boczku na boczek się przekręcasz, oglądałam już z tysiąc razy. I ciągle widzę, że „tam” coś jest. Wstępnie postawię więc na niebieskie ubranka. Ale nie powiem nikomu, że jesteś chłopcem, niech to pozostanie niespodzianką. Najważniejsze, że po spotkaniu z Tobą minęły wszystkie niepokoje. Widziałam przecież, że jesteś cały, zdrowy, cudowny…

 

 

12. tydzień ciąży to koniec trzeciego miesiąca ciąży. Kończy się też pierwszy trymestr, czas w którym ciąża narażona jest na największe ryzyko poronienia. Początek drugiego trymestru to czas, gdy zdecydowana większość kobiet, gnębionych do tej pory ciążowymi dolegliwościami, może zacząć cieszyć się ciążą – bez nudności i poczucia permanentnego zmęczenia.

 

Rozwój płodu. Dziesięć tygodni po zapłodnieniu długość płodu (CRL) to około 7 cm, a dziecko może ważyć nawet 19 gram. Na badaniu USG jeszcze tego nie zobaczysz, ale płód ma wykształcone zewnętrzne narządy płciowe (będą one jednak widoczne na zdjęciach USG dopiero za kilka tygodni, podczas badania „połówkowego”).

Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ciąży bardzo dużo się porusza, jednak ruchy dziecka nie są na tyle mocne, by kobieta mogła je odczuć (zwłaszcza w pierwszej ciąży). Dziecko potrafi ssać kciuk, reaguje też na bodźce zewnętrzne. Jest zdolne do odczuwania bólu.

Zmienia się buzia dziecka. Zdjęcia USG, wykonane w tym tygodniu, pokażą zaznaczoną linię noska, uwidacznia się też broda dziecka. Nadal bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Jeśli z jakichś powodów kobieta tego jeszcze nie zrobiła, bezwzględnie powinna odstawić wszelkie używki – alkohol, nikotynę i inne substancje, które mogą zakłócić rozwój płodu.

 

Objawy ciąży. To ten moment, w którym u większości kobiet ustępuje większość ciążowych dolegliwości znanych z pierwszego trymestru. Co prawda poranne nudności mogą się jeszcze utrzymywać – nawet do 18.-19. tygodnia ciąży, ale zwykle są dużo mniej intensywne. Sporo kobiet pisze na forach dla ciężarnych o powrocie apetytu – i to nie tylko na dziwne połączenia (np. boczek z dżemem), ale na codzienne potrawy.

Jednak jeszcze przed dwa, trzy tygodnie kobiecie może towarzyszyć uczucie zmęczenia i wyczerpania. Przełom trymestrów to wykształcanie się łożyska i spory wysiłek organizmu z tym związany. Dodatkowo już od 11. tygodnia ciąży możliwe są omdlenia – to również efekt tworzenia się i wzrostu łożyska. Organizm kobiety na skutek podejmowanego wysiłku rejestruje wahania poziomu cukru, które mogą powodować zawroty głowy lub właśnie omdlenia. Jak sobie radzić? Małe posiłki, jedzone częściej i unikanie cukrów prostych (które nakręcają wahania poziomu cukru we krwi) to w zasadzie jedyna metoda. Ważne jest też, by słuchać swojego organizmu i jeśli czujemy się źle, natychmiast usiąść i odpocząć.

Pod koniec pierwszego trymestru do ciążowych dolegliwości może dołączyć zgaga. Może, ale nie musi – bardzo dużo kobiet przechodzi przez ciążę nie doznając tego przykrego uczucia. Jeśli jednak do nich się nie zaliczasz (lub odczuwałaś zgagę jeszcze przed ciążą), koniecznie przeczytaj, jak w ciąży można walczyć ze zgagą. Najprostszy sposób to oczywiście właściwa dieta, unikanie pokarmów i napojów, które zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych.
 

 

Jesteś w ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

Oceń artykuł   

Komentarze

 • danaai | 21-10-2010 12:36:47

  kurcze no tak to juz jest, te hormony nas jakos rozwalają psychicznie hehe. musimy jakos dac rade, niebawem a własciwie juz po 12 tygodniu ciąży łozysko przejmuje prace wiekszosci hormonów ciążowyc...
 • Sympatyczna | 21-10-2010 13:07:44

  szczęśliwe mamuśki zapraszam na wątek mam majowych ----> ?51,296411,314042#msg-314042
 • Agula_1987 | 28-12-2010 20:48:33

  Witam przyszłe Mamusie! Ja teraz też jestem w 12 tygodniu mojej pierwszej ciąży ciągle przeszukuję internet, bo chcę wiedzieć wszystko o moim dzidziusiu. Narazie jeszcze go nie czuję, ale co wiec...
 • katrin38 | 17-10-2011 15:41:55

  Dzień dobry -zwracam się z zapytaniem gdzie można zamówic takie kołeczko(nie wiem jak sie to fachowo nazywa) do szybkiego obliczania terminu porodu ,wysokości ciazy-tygodni) itd-bardzo jest mi pot...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzynasty tydzień ciąży

  8-centymetrowe dziecko zaczyna robić pierwsze miny. Marszczy czoło, robi „ryjki” ustami, wydyma policzki – ćwiczy mięśnie twarzy. Być może nawet właśnie po raz pierwszy ssie kciuk (jeśli przypadkiem trafi nim do buzi) – ten odruch będzie dziecku towarzyszył do samego...

  czytaj

 • Czternasty tydzień ciąży

  Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk. To już koniec...

  czytaj

 • Piętnasty tydzień ciąży

  Martwisz się, że twoje dziecko rośnie, ale mało przybiera na wadze? Niepotrzebnie – składniki odżywcze w tym czasie są zużywane na rozwój wszystkich podstawowych układów i narządów, i na ćwiczenie nowych umiejętności. Za kilka tygodni u dziecka pojawi się tzw. biała tkanka...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj