Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

O co najczęściej pytają kobiety w ciąży, jeśli chodzi o seks?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Najczęściej pytają się czy w ogóle można uprawiać seks w ciąży, czy nie będzie to zagrożeniem dla ciąży oraz czy są pozycje niebezpieczne dla dziecka.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Mówię im, że w ciąży tak zwanej fizjologicznej, czyli zdrowej, nie ma żadnych przeciwwskazań do kochania się. Tłumaczę również, że to normalne, że większość kobiet ma ograniczone potrzeby seksualne w początkowym okresie ciąży, co jest związane ze złym samopoczuciem. Z kolei pod koniec ciąży też jest naturalne, że część pań nie ma już ochoty na seks, bo są ociężałe i zmęczone. Zalecam im też, żeby wstrzymały się przed współżyciem mniej więcej przez 6 ostatnich tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Już dawno bowiem odkryto, że w nasieniu mężczyzny są biologicznie czynne substancje (prostaglandyny), które powodują rozwieranie się szyjki macicy.

Radzę partnerom seks w ciąży w rozsądnych ilościach, bez szaleńczej aktywności, bo w czasie orgazmu u kobiety wydziela się hormon oksytocyny, który prowokuje skurcze macicy.

Jeżeli chodzi o pozycje, to na pewno komfortowo musi czuć się kobieta, seks musi być bez stresu. Niekorzystna w trzecim trymestrze jest pozycja klasyczna, bo gdy kobieta leży na plecach, to macica uciska żyły w brzuchu i kobieta mdleje, a wtedy dzidziuś nie czuje się dobrze, bo krew nie dochodzi do łożyska.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj