10. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Korzystaj z leków po konsultacji z lekarzem

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie


    To już nie zarodek, tylko płód – bardziej dojrzały, odporny na zewnętrzne czynniki. Dziecku w dużo mniejszym stopniu niż w pierwszych tygodniach zagrażają zażywane przez ciebie leki, czy twoje infekcje. Ale oczywiście – żadnej nie możesz lekceważyć, na żadnym etapie ciąży! Jeśli np. jesteś przeziębiona, masz infekcję wirusową – lecz się, i to nie tylko domowymi sposobami. Paracetamol czy większość leków uśmierzających ból gardła są bezpieczne dla dziecka. Unikaj natomiast leków homeopatycznych i ziół. Choć uchodzą za bezpieczne, ich działanie na płód nie zostało przebadane – więc lepiej zaufaj konwencjonalnym metodom leczenia. Zaufaj lekarzom – często nieleczona infekcja jest o wiele groźniejsza dla dziecka, niż znane, przebadane leki.

    Rozwój dziecka w 10. tygodniu ciąży

    Twoje dziecko wielkością przypomina już niedużą śliwkę. Waży pięć gram, i przypomina miniaturkę człowieka. Widać już wyraźnie palce u rąk. Powieki są sklejone, więc jeśli zobaczysz dziecko na monitorze – będziesz myślała, że śpi. Cały czas rozwijają się narządy wewnętrzne – płuca, żołądek, jelita. Serce dziecka jest już ukształtowane.

    Wizyta u ginekologa w dziesiątym tygodniu ciąży

    Najpóźniej około 10. tygodnia ciąży udaj się do ginekologa. To właściwy moment na założenie karty ciąży i zrobienie badań – m.in. morfologii krwi, badania ogólnego moczu, grupy krwi i badania w kierunku obecności przeciwciał. Ważne! Zaświadczenie o grupie krwi powinnaś wpiąć do książeczki ciąży – i mieć te dokumenty zawsze przy sobie.

    Przy każdej wizycie lekarz sprawdzi ile ważysz, przeprowadzi badanie ginekologiczne, dokona pomiaru ciśnienia tętniczego. W ciąży ciśnienie tętnicze powinno się obniżyć – jeśli utrzymuje się w normie, lub jest nieznacznie podwyższone, lekarz zapewne zleci ci dokonywanie pomiarów w domu.

    Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania – rozmawiaj z lekarzem. Zwykle jeśli ciąża przebiega prawidłowo, do ginekologa powinnaś zgłaszać się co 3 - 4 tygodnie. Po 34. tygodniu częściej– co 2 tygodnie.

Zdaniem Mamy

Z każdym problemem do lekarza!

10 tydzień ciąży. Twoje dziecko wielkością przypomina już niedużą śliwkę. Waży pięć gram, i przypomina miniaturkę człowieka. Widać już wyraźnie palce u rąk.

Fot. Archiwum

10 tydzień ciąży. Twoje dziecko wielkością przypomina już niedużą śliwkę. Waży pięć gram, i przypomina miniaturkę człowieka. Widać już wyraźnie palce u rąk.

Jakieś brzydkie upławy mi się pojawiły. Niepokój ogromny. Na balu ostatkowym bawiliśmy się tylko do północy i się nie forsowałam, więc to chyba nie ze zmęczenia. Dopiero wizyta u lekarza mnie uspokoiła. Pojawiłam się w gabinecie szybciej, niż było to zaplanowane, ale żadnych niepokojących objawów w ciąży nie można bagatelizować. Lekarz mnie uspokoił, wszystko w porządku, nawet serduszka udało się posłuchać. Cudowny, miarowy dźwięk, prawie jak śpiew, mokre oczy miałam, mogłabym tak leżeć i słuchać.

A upławy to tylko drobna infekcja, może drożdże, może grzyby. Na początek przepisał mi doktor globulki – powinny pomóc w ciągu kilku dni, jeśli nie pomogą – mam wrócić do gabinetu. Korzyść z wizyty też taka, że mam już kartę ciąży, gdzie czarno na białym stoi, że spodziewam się dziecka. Niby kartka papieru, a cieszy. To już ćwiartka ciąży za nami.

 

Badanie USG. Między 10. a 14. tygodniem ciąży lekarz musi wykonać badanie USG, w którym oceni m.in. grubość fałdu karkowego, które informuje o ryzyku obecności zespołu Downa. Jeśli są podstawy do niepokoju, lekarz wystawia skierowanie na dalsze badania prenatalne. To też zwykle pierwszy moment, kiedy przyszła mama lub rodzice widzą na monitorze zdjęcia dziecka. Lekarz dokona też pomiarów płodu i na ich podstawie określi, który to tydzień ciąży. Zdarza się, że wiek ciąży według ostatniej miesiączki (OM) różni się od tego, określonego na podstawie badania USG, ale zwykle nie więcej niż o tydzień, maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli kobieta nie jest w stanie podać daty ostatniej miesiączki (co zdarza się przy zaburzeniach miesiączkowania), wiek ciąży określony na podstawie badania USG jest wiążący np. przy decyzjach o planowym cesarskim cięciu.

 

10. tydzień ciąży to czas, w którym brzuch przyszłej mamy nie jest jeszcze bardzo widoczny, ale kobieta może mieć problemy z założeniem dopasowanych ubrań. To zdecydowanie nie jest jeszcze pora na wymianę garderoby na ciążową, natomiast warto nosić rzeczy luźniejsze, koniecznie z naturalnych włókien. Pierwszy trymestr, zwłaszcza jego ostatnie tygodnie, to również czas powiększania biustu. Ciężarna powinna odwiedzić sklep z bielizną i dobrać nowy biustonosz tak, by właściwie spełniał swoje funkcje. Biust może powiększyć się w tym czasie nawet o dwa rozmiary! Jego właściwy dobór ważny jest nie tylko dla urody, ale też dla zdrowia kobiety. Inne objawy ciąży na tym etapie zanikają – mdłości powoli ustępują, zwykle też kobieta nie odczuwa aż takiego zmęczenia i senności jak między 6. a 8. tygodniem ciąży.

 

10. tydzień ciąży to ostatni moment na pierwszą wizytę u lekarza, który będzie prowadził ciążę – jeśli przyszła mama chce otrzymać jednorazowy zasiłek po urodzeniu dziecka, czyli tzw. becikowe. Od 1 stycznia 2012 r. do otrzymania tego zasiłku w wysokości tysiąca złotych jest wymagane zaświadczenia lekarskie o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży - do porodu. Na zaświadczeniu muszą być odnotowane trzy wizyty u lekarza – minimum jedna w każdym trymestrze ciąży. Zaświadczenie musi być wystawione na specjalnym formularzu. Zaświadczenie potwierdza fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa - w każdym trymestrze ciąży. Musi zostać wypisane na specjalnym formularzu.

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

  • bogumilka | 16-02-2015 14:45:45

    Hej dziś właśnie zaczyna się 10 tydzień jestem strasznie podekscytowana. To moja 1 ciąża mam nadzieje ze wszystko będzie wporzadku.
  • IT9w8 | 10-09-2016 21:27:59

    [Hejka wszystkim 10 tyd.sie zaczyna super
  • madziula197 | 30-11-2016 12:34:53

    U nas 10 tydzień jesteśmy po wizycie i fasolka ma 2,5 cm a juz brzusio mi rośnie ,moze dlatego ze to 4 ciąża ale jest wszystko ok pozdrawiam wszystkie mamuśki
  • Semilla | 25-02-2018 17:11:13

    Już 10tydzien widzialam swoje maleństwo 29,5mm.czuję się dobrze i cieszę się tym stanem

Kolejne tygodnie ciąży

  • Jedenasty tydzień ciąży

    Dziecko mierzy już 5-6 cm. Coraz lepiej przez cienką skórę widać jego naczynia krwionośne. Uwidacznia się szyja (główka już nie jest przyklejona do tułowia). U chłopców coraz bardziej widoczne stają się narządy płciowe (u dziewczynki stanie się to za kilkanaście dni)....

    czytaj

  • Dwunasty tydzień ciąży

    Dziecku zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Wykształcają się też cebulki włosowe. Przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonów. Jeszcze tego nie poczujesz – ale twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Mocniejszy ucisk dłoni na brzuch wywołuje gwałtowne ruchy....

    czytaj

  • Trzynasty tydzień ciąży

    8-centymetrowe dziecko zaczyna robić pierwsze miny. Marszczy czoło, robi „ryjki” ustami, wydyma policzki – ćwiczy mięśnie twarzy. Być może nawet właśnie po raz pierwszy ssie kciuk (jeśli przypadkiem trafi nim do buzi) – ten odruch będzie dziecku towarzyszył do samego...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj