Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Różne wycieki z piersi

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Fot. BE&W

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

To, że dla rozwoju i zdrowia dziecka najlepszy jest pokarm mamy, i że kobiety które karmią piersią rzadziej chorują na raka piersi, jest wystarczającym argumentem za przystawianiem dziecka do piersi. Wiele matek stara się robić to jak najdłużej. Nawet kobiety z implantami piersi (po operacji plastycznej). Ale też w pewnym momencie muszą podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią. Tylko jak to zrobić?

 

Naturalne metody

- Hamowanie laktacji w sposób naturalny trwa dłużej niż za pomocą środków farmakologicznych. To jak długo trwa, zależy też od obfitości laktacji u kobiety, wielkości gruczołów i działania przysadki mózgowej. Jeśli kobieta z jakiś względów zdecyduje się zakończyć karmienie i jest na to psychicznie przygotowana, powinna zacząć od wydłużania przerw między karmieniami i za każdym razem nie do końca opróżniać piersi - mówi Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnictwa. – Mechanizm wydzielania pokarmu jest związany z częstością karmienia i z pobudzaniem brodawki sutkowej. Jeśli dziecko będzie rzadziej niż dotąd pobudzało brodawkę sutkową matki , a kanaliki mlekowe gruczołu piersiowego nie będą do końca opróżniane, bo opróżnianie jest bodźcem pobudzającym laktację, ilość pokarmu będzie stopniowo się zmniejszać – mówi lekarka.

Czyli zamiast w ciągu dnia karmić dziecko np. sześć razy, należy tylko trzy razy na dzień przystawiać je do piersi i na krócej.
Między karmieniami, za pomocą dobrze dopasowanego i solidnie podtrzymującego stanika, trzeba podnieść piersi, by nie było miejsca do napływania mleka.

 

Niektóre metody babuni wciąż dobre

- Dawniej elastycznym szerokim bandażem owijano piersi (bez ugniatania ich!) na 24-36 godzin. Po tym czasie ściągano bandaż, by umyć się, sprawdzano brodawkę, czy nie robią się wokół niej guzki, po czym ponownie zakładano bandaż. Wiem, że i teraz niektóre kobiety tę metodę stosują. I w zasadzie nie ma przeciwwskazań – mówi lekarka. – Picie napojów z mięty czy szałwi może ograniczyć napływ pokarmu. Ale już zmniejszanie ilości płynów czy owoców i warzyw, zawierających dużo soku, co też dawniej zalecały seniorki rodu, nie wpływa na laktację – mówi dr Derwisz. – Jedynie picie herbaty z mlekiem, może pobudzać laktację. Inne płyny – nie.

Innym domowym sposobem stosowanym podczas zatrzymywania laktacji jest przykładanie do piersi białej, stłuczonej i zmrożonej kapusty. – Kapustę używamy nawet w szpitalu – przyznaje ginekolog. – To środek naturalny, działający chłodząco i przynoszący ulgę przy bolesności czy niewielkim obrzęku piersi, albo w początkach stanu zapalnego piersi, co przy zatrzymywaniu laktacji też może się zdarzyć. Po karmieniu nie zaszkodzą więc okłady albo zimny prysznic, by obkurczyć naczynia krwionośne i łagodzić stany zapalne. Jeśli jednak mleko zastaje się i nie daje odciągnąć, pojawia się obrzęk piersi, zaczerwienienie, a do tego dreszcze i wysoka gorączka, raczej bez lekarza i antybiotyku się nie obejdzie – przestrzega dr Derwisz. – Trzeba też pamiętać, że w każdym momencie może dojść do stanu zapalnego piersi, także po ustaniu laktacji. Wystarczy, że do kanalików mlekowych dostaną się bakterie.


W zanikaniu pokarmu bardzo ważny jest czynnik psychogenny. Jeśli pacjentka nie chce karmić dziecka, to będzie mieć tego pokarmu mniej i szybciej zaniknie.

 

Leki antylaktacyjne

Farmakologicznie hamowanie laktacji jest szybkie: po prostu się ją przerywa. Jednak powrót do fizjologii trwa do 6 tygodni, a organizm po silnej laktacji i mocnym działaniu hormonów, które stymulują wytwarzanie pokarmu, przeżywa pewien rodzaj wstrząsu, co może zaburzyć miesiączkowanie, a także spowodować złe samopoczucie kobiety. Problemy te są jednak sporadyczne, dotyczą niewielkiej liczby kobiet.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: blondii1985, Justyna94.

Komentarze

  • gosiunia89 | 27-02-2015 17:00:49

    Ja powiem szczerze od kiedy zaszłam w ciąże założyłam że będę karmić piersią jeśli oczywiście będę miała pokarm.Owszem miałam taki nawał pokarmu ale niestety pokarm był za słaby.Dziecko się denerwowało i przy okazji ja.Stwierdziłam że jeśli dziecko się nie najada to po co się męczyć na wizycie kontrolnej pierwszej po porodzie poprosiłam o tabletki hamujące laktacje.
  • chanel | 08-03-2015 10:56:11

    Warto karmić, piersią, jeśli jest to świadoma decyzja mamy to zawsze warto. Ja się wspomagałam Lactosanem, żeby zwiększyć laktację i dla mnie jest super bo to same zioła, więc są bezpieczne.
  • donnavito | 05-10-2015 22:52:57

    to bardzo okrutne,ze zmusza sie matke do zaprzestania karmienia piersia, wysylając ją do pracy max. po roku, niby mozna odciagac ale się nie da, dojazd do pracy i praca to ok. 10 godzin, brak warunkow do odciagania bo gdzie? we wspólnej łazience? brak lodówki do przechowywania...starszne
  • anulciapolozna | 21-06-2019 11:47:19

    przy zatrzymaniu laktacji warto sięgnąć po sprawdzone środki na laktację, np. prolaktan... ostatnio zapoznałam się z wyniki ogólnopolskiego badania, dotyczącego karmienia piersią (#) i to on był najczęściej polecany przez młode mamya co ważne, wiem też po sobie (trzymiesięczny maluch), że działa i można nim szybko poprawić laktację (zawiera słód jęczmienny i inne naturalne składniki).

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj