Dziecku z alergią należy maksymalnie ograniczyć kontakt z silnymi alergenami. Mieszkanie, a przede wszystkim pokój malucha musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.
Uwaga na pluszaki i żywe zwierzęta
W pokoiku dziecka na pewno nie mogą zadomowić się pluszaki. Bardzo łatwo zbiera się na nich kurz. Te ulubione, z którymi trudno się będzie maluchowi rozstać trzeba prać raz w tygodniu, wymrażać w zamrażarce i wietrzyć. Po wymrożeniu, warto jednak wypłukać zabawki w wodzie, by zmyć pozostałości roztoczy. Pluszaki zamiast na odsłoniętych półkach, lepiej ułożyć w oszklonym regale lub schować do drewnianej skrzyni. Nie będą narażone na nadmierne zakurzenie. Również książki powinno się trzymać w oszklonej biblioteczce, by mniej się kurzyły i raz w tygodniu przecierać je wilgotną szmatką. Kosz na śmieci niech stoi w kuchni, ukryty w szafce i na bieżąco opróżniany. W mieszkaniu alergika nie powinno być zwierząt. Alergie może wywołać kot, pies, ptaki, a najczęściej sierść chomika czy świnki morskiej. — Decyzję o zakupie zwierzątka lepiej skonsultować z lekarzem — dodaje specjalistka.
Odkurzać należy codziennie
Jednak mając w domu małego alergika, najważniejsze to często i bardzo starannie sprzątać. — Do sprzątania należy używać delikatnych, pozbawionych intensywnej woni środków, które mogą powodować podrażnienie układu oddechowego u dziecka — radzi alergolog. Ważne jest, aby dziecko nie przebywało w pokoju w trakcie sprzątania, wówczas uniknie kontaktu z alergenami. Nie należy sprzątać późnym wieczorem, ponieważ poruszone cząstki kurzu będą unosić się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin, a śpiące dziecko będzie je wdychało. Codzienne odkurzanie i wycieranie na mokro podłóg powinny być rytuałem rodzica. Codziennie powinno się także na mokro wycierać kurz z mebli, ze ścian i z kaloryferów. Gdy zaczyna się sezon grzewczy zgromadzony pomiędzy żeberkami grzejnika kurz unosi się i atakuje alergika. Raz w tygodniu warto wytrzeć ramy obrazów, luster, framugi, szczyty szafek, wymyć plastikowe zabawki, wyprać pluszaki. Co kilka miesięcy należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni bawełniane dywaniki, które w odróżnieniu od wełnianych dywanów są właściwszym zabezpieczeniem podłogi w pokoju uczuleniowca. Do mieszkania można kupić filtry powietrza usuwające alergeny. Trzeba też wiedzieć, że nikomu nie wolno palić przy dziecku, które ma alergię.