Infekcjom układu moczowego lepiej zapobiegać niż je leczyć. Gdy się pojawią są uciążliwe, a późno rozpoznane mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.
Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Jednym z jego zadań jest produkcja, gromadzenie i wydalanie moczu. Jeśli dojdzie do zakażenia (wnikną i namnożą się bakterie takie jak np. pałeczka okrężnicy czy paciorkowiec kałowy lub wirusy czy grzyby), błona śluzowa reaguje powstaniem stanu zapalnego.
— Na zakażenia układu moczowego częściej narażone są dziewczynki ze względu na budowę anatomiczną. Ich krótka cewka moczowa ułatwia wnikanie bakterii. Wyjątkiem jest wiek niemowlęcy, kiedy to częściej chorują chłopcy. Jedną z przyczyn jest częstsze występowanie u płci męskiej wad układu moczowego — mówi dr n. med. Katarzyna Jobs, pediatra z Centrum Medycznego Lux Med przy ul. Chmielnej w Warszawie.
U dzieci powyżej 8. roku życia najczęściej zakażenie lokalizuje się w obrębie cewki moczowej i pęcherza. Pojawia się częstomocz i skąpomocz, co oznacza częste oddawanie małych porcji moczu, pieczenie w trakcie sikania, a także bóle podbrzusza.
Zmieniona barwa moczu i zapachu
Starsze dziecko zasygnalizuje, gdy podczas siusiania zacznie odczuwać pieczenie, u malucha trudniej stwierdzić, co może mu dolegać, bo objawy zakażenia układu moczowego nie są charakterystyczne. — Jeśli malec gorączkuje, jego mocz zmienił barwę i zapach, nie ma apetytu, ma biegunkę, jest niespokojny, gorzej przybiera na wadze, to znak, że mogło dojść do zakażenia układu moczowego. Czasem można zauważyć zaczerwienienie wokół cewki moczowej. Konieczna jest wizyta u lekarza. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, by zapobiec rozszerzeniu się zakażenia na górną część układu moczowego — mówi lekarka.
Antybiotyki i środki odkażające drogi moczowe
By potwierdzić infekcję, wykonuje się badania laboratoryjne moczu (ogólne oraz bakteriologiczne). W leczeniu podaje się antybiotyki lub środki odkażające drogi moczowe, by infekcja nie rozprzestrzeniła się na nerki. U małych dzieci często dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. — Najmłodszych pacjentów, u których zakażenie częściej przybiera postać uogólnioną, leczy się w szpitalu podając antybiotyki dożylnie, a u starszych pacjentów, w przypadku ciężkich zakażeń, rozpoczynamy leczenie lekiem dożylnym, po kilku dniach podaje się doustnie — mówi dr Jobs. Leczenie trwa zwykle około 10 dni, potem przez jakiś czas podaje się profilaktycznie lek odkażający drogi moczowe.
Zapalenie układu moczowego: leczenie
Jeśli dziecko ma objawy zapalenia pęcherza, czekając na wizytę u lekarza, można próbować łagodzić dolegliwości. — Zaleca się obfite pojenie dziecka. Wiąże się to z częstszym i niestety bolesnym oddawaniem moczu, ale dużo pijąc wypłukujemy bakterie z dróg moczowych — mówi pediatra. Polecane są także nasiadówki z naparem ciepłego rumianku. Należy zaparzyć rumianek i przelać go do miski. Gdy nieco ostygnie, sadzamy dziecko (bez bielizny) na kilkanaście minut do ciepłego naparu. Ponadto należy często podmywać malucha ciepłą wodą oraz często zmieniać bieliznę i pieluszki. Uwaga! Nie podmywamy dzieci płynem do higieny intymnej, przeznaczonym dla dorosłych. Są w aptekach płyny tylko dla dzieci.
donnavito | 25-01-2015 23:09:09
GabaBaba26 | 01-02-2015 21:39:04
mikaa997 | 27-02-2015 15:47:32