Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Objawy i leczenie

Gdy piecze podczas siusiania

Infekcjom układu moczowego lepiej zapobiegać niż je leczyć. Gdy się pojawią są uciążliwe, a późno rozpoznane mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Dziecko z objawami zapalenia pęcherza należy często poić, by często sikało i w ten sposób wypłukiwało bakterie z dróg moczowych.

Fot. iStockphoto

Dziecko z objawami zapalenia pęcherza należy często poić, by często sikało i w ten sposób wypłukiwało bakterie z dróg moczowych.

 

Jak zapobiegać infekcjom dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych mogą być objawem wad układu moczowego. — W przypadku schorzeń dotyczących cofania się moczu z pęcherza w górę do moczowodów lub nerek bądź jego zalegania w układzie moczowym, zakażenia mają tendencję do nawracania. Jest to sytuacja niebezpieczna, gdyż infekcje tego typu zwiększają ryzyko uszkodzenia nerek. Dlatego zdiagnozowane choroby dróg moczowych należy leczyć — mówi lekarka.

Jeśli już raz pojawi się zapalenie pęcherza, może zdarzać się w przyszłości. Trzeba być czujnym, bo czasem nie daje pełnych objawów i zdarza się, że pozostaje nierozpoznane. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad zapobiegających występowaniu choroby.

— Po pierwsze trzeba dbać o higienę intymną. Dziewczynki należy codziennie podmywać od przodu ku tyłowi, by nie przenosić bakterii z okolic odbytu. U chłopców mycie prącia powinno odbywać się po bardzo delikatnym odciągnięciu napletka, tak by nie spowodować nawet małego pęknięcia błony śluzowej. Po drugie, nie wolno pozwolić, by dzieci biegały w mokrych majteczkach. Jeśli popuszczą mocz, należy zmienić bieliznę, a niemowlętom często zmieniać pieluchy. Po trzecie, zakładać przewiewną bawełnianą bieliznę i nie dopuszczać do wyziębienia okolic intymnych. Zapaleniu pęcherza sprzyjają zmiany temperatury, dlatego należy tak ubierać malca, by miał ciepło w pupę i nie pozwalać, by siadał na zimnych powierzchniach czy wysychał w mokrym kostiumie kąpielowym — radzi dr Katarzyna Jobs.

Źródłem zakażenia może być także korzystanie ze wspólnych ręczników. Infekcjom sprzyja mała ilość przyjmowanych płynów z czym wiąże się nadmierne zagęszczenie moczu, a potencjalne bakterie nie są wypłukiwane z dróg moczowych. Przyczyną zakażenia grzybiczego może być kuracja antybiotykiem, stąd rozsądnie jest łączyć jego podawanie ze stosowaniem działających osłonowo probiotyków.

 

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania

Mocz powinien być pobrany rano, do jałowego pojemnika (do kupienia w każdej aptece). Dziecko należy najpierw podmyć starannie wodą, okolicę krocza można następnie przemyć roztworem rivanolu. Do podstawionego podczas siusiania pojemnika najlepiej złapać tak zwany środkowy strumień moczu, czyli odczekać chwilkę, aby pierwsze krople moczu spłukały cewkę moczową. Pojemnik należy szybko zakręcić.

Trudności pojawiają się przy próbach pobrania moczu od niemowlaków. W aptekach dostępne są plastikowe woreczki dla chłopców i dziewczynek, które przykleja się na skórę według instrukcji dołączonej do opakowania. Gdy dziecko odda mocz, zawartość należy ostrożnie przelać do jałowego pojemnika, uważając by nie wylać moczu przy odklejaniu woreczka. Okolicę, gdzie przyklejamy woreczek należy uprzednio umyć i starannie osuszyć

 

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Wagus, emro.

Komentarze

  • donnavito | 25-01-2015 23:09:09

    Objawem infekcji ukladu moczowego moze być nadmierne ulewanie pokarmu.
  • GabaBaba26 | 01-02-2015 21:39:04

    Córeczka strasznie płakała przy siusianiu a że robiła już na nocnik widziałam ile była w stanie wysiusiać i jak wygląda jej mocz, a więc potrafiła nasiusiać parę kropel dość intensywnego śmierdzącego moczu. Lekarz zalecić robić nasiadówki na które córeczka nie dała się w żaden sposób namówić. Leczenie antybiotykiem dopiero pomogło.
  • mikaa997 | 27-02-2015 15:47:32

    u chłopców infekcja często obiajwia się też zaczerwienieniem na samym czubku penisa.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: nocnik, infekcja, gorączka, choroby, bakterie, badania, antybiotyki

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj