Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lek stosowany w terapii moczenia nocnego nadal nierefundowany

Co miesiąc 200 zł na lek dla dziecka, to dla wielu rodzin zbyt wiele

Niedawno informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w sprawie moczenia nocnego, choroby która ciągle bywa lekceważona – również przez lekarzy. Ciągle nie ma jednak decyzji o refundowaniu leku, który w niektórych przypadkach jest jedyną skuteczną formą leczenia.

Chodzi o lek desmopresyna. Miesięczna kuracja tym preparatem – obecnie ze 100 proc. odpłatnością – to koszt ok. 200 złotych, zaś leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Takie sumy sprawiają, że farmakoterapia dla wielu rodzin jest po prostu niedostępna.

O to, by potrzebujące leku dzieci miały do niego dostęp, stara się m.in. Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci. Od dłuższego czasu problem refundacji leku jest podnoszony podczas rozmów i spotkań w Ministerstwie Zdrowia. Ministerstwo rozpoczęło nawet procedurę umieszczenia leku na liście refundacyjnej. Desmopresyna ma pozytywną ocenę merytoryczną, producent spełnił wszystkie ustawowe kryteria, prowadził również zaawansowane negocjacje dotyczące ceny leku. Jednak mimo że Komisja Ekonomiczna (organ, który przedstawia ministrowi rekomendację co do wpisania leku na listę refundacyjną) wydała – niemal jednogłośnie decyzję pozytywną, minister nie zaakceptował tej uchwały i desmopresyna nadal jest lekiem pełnopłatnym.

Moczenie nocne dotyczy w Polsce kilkuset tysięcy dzieci, ale w zdecydowanej większości przypadków stosowane są niefarmakologiczne metody leczenia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, przedszkole, nocnik, moczenie nocne, leki

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj