Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Menstruacja. Bolesna, zbyt obfita lub zbyt skąpa, nieregularna

Miesiączka w ciąży jest możliwa!

Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: mechaniczne rozciągnięcie mięśnia macicy sprawia, że nie wraca on do kondycji sprzed porodu, co ułatwia przepływ krwi, no i układ hormonalny jest w pełni dojrzały.

Aspiryna, która działa atnyprostaglandynowo albo lek no-spa zmniejszają ból menstruacyjny. Niektóre kobiety doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Fot. iStockphoto

Aspiryna, która działa atnyprostaglandynowo albo lek no-spa zmniejszają ból menstruacyjny. Niektóre kobiety doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Miesiączkowanie, czyli złuszczanie się śluzówki jamy macicy pod wpływem hormonów jest na ogół dowodem braku zapłodnienia i towarzyszy kobiecie przez większość życia. Granice rozpoczęcia dojrzewania są bardzo indywidualne dla każdej kobiety, podobnie jak wiek zanikania miesiączki, który rozpoczyna się u niektórych około 45. roku życia, u innych nieco później - zdarza się, że i 58- latka miewa okres. Także przebieg miesiączki każdej kobiety jest inny: niektóre mają cykl długi, inne krótki, krwawienie obfite lub skąpe, liczbę dni okresu różną od 2-7dni, bolesność dużą lub niezauważalną. Pewne odstępstwa od tzw. normy, zawsze jednak warto skonsultować ze specjalistą ginekologiem i to na każdym etapie życia.

 

Dlaczego boli?

 

- Za bolesność miesiączki odpowiedzialne są głównie prostaglandyny (grupa hormonów) - mówi Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. – Wzrost stężenia estradiolu (estrogen) w II fazie cyklu miesiączkowego powoduje wzrost stężenia prostaglandyn, odpowiedzialnych za wystąpienie bólu menstruacyjnego.
Prostaglandyny powodują skurcze mięśni gładkich macicy. Ból występuje szczególnie u dziewcząt i młodych kobiet, które mają cykle bezowulacyjne, podczas których wydziela się mała ilość estrogenów i nie pojawia się progesteron (albo hormon ten ma niskie stężenie).

Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: kanał szyjki macicy jest bardziej poszerzony (o kilka milimetrów), luźniejszy, co ułatwia przepływ krwi. Drugą przyczyną są hormony. Organizm po pierwszej ciąży staje się bardziej dojrzały hormonalnie, bo „zadziałały” wszystkie hormony: estrogeny, progesteron, prostaglandyny. Dolegliwości bólowe są mniejsze, bo działanie hormonów powoduje, że prostaglandyny wydzielają się w mniejszej ilości - wyjaśnia lekarka.

Wszystkie gruczoły dokrewne hormonalne dojrzewają – także np. tarczyca, która ma również wpływ na miesiączkowanie. Jeśli jest nadczynna, albo niedoczynna może spowodować zaburzenia miesiączkowania. Jeśli wszystkie gruczoły dokrewne, które produkują hormony dojrzeją i współdziałają, kobieta nie odczuwa już tak intensywnych bólów jak przed ciążą – tłumaczy Komnata -Gajda.

 

Aspiryna i zwykła poduszka

 

Mniejszym czy większym bólom menstruacyjnym można jednak próbować zaradzić. – Warto zażyć aspirynę, która działa atnyprostaglandynowo, blokuje produkcję hormonów, albo lek no-spa. Niektóre pacjentki doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Do bolącego podbrzusza można też przyłożyć zwykłą poduszkę (ale nie elektryczną!). Chodzi bowiem tylko o lekkie podgrzanie podbrzusza, tak, aby kobiecie było ciepło, ale nie gorąco. Uwaga! Zbytnie nagrzanie brzucha zwiększa krwawienie! Naczynia mają się nie obkurczać a rozkurczać – podkreśla ginekolog.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joannaeich | 13-12-2014 15:38:45

  po porodzie pierwszym unormowały się, nie są aż tak bolesne
 • Modzelka8 | 23-02-2015 17:47:08

  Ja miałam przed porodem bolesne, obfite miesiączki, oczywiście nieregularne. Niestety po porodzie jest jeszcze gorzej! Czasami myślę, że się wykrwawię, jestem strasznie osłabiona, czasami zdarza mi się zemdleć. Byłam u ginekologa i jest wszystko ok, nie wiem czemu tak się dzieje. Nie mogę nawet brać silnych tabletek po karmię. Kiedyś pomagał mi Ketonal
 • Doris85 | 03-04-2015 10:28:31

  Przed ciaza mialam bolesne obfite miesiaczki i bardzo nieregularne. Dopiero leczenie hormonalne tarczycy i problemow ginekologicznych w tym samym czasie pomogło wyregulowac cykl. Mam nadzieje, ze po porodzie wszystko sie szybko unormuje.
 • Barbara70 | 02-07-2019 09:43:08

  Mój lekarz polecił mi taki schemat działania przy bólach miesiączkowych. Monitoruje sobie dni płodne za pomocą testera owulacji afrodyta, wiem kiedy mam owulację i kiedy mniej więcej będę miała okres, wówczas wcześniej biorę tabletki przeciwzapalne aby zmniejszyć wydzielanie hormonów odpowiadających za skurcze, a w pierwszy dzień cyklu biorę rozkurczowe. Działa i nie boli

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj