Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: mechaniczne rozciągnięcie mięśnia macicy sprawia, że nie wraca on do kondycji sprzed porodu, co ułatwia przepływ krwi, no i układ hormonalny jest w pełni dojrzały.
Miesiączkowanie, czyli złuszczanie się śluzówki jamy macicy pod wpływem hormonów jest na ogół dowodem braku zapłodnienia i towarzyszy kobiecie przez większość życia. Granice rozpoczęcia dojrzewania są bardzo indywidualne dla każdej kobiety, podobnie jak wiek zanikania miesiączki, który rozpoczyna się u niektórych około 45. roku życia, u innych nieco później - zdarza się, że i 58- latka miewa okres. Także przebieg miesiączki każdej kobiety jest inny: niektóre mają cykl długi, inne krótki, krwawienie obfite lub skąpe, liczbę dni okresu różną od 2-7dni, bolesność dużą lub niezauważalną. Pewne odstępstwa od tzw. normy, zawsze jednak warto skonsultować ze specjalistą ginekologiem i to na każdym etapie życia.
Dlaczego boli?
- Za bolesność miesiączki odpowiedzialne są głównie prostaglandyny (grupa hormonów) - mówi Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. – Wzrost stężenia estradiolu (estrogen) w II fazie cyklu miesiączkowego powoduje wzrost stężenia prostaglandyn, odpowiedzialnych za wystąpienie bólu menstruacyjnego.
Prostaglandyny powodują skurcze mięśni gładkich macicy. Ból występuje szczególnie u dziewcząt i młodych kobiet, które mają cykle bezowulacyjne, podczas których wydziela się mała ilość estrogenów i nie pojawia się progesteron (albo hormon ten ma niskie stężenie).
Bolesne miesiączki często mijają po pierwszym porodzie, z dwóch powodów: kanał szyjki macicy jest bardziej poszerzony (o kilka milimetrów), luźniejszy, co ułatwia przepływ krwi. Drugą przyczyną są hormony. Organizm po pierwszej ciąży staje się bardziej dojrzały hormonalnie, bo „zadziałały” wszystkie hormony: estrogeny, progesteron, prostaglandyny. Dolegliwości bólowe są mniejsze, bo działanie hormonów powoduje, że prostaglandyny wydzielają się w mniejszej ilości - wyjaśnia lekarka.
Wszystkie gruczoły dokrewne hormonalne dojrzewają – także np. tarczyca, która ma również wpływ na miesiączkowanie. Jeśli jest nadczynna, albo niedoczynna może spowodować zaburzenia miesiączkowania. Jeśli wszystkie gruczoły dokrewne, które produkują hormony dojrzeją i współdziałają, kobieta nie odczuwa już tak intensywnych bólów jak przed ciążą – tłumaczy Komnata -Gajda.
Aspiryna i zwykła poduszka
Mniejszym czy większym bólom menstruacyjnym można jednak próbować zaradzić. – Warto zażyć aspirynę, która działa atnyprostaglandynowo, blokuje produkcję hormonów, albo lek no-spa. Niektóre pacjentki doznają ulgi po ibuprofenie czy ibumaksie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.
Do bolącego podbrzusza można też przyłożyć zwykłą poduszkę (ale nie elektryczną!). Chodzi bowiem tylko o lekkie podgrzanie podbrzusza, tak, aby kobiecie było ciepło, ale nie gorąco. Uwaga! Zbytnie nagrzanie brzucha zwiększa krwawienie! Naczynia mają się nie obkurczać a rozkurczać – podkreśla ginekolog.