Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

Wysypka, zgrzytanie zębami, ból brzucha - to mogą być robaki!

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Fot. iStockphoto

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

 

Jak się leczy lambliozę?

Postępowanie jest takie samo jak przy leczeniu innych robaczyc: przede wszystkim leczymy całą rodzinę dziecka. Ponieważ jaja pasożytów przenoszą ludzie, aby przerwać ten łańcuch zakażenia trzeba leczyć całą rodzinę. Warto przeprowadzić badania diagnostyczne wszystkich członków rodziny mieszkających z dzieckiem.

Infekcje pasożytnicze nawracają, jeśli rodzina nie przestrzega zasad higienicznych albo, gdy leczyła tylko dziecko, a reszta rodziny sprawę zbagatelizowała i nie zażywała lekarstw i nie przestrzegała zasad higienicznych. Przy czym warto pamiętać, że lekarstw przeciwko pasożytom nie można podawać kobietom w ciąży i dzieciom poniżej drugiego roku życia.

 

Czy istnieją domowe sposoby zwalczania pasożytów?

Od dawna funkcjonują ludowe przepisy czy sposoby na walkę z pasożytami. Zaleca się w nich picie kwaśnej wody spod ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, pestek z dyni (przeciwko owsikom) czy picie balsamu kapucyńskiego na lambliozę lub branie wrotycza, prowokującego wymioty. Ale te metody nie działają!

Pasożyty leczy się farmakologicznie. Lambliozę np. można leczyć tinidazolem lub metrodinizadolem w tabletkach. To jest kuracja przeważnie kilkudniowa, tabletki łyka się 3-4 dziennie. Nie wolno ich jednak podawać ani kobietom w ciąży, ani dzieciom poniżej drugiego roku życia.

 

Czy dziecko mieszkające w domu ze zwierzętami może zarazić się ich pasożytami?

Przeważnie ludzie mający w domu kota czy psa odrobaczają je, ale czasem maluch może zarazić się kocią czy psią glistą. Glisty odzwierzęce powodują czasem wysypki i kaszel. Najlepiej temu zaradzić przez częste mycie rączek. Po głaskaniu psa przez dziecko, mama podając kanapkę powinna zadbać, aby maluch umył dokładnie rączki.

 

Jakimi pasożytami jeszcze może zarazić się dziecko?

Dziecko może zarazić się jeszcze tęgoryjcem dwunastniczym, pasożytem przewodu pokarmowego, którego jaja da się wykryć w stolcu małego pacjenta. Jaja pasożytów są przenoszone do jamy ustnej – to też choroba brudnych rąk, brudnych owoców i warzyw. Postępowanie w tym przypadku jest podobne jak przy likwidowaniu owsik czy lamblii.

 

Co trzeba zrobić, kiedy dziecko miało zdiagnozowane pasożyty i jest już po leczeniu, a nadal ma złe wyniki morfologii krwi?

Czasem dziecko po przebytej chorobie pasożytniczej gorzej przybywa na wadze, ma niedobór żelaza, co grozi anemią. Dlatego warto uzupełnić posiłki dietą krwiotwórczą np. podawać regularnie soki owocowe i jarzynowe np. sok z buraka oraz zielone jarzyny. Można też uzupełniać dietę preparatami z żelazem i witaminami.
 

*Danuta Gruszowska, lekarz medycyny rodzinnej i pediatra Niepublicznego ZOZ w Krakowie

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj