Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Uniwersyteckie indeksy już dla pięcio, sześciolatków

Żeby być studentem, nie trzeba być geniuszem

W tym roku do studiów przystąpiło w Polsce kilka tysięcy maluchów! W samym Krakowie indeksy dostało ponad 1600 najmłodszych żaków.

Studia są dla dzieci z pasją.

Fot. iStockphoto

Studia są dla dzieci z pasją.

 

Inspiracja do odkrywania własnych talentów

Niektóre szkoły wyższe, zainspirowane pomysłem, same otwierają własne uniwersytety. W stolicy zrobiły to np. Szkoła Główna Handlowa czy Collegium Civitas. W obu uczelniach zajęcia przeznaczone są dla starszych dzieci, od klasy piątej szkoły podstawowej, wzwyż. Uniwersytet Śląski także uruchomił własne zajęcia dla najmłodszych w wieku od 5-16 lat. Uniwersytet jest młodszy nawet od swoich studentów. Właśnie obchodzi pierwsze urodziny. Decyzja o jego utworzeniu zapadła 1 czerwca 2009 r. Najmłodszymi studentami są dzieci w wieku 5-6 lat tzw. Poszukiwacze. Dzieci w wieku 7-9 lat to Odkrywcy, tworzący najliczniejszą grupę studentów. Dzieci w wieku 10-12 lat tworzą grupę Młodych Naukowców. W nadchodzącym roku akademickim rozpocznie działanie czwarta grupa – Ekspertów, czyli gimnazjalistówi w wieku 13-16 lat.

Każdy z programów oferuje studentom zajęcia obejmujące wszystkie dyscypliny uniwersyteckie. Inspiruje do dzieci do poszukiwania i odkrywania własnych uzdolnień i talentów. Rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy w wybranej dziedzinie możliwe jest dzięki seminariom, które każdy mały student wybiera indywidualnie. — Uniwersytety dzieci zaspokajają naturalną potrzebę swobodnego uczenia się. Realizacja tej potrzeby w edukacji pozaszkolnej, nie obciążonej wymaganiami systematycznej pracy i osiągania założonych szczebli edukacji, uzupełnia edukację szkolną — mówi dr Jerzy Jarosz, dziekan Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Wykłady dla małych żaków prowadzą profesorowie Uniwersytetu Śląskiego. Zapraszani są także wykładowcy z innych uniwersytetów, instytutów naukowych i instytucji kultury. Uniwersytet Śląski Dzieci współpracuje z Planetarium Śląskim i ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Zajęcia odbywają się w aulach, salach i laboratoriach uniwersyteckich, a także w terenie. Większość odbywa się w soboty. — Na koniec semestru studenci odpowiadają na przekrojowe pytania zaliczeniowe, związane z kluczowymi pojęciami z wykładów, które się odbyły. Na podstawie oddanych prac uzyskują zaliczenie semestru. Zainteresowanie studiowaniem jest olbrzymie. Mimo wysokich limitów, wolne miejsca wyczerpują się na ogół z początkiem roku — dodaje dziekan. Semestr kosztuje 180 zł.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 24-01-2015 21:46:01

    W moim mieście pomimo iż jest kilka wyższych uczelni z tego co się orientuję nie ma takich zajęć dla dzieci ale każdego roku organizowane są przez studentów i profesorów uczelni imprezy w ramach Nocy Naukowców. Powiem szczerze że warto pójść z dzieckiem na takie imprezy, pokazy ponieważ każda z uczelni w bardzo ciekawy sposób pokazuje różne doświadczenia naukowe, uczy bezpieczeństwa, zasad pie...
  • donnavito | 26-01-2015 22:49:40

    U mnie jest tylko jedna szkoła wyższa, ale nie pomyslała póki co o maluchach, tak więc jeśli na tym forum ktoś jest z zarzadu Szkoły im. Włodkowica, prosze brac przyklad z dużych miast!
  • Doris85 | 09-04-2015 09:24:06

    W moim mieście i najbliższej okolicy również nie ma takich uniwersytetów dla dzieci. Czasem w szkołach organizowane są akcje typu "dni nauki", gdzie przeprowadza się eksperymenty i pokazy również dla młodszych odbiorców.

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj