Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój rodzeństwa. Jak urządzić wspólny pokój

Razem, ale z miejscem dla siebie

Dzieci dzielące jeden pokój zazwyczaj dogadują się lepiej niż te, które mieszkają oddzielnie. Razem się ubierają, ścielą łóżka, sprzątają. Powstaje między nimi mocna więź. Aby pomóc im uniknąć konfliktów trzeba jednak urządzić ich pokój z głową.

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Fot. ct meble

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Niech starsze dziecko śpi wyżej. Zapewnisz mu intymny kącik, do którego mały berbeć nie będzie miał wstępu.
To niebywałe, że na tak niedużej powierzchni jest miejsce na książki i zabawki, ubrania oraz łóżka dla trojga dzieci.

Wielu rodziców - tych, którzy mają większe mieszkanie czy dom - ma wątpliwości czy dzieci powinny mieszkać w jednym pokoju. Boją się kłótni i tego, że rodzeństwo będzie sobie przeszkadzać. Ale gdy moi znajomi z małego mieszkania, w którym ich dwójka synów dzieliła pokój, przeprowadzili się do większego i urządzili pokój dla każdego z chłopców, okazało się, że ci bawią się, uczą i śpią tylko w jednym z nich. Razem po prostu było im lepiej, mimo że czasami dochodziło między nimi do sprzeczek.

 

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Gdy urządzasz pokój dla dwójki dzieci, podstawowym kryterium jest ich wiek. Jeśli są w podobnym wieku, ze wspólnym pokojem nie ma problemu, bowiem ich potrzeby są bardzo podobne.

Problem pojawia się wtedy, gdy jedno dziecko chodzi do szkoły a drugie do przedszkola. Wtedy ich upodobania znacznie się różnią i najważniejsze jest rozsądne podzielenie przestrzeni. Młodsze dziecko lubi się bawić. Starsze, oprócz zabawy ma obowiązki - musi się uczyć. Poza tym odczuwa już potrzebę odrębności. Musi więc mieć swój zaciszny kąt – biurko oddzielone od reszty pokoju na przykład półkami na książki albo kotarą.

Jeśli od samego początku wpoisz młodszemu dziecku, że nie może podchodzić do biurka, gdy siedzi przy nim jego starsze rodzeństwo, nie powinno być problemu.

W urządzaniu pokoju nie chodzi o podzielenie przestrzeni na pół. Dzieci powinny mieć poczucie, że jest wspólna. Znacznie lepszym pomysłem jest stworzenie dwóch stref w taki sposób, by każde z nich czuło się dobrze w swojej. Ponieważ przedszkolak najchętniej bawi się na podłodze, sięga tylko do półek najniższych, tam też powinny znajdować się jego rzeczy – w strefie niskiej. Dzięki temu będzie samowystarczalny i nie będzie angażował rodzeństwa do podawania ukochanego misia czy wyjmowania piżamy.

Strefę wysoką przeznacz dla dziecka starszego. Po pierwsze bez problemu sięgnie do wyższych szafek, po drugie dasz mu możliwość schowania książek, zeszytów czy swoich skarbów przed ciekawskim przedszkolakiem. Zasada dwóch stref może dotyczyć również spania. Piętrowe łóżko jest bardzo praktyczne w małych pokojach. Dziecko starsze niech śpi wyżej, młodsze niżej. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Uczniowi stworzysz azyl, do którego mały berbeć nie będzie miał dostępu.

Jeśli zdecydujesz się na dwa oddzielne łóżka, dobrze by było, gdyby to, na którym śpi dziecko starsze, stało bliżej drzwi. Kiedy będzie wstawało do szkoły, nie zakłóci snu maluchowi.

 

Pokój dla rodzeństwa: osobne miejsca pracy

Przedszkolak urośnie i również wyruszy do szkoły. Z czasem będzie trzeba zaaranżować pokój dla rodzeństwa tak, aby każde z dzieci miało swoje miejsce do nauki i aby uczniowie nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Aby uniknąć ciągłych kłótni rodzeństwa o biurko, lepiej urządzić dwa niezależne miejsca pracy i albo je rozdzielić regałem, albo ustawić tak, by dzieci siedzące przy biurku nie widziały się wzajemnie. Ułatwi im to koncentrację. Biurka blisko siebie możesz ustawić tylko wtedy, gdy dzieci są równieśnikami i mają podobne zainteresowania. Wspólna nauka może wyjść im wtedy na zdrowie. Być może do pokoju będzie trzeba wstawić również drugi regał, by każde dziecko miało swój i mogło w nim utrzymywać swoje porządki.

 

Wesoły pokój dla rodzeństwa

Podział przestrzeni w pokoju dzieci możesz dodatkowo podkreslić kolorami albo ozdobnymi motywami. Ma to sens głównie w przypadku, gdy pokój dzielą chłopczyk i dziewczynka. Aby dzieci się nie kłóciły o krzesełko czy łóżko, najlepiej by meble jednego i drugiego były do siebie podobne. Jeśli jeden komplet będzie kolorowy, a drugi z surowego drewna, na pewno będą walczyły o ten pierwszy. Żeby pomóc dzieciom w wyborze, meble chłopca mogą być zdobione motywem samochodu, a dziewczynki kwiatowym – zależnie od tego, co dzieci lubią albo czym się interesują.

Wspólny pokój dla dzieci, oprócz oszczędności przestrzeni czy budowania lepszych emocjonalnych więzi, ma jeszcze jedną zaletę. Zabawki i książki możesz kupować w jednym egzemplarzu, a nie zdublowane. A to ma niebagatelne znaczenie dla twojej kieszeni.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • agus32 | 01-07-2020 16:51:14

  A to akurat zależy od charakterku dzieci Tak do 5 lat świetne są łóżeczka samochody, powyżej tego wieku myślę że łóżko piętrowe sprawdzi się. Pytanie też jak duża jest przestrzeń do zagospodarowania
 • aleks86 | 23-03-2021 11:06:51

  Moim zdaniem też bardzo ważne jest łóżko. Bardzo podoba mi się rozwiązanie, które przesłała mi przyjaciółka
 • ola09 | 19-04-2022 15:24:25

  U mnie świetnie zadziałało wyznaczenie granic poszczególnych przestrzeni. Dzieci bawią się doskonale razem, ale zawieszenie literek z ich imionami w poszczególnych częściach dało naprawdę bardzo dużo. Dzieciaki chwalą się rodzinie, że mają swój kąt. Naprawdę polecam zastosowanie takiego zabiegu. Ja swoje literki zakupiłam tutaj.
 • qwe | 20-07-2023 11:16:24

  Cześć! Urządzając pokój moich dzieci zdecydowałam sie na zakup jakim są małe flagi państw. Pełnią funkcje edukacyjną z a jednocześnie świetnie prezentują się w pokoju. Bardzo polecam zajrzeć na strone okopowaflagi.pl oferują świetną jakość i duży wybór.

Poczytaj również

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj