Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój rodzeństwa. Jak urządzić wspólny pokój

Razem, ale z miejscem dla siebie

Dzieci dzielące jeden pokój zazwyczaj dogadują się lepiej niż te, które mieszkają oddzielnie. Razem się ubierają, ścielą łóżka, sprzątają. Powstaje między nimi mocna więź. Aby pomóc im uniknąć konfliktów trzeba jednak urządzić ich pokój z głową.

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Fot. ct meble

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Niech starsze dziecko śpi wyżej. Zapewnisz mu intymny kącik, do którego mały berbeć nie będzie miał wstępu.
To niebywałe, że na tak niedużej powierzchni jest miejsce na książki i zabawki, ubrania oraz łóżka dla trojga dzieci.

Wielu rodziców - tych, którzy mają większe mieszkanie czy dom - ma wątpliwości czy dzieci powinny mieszkać w jednym pokoju. Boją się kłótni i tego, że rodzeństwo będzie sobie przeszkadzać. Ale gdy moi znajomi z małego mieszkania, w którym ich dwójka synów dzieliła pokój, przeprowadzili się do większego i urządzili pokój dla każdego z chłopców, okazało się, że ci bawią się, uczą i śpią tylko w jednym z nich. Razem po prostu było im lepiej, mimo że czasami dochodziło między nimi do sprzeczek.

 

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Gdy urządzasz pokój dla dwójki dzieci, podstawowym kryterium jest ich wiek. Jeśli są w podobnym wieku, ze wspólnym pokojem nie ma problemu, bowiem ich potrzeby są bardzo podobne.

Problem pojawia się wtedy, gdy jedno dziecko chodzi do szkoły a drugie do przedszkola. Wtedy ich upodobania znacznie się różnią i najważniejsze jest rozsądne podzielenie przestrzeni. Młodsze dziecko lubi się bawić. Starsze, oprócz zabawy ma obowiązki - musi się uczyć. Poza tym odczuwa już potrzebę odrębności. Musi więc mieć swój zaciszny kąt – biurko oddzielone od reszty pokoju na przykład półkami na książki albo kotarą.

Jeśli od samego początku wpoisz młodszemu dziecku, że nie może podchodzić do biurka, gdy siedzi przy nim jego starsze rodzeństwo, nie powinno być problemu.

W urządzaniu pokoju nie chodzi o podzielenie przestrzeni na pół. Dzieci powinny mieć poczucie, że jest wspólna. Znacznie lepszym pomysłem jest stworzenie dwóch stref w taki sposób, by każde z nich czuło się dobrze w swojej. Ponieważ przedszkolak najchętniej bawi się na podłodze, sięga tylko do półek najniższych, tam też powinny znajdować się jego rzeczy – w strefie niskiej. Dzięki temu będzie samowystarczalny i nie będzie angażował rodzeństwa do podawania ukochanego misia czy wyjmowania piżamy.

Strefę wysoką przeznacz dla dziecka starszego. Po pierwsze bez problemu sięgnie do wyższych szafek, po drugie dasz mu możliwość schowania książek, zeszytów czy swoich skarbów przed ciekawskim przedszkolakiem. Zasada dwóch stref może dotyczyć również spania. Piętrowe łóżko jest bardzo praktyczne w małych pokojach. Dziecko starsze niech śpi wyżej, młodsze niżej. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Uczniowi stworzysz azyl, do którego mały berbeć nie będzie miał dostępu.

Jeśli zdecydujesz się na dwa oddzielne łóżka, dobrze by było, gdyby to, na którym śpi dziecko starsze, stało bliżej drzwi. Kiedy będzie wstawało do szkoły, nie zakłóci snu maluchowi.

 

Pokój dla rodzeństwa: osobne miejsca pracy

Przedszkolak urośnie i również wyruszy do szkoły. Z czasem będzie trzeba zaaranżować pokój dla rodzeństwa tak, aby każde z dzieci miało swoje miejsce do nauki i aby uczniowie nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Aby uniknąć ciągłych kłótni rodzeństwa o biurko, lepiej urządzić dwa niezależne miejsca pracy i albo je rozdzielić regałem, albo ustawić tak, by dzieci siedzące przy biurku nie widziały się wzajemnie. Ułatwi im to koncentrację. Biurka blisko siebie możesz ustawić tylko wtedy, gdy dzieci są równieśnikami i mają podobne zainteresowania. Wspólna nauka może wyjść im wtedy na zdrowie. Być może do pokoju będzie trzeba wstawić również drugi regał, by każde dziecko miało swój i mogło w nim utrzymywać swoje porządki.

 

Wesoły pokój dla rodzeństwa

Podział przestrzeni w pokoju dzieci możesz dodatkowo podkreslić kolorami albo ozdobnymi motywami. Ma to sens głównie w przypadku, gdy pokój dzielą chłopczyk i dziewczynka. Aby dzieci się nie kłóciły o krzesełko czy łóżko, najlepiej by meble jednego i drugiego były do siebie podobne. Jeśli jeden komplet będzie kolorowy, a drugi z surowego drewna, na pewno będą walczyły o ten pierwszy. Żeby pomóc dzieciom w wyborze, meble chłopca mogą być zdobione motywem samochodu, a dziewczynki kwiatowym – zależnie od tego, co dzieci lubią albo czym się interesują.

Wspólny pokój dla dzieci, oprócz oszczędności przestrzeni czy budowania lepszych emocjonalnych więzi, ma jeszcze jedną zaletę. Zabawki i książki możesz kupować w jednym egzemplarzu, a nie zdublowane. A to ma niebagatelne znaczenie dla twojej kieszeni.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj