Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój rodzeństwa. Jak urządzić wspólny pokój

Razem, ale z miejscem dla siebie

Dzieci dzielące jeden pokój zazwyczaj dogadują się lepiej niż te, które mieszkają oddzielnie. Razem się ubierają, ścielą łóżka, sprzątają. Powstaje między nimi mocna więź. Aby pomóc im uniknąć konfliktów trzeba jednak urządzić ich pokój z głową.

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Fot. ct meble

Piętrowe łóżko jest bardzo funkcjonalne. Zabiera mniej miejsca, dodatkowo w schodkach są ukryte pojemne szuflady.

Niech starsze dziecko śpi wyżej. Zapewnisz mu intymny kącik, do którego mały berbeć nie będzie miał wstępu.
To niebywałe, że na tak niedużej powierzchni jest miejsce na książki i zabawki, ubrania oraz łóżka dla trojga dzieci.

Wielu rodziców - tych, którzy mają większe mieszkanie czy dom - ma wątpliwości czy dzieci powinny mieszkać w jednym pokoju. Boją się kłótni i tego, że rodzeństwo będzie sobie przeszkadzać. Ale gdy moi znajomi z małego mieszkania, w którym ich dwójka synów dzieliła pokój, przeprowadzili się do większego i urządzili pokój dla każdego z chłopców, okazało się, że ci bawią się, uczą i śpią tylko w jednym z nich. Razem po prostu było im lepiej, mimo że czasami dochodziło między nimi do sprzeczek.

 

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Gdy urządzasz pokój dla dwójki dzieci, podstawowym kryterium jest ich wiek. Jeśli są w podobnym wieku, ze wspólnym pokojem nie ma problemu, bowiem ich potrzeby są bardzo podobne.

Problem pojawia się wtedy, gdy jedno dziecko chodzi do szkoły a drugie do przedszkola. Wtedy ich upodobania znacznie się różnią i najważniejsze jest rozsądne podzielenie przestrzeni. Młodsze dziecko lubi się bawić. Starsze, oprócz zabawy ma obowiązki - musi się uczyć. Poza tym odczuwa już potrzebę odrębności. Musi więc mieć swój zaciszny kąt – biurko oddzielone od reszty pokoju na przykład półkami na książki albo kotarą.

Jeśli od samego początku wpoisz młodszemu dziecku, że nie może podchodzić do biurka, gdy siedzi przy nim jego starsze rodzeństwo, nie powinno być problemu.

W urządzaniu pokoju nie chodzi o podzielenie przestrzeni na pół. Dzieci powinny mieć poczucie, że jest wspólna. Znacznie lepszym pomysłem jest stworzenie dwóch stref w taki sposób, by każde z nich czuło się dobrze w swojej. Ponieważ przedszkolak najchętniej bawi się na podłodze, sięga tylko do półek najniższych, tam też powinny znajdować się jego rzeczy – w strefie niskiej. Dzięki temu będzie samowystarczalny i nie będzie angażował rodzeństwa do podawania ukochanego misia czy wyjmowania piżamy.

Strefę wysoką przeznacz dla dziecka starszego. Po pierwsze bez problemu sięgnie do wyższych szafek, po drugie dasz mu możliwość schowania książek, zeszytów czy swoich skarbów przed ciekawskim przedszkolakiem. Zasada dwóch stref może dotyczyć również spania. Piętrowe łóżko jest bardzo praktyczne w małych pokojach. Dziecko starsze niech śpi wyżej, młodsze niżej. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Uczniowi stworzysz azyl, do którego mały berbeć nie będzie miał dostępu.

Jeśli zdecydujesz się na dwa oddzielne łóżka, dobrze by było, gdyby to, na którym śpi dziecko starsze, stało bliżej drzwi. Kiedy będzie wstawało do szkoły, nie zakłóci snu maluchowi.

 

Pokój dla rodzeństwa: osobne miejsca pracy

Przedszkolak urośnie i również wyruszy do szkoły. Z czasem będzie trzeba zaaranżować pokój dla rodzeństwa tak, aby każde z dzieci miało swoje miejsce do nauki i aby uczniowie nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Aby uniknąć ciągłych kłótni rodzeństwa o biurko, lepiej urządzić dwa niezależne miejsca pracy i albo je rozdzielić regałem, albo ustawić tak, by dzieci siedzące przy biurku nie widziały się wzajemnie. Ułatwi im to koncentrację. Biurka blisko siebie możesz ustawić tylko wtedy, gdy dzieci są równieśnikami i mają podobne zainteresowania. Wspólna nauka może wyjść im wtedy na zdrowie. Być może do pokoju będzie trzeba wstawić również drugi regał, by każde dziecko miało swój i mogło w nim utrzymywać swoje porządki.

 

Wesoły pokój dla rodzeństwa

Podział przestrzeni w pokoju dzieci możesz dodatkowo podkreslić kolorami albo ozdobnymi motywami. Ma to sens głównie w przypadku, gdy pokój dzielą chłopczyk i dziewczynka. Aby dzieci się nie kłóciły o krzesełko czy łóżko, najlepiej by meble jednego i drugiego były do siebie podobne. Jeśli jeden komplet będzie kolorowy, a drugi z surowego drewna, na pewno będą walczyły o ten pierwszy. Żeby pomóc dzieciom w wyborze, meble chłopca mogą być zdobione motywem samochodu, a dziewczynki kwiatowym – zależnie od tego, co dzieci lubią albo czym się interesują.

Wspólny pokój dla dzieci, oprócz oszczędności przestrzeni czy budowania lepszych emocjonalnych więzi, ma jeszcze jedną zaletę. Zabawki i książki możesz kupować w jednym egzemplarzu, a nie zdublowane. A to ma niebagatelne znaczenie dla twojej kieszeni.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • karinos83 | 15-11-2016 11:06:32

  To łóżko piętrowe to bardzo dobry pomysł. Rzuć sobie okiem tutaj jak się prezentują. Są bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Dzięki takiej piętrówce można zaoszczędzić sporo miejsca. Fajną opcją są też dwie antresole, a pod nimi wstawione np. biurka.
 • katarina33 | 15-11-2016 11:11:11

  Jestem podobnego zdania, Łóżko piętrowe nie tylko pozwoli na oszczędność miejsca w takim pomieszczeniu, ale będzie także sporą atrakcją dla dzieci. Jeśli ja miałabym wybierać postawiłabym na tego typu piętrowe łóżka drewniane. Drewno dobrze mi się kojarzy i uważam, że pasuje do pokoju dziecięcego.
 • mamibis | 26-02-2017 19:23:32

  Pokój dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie żeby dzieciaki były zadowolone i nie walczyły o wszystko ale nam się jakoś udało, do tego ostatnio w mojograffi wpadły mi w oko świetne plakaty starszy i młodszy brat, każdy ma swój nad łóżkiem więc terytorium podzielone
 • alinka_019 | 28-02-2017 10:42:34

  Nie wiem czy to stwierdzenie o więzi jest prawidłowe, ja dzieliłam pokój z siostrą a jakoś mocnej więzi między nami nie ma, rodziły się tylko z tej sytuacji konflikty, dlatego ja uważam, że lepiej jak dzieci mają osobne pokoje.

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj