Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Książeczka Zdrowia Dziecka cenniejsza niż dowód osobisty

Pilnuj, ale nie zamykaj w sejfie

Proszę pilnować Książeczki Zdrowia Dziecka jak oka w głowie! Czy wy też, wychodząc ze szpitala z noworodkiem, słyszeliście takie napomnienie? Książeczka Zdrowia Dziecka rzeczywiście jest jak skarb – kto ją utraci, ma same kłopoty!

Internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka to przyjazne narzędzie dla każdego rodzica

eBobas.pl

Internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka to przyjazne narzędzie dla każdego rodzica

Książeczka Zdrowia Dziecka to nic innego, jak dokument zaświadczający stan zdrowia dziecka od urodzenia do ukończenia 18 roku życia. Gdy byłam dzieckiem, nie mogłam się nadziwić, że mama trzyma moją, a potem również siostry książeczkę w zamykanej na klucz szufladzie. Pewnie i ona słyszała, że zgubiona książeczka zdrowia dziecka to same kłopoty. Mniej ma ich ten, kto straci dowód osobisty.


Książeczka Zdrowia Dziecka jest wydawana jak druki ścisłego zarachowania – szpitale położniczo-ginekologiczne prowadzą ewidencję wydanych książeczek. Jeśli ktoś utraci oryginał, po kolejny egzemplarz - duplikat - musi się zgłosić do szpitala, w którym dziecko przyszło na świat. Potem zaś mozolnie powinien odtworzyć wszystkie zapisy, odwiedzając gabinety lekarskie, w których było badane dziecko. Najmniej problemów jest z odtworzeniem szczepień – karta szczepień dziecka przechowywana jest przez lekarza, który opiekuje się dzieckiem (lub przychodnię, w której dziecko jest zarejestrowane). Ale już rozwój dziecka, który dokumentują siatki centylowe, jest trudny do odtworzenia.


Książeczka Zdrowia Dziecka zawiera sekcje, w których opisane są badania, szczepienia i obserwacje lekarskie w poszczególnych etapach życia dziecka. Osobno odnotowywane są choroby, jakie dziecko przechodzi a także jego rozwój, nanoszony na siatki centylowe. Bilanse zdrowia 6, 10, 14 są warunkiem przyjęcia dziecka do kolejnych szkół: podstawówki, gimnazjum i liceum. Bez uzupełnionej historii szczepień nie ma mowy o przyjęciu do żłobka czy przedszkola, dziecko ma też problemy z wyjazdem na obozy czy kolonie.
 

Czy w dobie komputerów papierowa Książeczka Zdrowia Dziecka ma jeszcze rację bytu? Informatyzacja naszej służby zdrowia idzie w żółwim tempie, więc pewnie jeszcze przez kilka lat nie rozstaniemy się z dość grubym dokumentem, którego trzeba pilnować (choć z drugiej strony trzeba go mieć przy sobie, wybierając się z dzieckiem na wakacje, czy nawet w jednodniową podróż pociągiem: dla dzieci, niemających legitymacji szkolnych, paszportu czy dowodu Książeczka Zdrowia Dziecka jest dokumentem poświadczającym prawo do ulgi kolejowej).
 

Już teraz jest jednak nowoczesne, internetowe narzędzie, które przygotował dla rodziców portal eBobas.pl – internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka, która zawiera te same sekcje co tradycyjna Książeczka Zdrowia Dziecka. Rodzice mogą sami nanosić dane opisujące rozwój dziecka na siatki centylowe i sprawdzać, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Przygotowaliśmy też przejrzysty wideo przewodnik, w którym o tym, jak założyć i prowadzić Książeczkę Zdrowia Dziecka na portalu eBobas.pl – opowiada Krystyna Czubówna.

 

****
 

Papierowa Książeczka Zdrowia Dziecka zawiera:
 

Dane osobowe dziecka.
Dane o rodzinie.
Poród i ocena stanu zdrowia noworodka.
Przebieg okresu noworodkowego.
Rozwój psychomotoryczny w 1 roku życia.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 4 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 6 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 10 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 14 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 18 lat.
Rozwój fizyczny 1-18 roku życia.
Stwierdzone uczulenia.
Stan uodpornienia przeciw chorobom zakaźnym.
Przebyte choroby zakaźne.
Okresowe badania stomatologiczne.
Porady ambulatoryjne i domowe.
Pobyt w szpitalu, sanatorium i inne
Książeczka szczepień
Siatki centylowe

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, catrinka.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj