Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.
Szybkie rozpoznanie to mniejsze zaawansowanie nowotworu, a tym samym zdecydowanie większa szansa przeżycia dziecka.
Nowotwory przebiegają niekiedy bardzo skrycie i podstępnie. Pierwszą rzeczą zauważalną u dziecka może być zmiana usposobienia. Dziecko staje się apatyczne, słabe, mniej aktywne. Niemowlęta, które już chodziły, czy stały przy czymś, nagle zaczynają siadać a postawione na nóżki płaczą i ponownie siadają. Jaka jest tego przyczyna? Bóle w kończynach dolnych. Niemowlę inaczej nie jest w stanie nam tego pokazać. Staje się bledsze, traci apetyt, zaczynają pojawiać się powiększone węzły chłonne.
Mogą wystąpić takie objawy jak niewiadomego pochodzenia podwyższona temperatura, czasami wysypki, powiększenia narządów - wątroby, śledziony, może także pojawić się świąd skóry. To są te wszystkie objawy, bardzo zresztą niecharakterystyczne, ponieważ mogą towarzyszyć także chorobom infekcyjnym. Mogą one niestety również być pierwszymi zwiastunami choroby nowotworowej. Na ogół we wszystkich infekcjach pierwszym wskazaniem jest wykonanie morfologii. Jeżeli w morfologii krwi stwierdzimy cechy anemii, czyli poziom hemoglobiny będzie się obniżał, jeżeli liczba płytek krwi będzie niższa, co na skórze zacznie objawiać się wybroczynami, albo wylewami, jeżeli dziecko będzie miało więcej sińców niż wynikałoby to z jego aktywności życiowej, to jest to wskazówka do tego, aby zgłosić się do lekarza, najpierw podstawowej opieki zdrowotnej, a potem do nas, hematologów.
kacha84 | 31-05-2011 22:39:31