Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Objawy i leczenie

Gdy piecze podczas siusiania

Infekcjom układu moczowego lepiej zapobiegać niż je leczyć. Gdy się pojawią są uciążliwe, a późno rozpoznane mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Dziecko z objawami zapalenia pęcherza należy często poić, by często sikało i w ten sposób wypłukiwało bakterie z dróg moczowych.

Fot. iStockphoto

Dziecko z objawami zapalenia pęcherza należy często poić, by często sikało i w ten sposób wypłukiwało bakterie z dróg moczowych.

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Jednym z jego zadań jest produkcja, gromadzenie i wydalanie moczu. Jeśli dojdzie do zakażenia (wnikną i namnożą się bakterie takie jak np. pałeczka okrężnicy czy paciorkowiec kałowy lub wirusy czy grzyby), błona śluzowa reaguje powstaniem stanu zapalnego.

— Na zakażenia układu moczowego częściej narażone są dziewczynki ze względu na budowę anatomiczną. Ich krótka cewka moczowa ułatwia wnikanie bakterii. Wyjątkiem jest wiek niemowlęcy, kiedy to częściej chorują chłopcy. Jedną z przyczyn jest częstsze występowanie u płci męskiej wad układu moczowego — mówi dr n. med. Katarzyna Jobs, pediatra z Centrum Medycznego Lux Med przy ul. Chmielnej w Warszawie.

U dzieci powyżej 8. roku życia najczęściej zakażenie lokalizuje się w obrębie cewki moczowej i pęcherza. Pojawia się częstomocz i skąpomocz, co oznacza częste oddawanie małych porcji moczu, pieczenie w trakcie sikania, a także bóle podbrzusza.

 

Zmieniona barwa moczu i zapachu

Starsze dziecko zasygnalizuje, gdy podczas siusiania zacznie odczuwać pieczenie, u malucha trudniej stwierdzić, co może mu dolegać, bo objawy zakażenia układu moczowego nie są charakterystyczne. — Jeśli malec gorączkuje, jego mocz zmienił barwę i zapach, nie ma apetytu, ma biegunkę, jest niespokojny, gorzej przybiera na wadze, to znak, że mogło dojść do zakażenia układu moczowego. Czasem można zauważyć zaczerwienienie wokół cewki moczowej. Konieczna jest wizyta u lekarza. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, by zapobiec rozszerzeniu się zakażenia na górną część układu moczowego — mówi lekarka.

 

Antybiotyki i środki odkażające drogi moczowe

By potwierdzić infekcję, wykonuje się badania laboratoryjne moczu (ogólne oraz bakteriologiczne). W leczeniu podaje się antybiotyki lub środki odkażające drogi moczowe, by infekcja nie rozprzestrzeniła się na nerki. U małych dzieci często dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. — Najmłodszych pacjentów, u których zakażenie częściej przybiera postać uogólnioną, leczy się w szpitalu podając antybiotyki dożylnie, a u starszych pacjentów, w przypadku ciężkich zakażeń, rozpoczynamy leczenie lekiem dożylnym, po kilku dniach podaje się doustnie — mówi dr Jobs. Leczenie trwa zwykle około 10 dni, potem przez jakiś czas podaje się profilaktycznie lek odkażający drogi moczowe.

 

Zapalenie układu moczowego: leczenie

Jeśli dziecko ma objawy zapalenia pęcherza, czekając na wizytę u lekarza, można próbować łagodzić dolegliwości. — Zaleca się obfite pojenie dziecka. Wiąże się to z częstszym i niestety bolesnym oddawaniem moczu, ale dużo pijąc wypłukujemy bakterie z dróg moczowych — mówi pediatra. Polecane są także nasiadówki z naparem ciepłego rumianku. Należy zaparzyć rumianek i przelać go do miski. Gdy nieco ostygnie, sadzamy dziecko (bez bielizny) na kilkanaście minut do ciepłego naparu. Ponadto należy często podmywać malucha ciepłą wodą oraz często zmieniać bieliznę i pieluszki. Uwaga! Nie podmywamy dzieci płynem do higieny intymnej, przeznaczonym dla dorosłych. Są w aptekach płyny tylko dla dzieci.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Wagus, emro.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: nocnik, infekcja, gorączka, choroby, bakterie, badania, antybiotyki

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj