Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ojcowie też cierpią na depresję poporodową

Czasem trzeba pomóc całej młodej rodzinie

Naukowcy twierdzą, że na depresję „poporodową” narażeni są także młodzi ojcowie – zwłaszcza, jeśli to pierwsze dziecko w rodzinie. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, pod kierownictwem psychiatry dr. Paula G. Ramchandaniego, przebadał 8431 ojców, 11 833 matek i 10 024 dzieci.

Ponad 4 proc. mężczyzn cierpi na depresję po urodzeniu się im dziecka.

Fot. iStockphoto

Ponad 4 proc. mężczyzn cierpi na depresję po urodzeniu się im dziecka.

Badacze stwierdzili, że na depresję po pojawieniu się noworodka w ich rodzinie cierpi ponad 4 proc. mężczyzn. Wielu z nich w kilka tygodni po przyjściu na świat potomka wykazywało typowe objawy depresji klinicznej: stali się niespokojni lub smutni, mieli kłopoty ze snem i koncentracją lub nagłe ataki przesadnej aktywności, skarżyli się na brak apetytu, poczucie odizolowania od świata i narastającą frustrację. Ojcowie niepokoili czy dobrze będą wychowywać dzieci, czy dadzą radę utrzymać rodzinę, wreszcie – czy narodziny potomka oznaczają koniec ich wolności.
Choć lęk przed tym czy można pogodzić rodzicielstwo z pracą zawodową na ogół przypisuje się kobietom, okazało się, że także mężczyźni często czują niepokój na myśl o tym, czy dadzą radę pogodzić ojcostwo z pracą zawodową.

Ojcowie cierpiący na depresję rzadziej niż zdrowi zajmują się swoimi dziećmi i bawią się z nimi, rzadziej też dzielą obowiązki domowe z partnerkami i nie wspierają ich w nowej dla obojga sytuacji.

Wiele innych badań naukowych prowadzonych na całym świecie potwierdza, że z ojcostwem – podobnie jak macierzyństwem – wiążą się biologiczne zmiany w organizmie. Jak wynika z publikacji w magazynie Nature Neuroscience, w mózgu młodych ojców z gatunku małp szerokonosych stwierdzono wzrost poziomu wazopresyny – hormonu, który odpowiada za zachowania rodzicielskie u ssaków. Substancja ta występuje w tylnym płacie przysadki mózgowej – w tym samym rejonie mózgu, w którym podczas innego badania na kilkuset Amerykanach odnotowywano szczególną aktywność, gdy rodzicom pokazywano zdjęcia ich dzieci.

Jeszcze inne prace naukowe udowodniły, że u mężczyzn, których partnerki były w ciąży lub niedawno urodziły dzieci, wyraźnie spadł poziom testosteronu – prawdopodobnie natura chce, by panowie byli mniej agresywni i nie stanowili zagrożenia dla noworodków. Z kolei psychiatrom doskonale znany jest związek miedzy obniżonym poziomem testosteronu u mężczyzn a częstszym występowaniem u nich depresji. Być może ta właśnie relacja odpowiada za pojawianie się choroby u 4 na 100 młodych ojców.

Bardziej narażeni na depresję są mężczyźni, których partnerka cierpi na tę chorobę. Brytyjscy naukowcy wręcz obliczyli, że tego typu zaburzenia diagnozuje się 2,5 razy częściej u tych mężczyzn, którzy opiekują się dotkniętą depresją młodą matką. To odkrycie ma szczególną wagę dla terapeutów, którzy twierdzą, że mężczyźni z łatwością mogą udźwignąć depresję partnerki, która niedawno urodziła dziecko i opiekować się nią, i dzieckiem. Tymczasem okazuje się, że ojcowie mogą uchronić noworodka przed niektórymi skutkami choroby matki, ale tylko wówczas, jeśli sami nie mają zaburzeń psychicznych.

Dr Ramchandani obserwował też dzieci przez trzy i pół roku po ich narodzinach. Okazało się, że depresja w rodzinie miała na malców różny wpływ w zależności od tego, które z rodziców chorowało. Psychiczna niedyspozycja matki wpływała głównie na rozwój emocjonalny i behawioralny niemowlaków, bez względu na ich płeć. Choroba ojca odbijała się wyłącznie na problemach z zachowaniem u chłopców. Nie zaobserwowano natomiast, jak rozwijały się dzieci w rodzinach, w których chorowali oboje rodzice.

 


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 18-02-2015 10:05:20

    Na szczęście mój mąż żadnej depresji nie miał i mogłam na niego liczyć w każdej sytuacji po porodzie
  • Modzelka8 | 18-02-2015 22:05:54

    U nas też obyło się bez depresji u tatusia był początkowy lęk i zakłopotanie, bo to nowa sytuacja, ale mąż szybko oswoił się z rolą ojca
  • joanka106259 | 21-02-2015 16:12:35

    U nas mąż twierdzi, że cierpi na "ciążowe" wahania nastroju Depresji poporodowej mam nadzieję nie będzie miał

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: tata, rodzina, rodzice, poród, połóg, ciężarna, ciąża

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj