Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzieci reżysera "Testosteronu" przepadają za sałatką z pomelo

Sprawa rozbija się o własny przykład

Słyszałem wiele teorii i poglądów na temat tego, jak wychowywać dzieci i z większością z nich się nie zgadzam - mówi Tomasz Konecki.

Dzieci Tomasza Koneckiego zamiast wielkiej torby wigilijnych prezentów dostają koperty z zagadkami, których rozwiązanie jest kluczem do odnalezienia ukrytych w domu prezentów.

Fot. BE&W

Dzieci Tomasza Koneckiego zamiast wielkiej torby wigilijnych prezentów dostają koperty z zagadkami, których rozwiązanie jest kluczem do odnalezienia ukrytych w domu prezentów.

Ale to, co usłyszałem na początku stanu wojennego na spotkaniu ze studentami znanego warszawskiego profesora, wywarło na mnie wrażenie: tłumaczył nam, że nikt nie wymyślił lepszej metody wychowania niż własny przykład. Proste i niezwykle zobowiązujące wychowawcę czy jest nim rodzic, czy kto inny.

I tu podzielę się moimi pierwszymi, osobiście sprawdzonymi, błędami wychowawczymi. Wzięły się chyba stąd, że zbyt wziąłem sobie do serca to, że dzieci szybko się rozwijają i trzeba im podsuwać ciekawe i ambitne rzeczy. A mam dwa szczęścia - Magdę i Stacha. Gdy rosły, to zamiast bajek opowiadałem im o filozofii i fizyce, zamiast fajnej muzyki musieli słuchać jeszcze fajniejszej klasyki i jazzu. Efekt był do przewidzenia. Dzieciaki zaprotestowały i długie lata nie mogłem słuchać przy nich Bacha, Mozarta i Milesa Daviesa, a moja żona Iwona, na ich wyraźne życzenie czytała im bajki bez podkładu muzycznego.

Nie odpuściłem i udało nam się wymyślić takie rodzinne zabawy, które u dzieciaków zyskały rangę najmilszych. W tym rankingu stanowczo wygrywa wymyślona jeszcze przez mojego tatę forma wręczania prezentów na Wigilię. Zamiast wielkiej torby prezentów mamy małą z kopertami. Są w niej zagadki, których rozwiązanie jest kluczem do odnalezienia ukrytych w domu prezentów. Czasami poszukiwania trwają kilka godzin. Przypomina to zabawę w podchody.

Myślę, że dobry przykład daję dzieciom poprzez swoją pracę filmowca. Środowisko moje i żony, która jest producentem filmowym, tworzą ludzie ogarnięci twórczą pasją, miłością do filmu i teatru. To co osiągnęli w życiu, zawdzięczają swojej pracy i talentowi, ale bez tej pasji nic by z tego nie wyszło. I to jest bardzo czytelne dla moich dzieci, które są częstymi gośćmi na planie filmowym. Jest to bowiem miejsce, w którym przy moim kompletnym braku czasu i zmieniających się godzinach pracy, możemy porozmawiać o szkole i problemach obojga, a przy tym mogą obserwować twórcze wzorce. W tym kontekście zawsze im mówię, że najpierw muszą mieć wyraźnie sprecyzowane zainteresowania, zanim zaczną myśleć o swojej przyszłości. Oczywiście, jeśli chodzi o szkołę taki pogląd ma swoje wady i zalety. Co zrobić z przedmiotami, które ich nie interesują? Jak zmotywować dzieci skutecznie do pracy, która ich nuży? W moim wypadku to prawie niemożliwe, bo wszystko rozbija się o własny przykład. Dzieci wiedzą, że w liceum tata uczył się tylko matematyki i fizyki, a poza tym robił zdjęcia, grał na saksofonie i nie wychodził z kina. Reszta przedmiotów była, delikatnie rzecz ujmując, zaliczana. Więc jak tu nie tracąc wiarygodności przetłumaczyć dzieciom, że czasem pasja musi cierpliwie poczekać na swoją kolej? Znalazło się jednak rozwiązanie. Podjęliśmy z dziećmi decyzję o tym, że zanim coś wybiorą, najważniejszymi przedmiotami będzie język polski, matematyka i język angielski. Muszą znać je na dobrym poziomie. A reszta to już poszukiwanie własnej drogi. Mam nadzieję, że każde z nich ją znajdzie.

*Tomasz Konecki – reżyserował filmy „Pół serio", Lejdis" oraz "Idealny facet dla mojej dziewczyny", a wraz z Andrzejem Saramonowiczem - „Testosteron" i „Ciało”. Z wykształcenia fizyk. Z zawodu filmowiec - autor filmów dokumentalnych, teledysków i reklam.

Ulubiony przepis kulinarny rodziny Koneckich

Sałatka z pomelo

Składniki:

świeża rukola
soczysty owoc pomelo
dojrzałe avocado
oliwa z oliwek,
ocet balsamiczny
sól i pieprz


Wykonanie:

Dokładnie obrać i pokroić na małe kawałki owoc pomelo. Tak samo potraktować avocado. Ułożyć na dużym płaskim talerzu, wymieszać i posypać rukolą. Zrobić sos – utrzeć oliwę, ocet i przyprawy i polać sałatkę. Zaczekać chwilę i zjadać.

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj